مراسم ازدواج ۵۰۰ زوج دانشجو معلم برگزار می شود


به گزارش گروه ساماندهی دانشگاه خبرگزاری فارس، حجت الاسلام علی تقوی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان در نشست خبری در ساختمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان گفت: بیش از هر فرد دیگری در جامعه. توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی به دانشگاه فرهنگیان.» ; ما حتی یک دانشگاه نداریم که معظم له ده سال متوالی درباره آن صحبت کرده باشند.

وی ادامه داد: دانشگاه فرهنگیان مرکز ثقل نظام تعلیم و تربیت است و از این رو باید به ارائه برنامه ها توجه ویژه شود چرا که معلمان تربیت شده در این دانشگاه ملزم به تربیت دانشجو در سطح جمهوری اسلامی هستند.

حجت الاسلام تقوی افزود: برنامه های خوبی در زمینه های دینی و فرهنگی دیده شده است چرا که آموزش و پرورش باید فرزندان را در مسیر نظام و انقلاب و هویت ساز تربیت کند؛ در این راستا باید به تربیت فرزندان برسند. ما نزدیک به ۱۰۰ مرکز در کشور داریم و برنامه‌های ما باید به اندازه تعداد مراکز و گروه‌های هدف اقوام و فرهنگ‌های مختلف متنوع باشد و این موضوع فعالیت‌های فرهنگی را در دانشگاه فرهنگیان دشوار می‌کند.

وی با اشاره به ازدواج دانشجویی گفت: احساس کردیم دانشگاه در زمینه ازدواج مسئولیت سنگینی دارد چرا که دانشگاه باید تمدن ساز و جریان ساز باشد. همچنین رهبر معظم انقلاب ۲۸ شاخص برای دانشگاه جریان ساز نام بردند. در بحث خانواده و ازدواج با توجه به کاهش جمعیت، اقدامات انجام شده در این دانشگاه می تواند فرهنگ سازی در جامعه داشته باشد.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری بیش از ۲۰ سال است که برنامه ازدواج دانشجویی را در دانشگاه ها دنبال می کند و ستاد ملی ازدواج علمی را تشکیل می دهد که در این زمینه نیز ساختاری را در دانشگاه ها ایجاد کرده ایم. و پردیس ها؛ علاوه بر این، شورای محتوا برای تهیه محتوای خوب و شورای اجرایی برای اجرای آن داریم.

وی افزود: در بحث محتوای دینی قرآن، نماز و سیره اهل بیت(ع) اقدامات خوبی در سطح کشور انجام می شود. دانشگاه فرهنگیان امسال مسابقات قرآن و عترت دانشجویان کشور را برگزار می کند و کمپین های خوبی در حوزه نماز داریم که از آن جمله می توان به ستاد «نماز خیر» اشاره کرد که از ماه های گذشته آغاز شده است.

حجت الاسلام تقوی ادامه داد: در حوزه تهذیب برنامه هایی داریم که برنامه حیات طیبه یکی از آنهاست. از جمله برنامه های دیگر، نظرسنجی «راه روشن» و «آینده روشن» است. همچنین سایر برنامه های برجسته دوره های علوم اسلامی را برای دانشجویان علاقه مند ارائه می دهند.

وی درباره ازدواج دانشجو و معلم گفت: در بحث ازدواج دانشجویی در همه دانشگاه‌ها، سال گذشته ۴۵ هزار زوج ثبت نام کردند، اما به دلیل محدودیت‌های ویروس کرونا، برنامه‌ای برای ۲۰ هزار زوج برگزار شد. برای امسال در دانشگاه فرهنگیان ۵۰۰ زوج با برنامه متمرکز داریم. در این پروژه کافی است یک طرف زوج دانشجو باشد و در پروژه شرکت کنند.

نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان در خصوص تصویر دانشگاه از بیرون گفت: برخی سوژه ها خبر بدی پیدا می کنند و یا آن را تبدیل به خبر بد می کنند و بازتاب گسترده ای دارد. اما چرا نمی توانیم اخبار خوب را منعکس کنیم؟ این وظیفه ماست. ما صدها دانشگاه داریم که در آنها اتفاقات خوبی می افتد و باید اخبار خوبی منتشر شود. این را رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند جهاد تبیین; چندین پیشرفت انجام شده است، اما جوانان امروزی از آنها آگاه نیستند. وقتی جوانان پیشرفت را با چشمان خود ببینند، مطمئناً بینش آنها تغییر خواهد کرد.

وی در خصوص فعالیت های انجام شده در دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: در دولت قبل سیاست این بود که دانشگاه فرهنگیان وجود نداشته باشد و به همین دلیل جذب خاصی در هیئت علمی صورت نگرفت. در یک دوره ۳۰۰۰ دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان و ۲۵۰۰۰ نفر در سال جاری جذب شدند.

حجت الاسلام تقوی افزود: دانشگاه فرهنگیان در ۱۰ سال گذشته کمتر از ۸۰۰ هیأت علمی داشت اما در سال ۱۴۰۱ تنها هزار و ۵۰۰ ردیف برای جذب هیأت علمی داده شد. در زمینه جذب دانشجو برای بازه زمانی یک ساله امسال ۲۵ هزار کنکور و ۳۰ هزار ورودی ماده ۲۸ جذب شده است.

وی با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان برای اولین بار کمیته حسابرسی دارد، گفت: برای اولین بار ساختار دانشگاه فرهنگیان در سازمان اداری و کارگری تصویب شده است. همچنین در حوزه آموزشی و فرهنگی امسال جزو معدود دانشگاه هایی بودیم که در کربلا موکب ویژه داشتیم و ۱۵ هزار نفر در موکب ما حضور داشتند.

نماینده نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر اینکه رئیس هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان بر عهده رئیس جمهور است، افزود: در ۳ تا ۴ ماه گذشته بیش از ۱۵۰۰ متر مربع به این دانشگاه اضافه شده است. ساختمان خوابگاه و فضای آموزشی. ضمناً امسال برای اولین بار گزینش مرکزی از هسته گزینش برای دانشگاه مجوز داده است. گزینش مستمر و طی دو دوره پس از تأیید معلم برای دانشجو معلم یعنی صلاحیت فردی و تحصیلی به مدت ۴ سال تأیید می شود.

وی با اشاره به نحوه جذب دانشجو از طریق ماده ۲۸ در دانشگاه فرهنگیان گفت: روش های مختلفی برای جایگزینی ماده ۲۸ پیشنهاد شده است که از آن جمله می توان به روش ۲+۲ اشاره کرد که به این معنی است که دانشجو دو سال اول تحصیل خود را در مقطع کارشناسی می گذراند. دانشگاه معتبر و دو سال دوم در دانشگاه فرهنگیان و مدرک تحصیلی وی باید به امضای دو رئیس دانشگاه برسد. ما همچنین از مدل استخدام کارشناسی ارشد پیروی می کنیم، به این معنی که آنها برنامه کارشناسی ارشد را در دوره دو ساله ارائه می دهند که هم زمان انتخاب مناسب و هم فرصت ارائه آموزش را ارائه می دهد.

حجت الاسلام تقوی با اشاره به اهمیت توجه به حوزه های شش گانه برای دانشجو معلمان ادامه داد: ما اساساً این موضوع را مطرح و قانونی و الزامی می کنیم، مثلاً هر طلبه ای باید مربی قرآن باشد یا هر معلمی باید. مربی خوشنویسی باشد همچنین فرض بر این است که نظام جامع فرهنگی برای اولین بار در حال تهیه است، زیرا ما نظام جامع فرهنگی نداشتیم.

وی از مجوز جذب ۵۰۰ نیروی جدید در دانشگاه فرهنگیان خبر داد و گفت: امیدواریم تا یکی دو سال آینده این دانشگاه به دانشگاه سطح تبدیل شود. رئیس جمهور با تاکید بر این نام در هیات دولت از نهادهای ذیربط خواست دانشگاه فرهنگیان را یاری کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید