ما آماده حمایت از راه حل دیپلماتیک برای حل مناقشه در اوکراین هستیم! بیشتر خبرگزاری ایران و اخبار جهانآنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه به الجزیره گفت: «هیچ کشوری نمی تواند به اجبار مرز دیگری را تغییر دهد». نه تنها مردم اوکراین تحت تأثیر تهاجم روسیه قرار گرفته اند، بلکه کشورهای دیگر نیز هستند.

وزیر امور خارجه آمریکا بدون اشاره به اقدامات خصمانه کشورش علیه مسکو، مدعی شد: اگر روسیه از سوء استفاده های خود در اوکراین مصون باشد، این پیام را خواهد داد که اصول عدالت کنار گذاشته شده است. حمایت ما از اوکراین از ۶.۱ میلیارد دلار فراتر رفته است و به حمایت از کیف ادامه خواهیم داد. هدف پوتین از بین بردن اوکراین به عنوان یک کشور مستقل است، اما بیشتر از آنچه پوتین می خواهد طول می کشد!

آنتونی بلینکن گفت: مسکو در جنگ با اوکراین با مشکلات لجستیکی مواجه است و رهبران آن حقیقت را نمی گویند. درآمد ملی روسیه در حال کاهش است و اقدامات استثنایی برای حمایت از روبل وجود دارد، اما بی فایده است.

وی افزود: توانایی روسیه برای ارائه خدمات خوب به شهروندانش رو به کاهش است! هزار شرکت بزرگ بین المللی روسیه را ترک کرده اند و بسیاری از روس ها نیز در حال ترک این کشور هستند. وضعیت اقتصادی روسیه از آغاز جنگ بدتر شده است. ما تحریم هایی را علیه بخش انرژی روسیه اعمال کرده ایم و اتحادیه اروپا اعلام کرده است که واردات انرژی خود از روسیه را ۹۰ درصد کاهش می دهد. تدابیری برای حمایت از حضور ناتو در شرق اروپا اتخاذ شده است. روزهای آینده آسان نخواهد بود، اما ما باید مصمم به حفظ امنیت و حاکمیت اوکراین باشیم.

او گفت: «روسیه می‌خواهد بر همسایگان خود تسلط یابد و ما نمی‌توانیم اجازه دهیم.» ما یک اتحاد قوی علیه روسیه ایجاد کرده‌ایم و در نشست هفته آینده ناتو اتحاد خود را تقویت خواهیم کرد. ما به افزایش هزینه جنگ روسیه در اوکراین ادامه خواهیم داد. البته، ما همیشه آماده حمایت از هر راه حل دیپلماتیک برای حل مناقشه در اوکراین هستیم!