ماجرای بازیگر شدن طناز طباطبایی


«طناز» یکو در نوجوانی تصمیم می گیرد بازیگر شود، پدرش می گوید باید بازیگری بخواند و مادرش می گوید می خواهد تجربه کند.

انتشار ویدیویی در شبکه های اجتماعی از ماجرای جالب بازیگر شدن «طناز طباطبایی» که پدرش گفته بود اجازه نمی دهد از خیابان بازیگر شوید، بهانه ای شد برای صحبت از واکنش والدین به این چنین. درخواست ها . یعنی اگر فرزند ما تصمیم بگیرد که فوتبالیست یا بازیگر یا… شود، والدینش چه واکنشی باید نشان دهند؟

تصمیم گرفتم در یک صدم ثانیه بازیگر شوم!

این بازیگر در این نماهنگ پرطرفدار گفت: فضای خانوادگی ما دور از هنر و سینما بود، پدرم فروشنده فرش و مادرم خانه دار بود، تصمیمم این بود که به رشته حقوق بروم، یک روز که مشغول اسباب کشی بودم، پیچیدم. روزنامه دور تابلوها وقتی دیدم کارگاه بازیگری می نویسد در یک صدم ثانیه به مادرم گفتم بازیگری برای من هم بد نیست گفت برو تجربه کن دو ماه رفتم دوره بعد علوم انسانی را تا آخر رها کردم یک سالی که خودم کتاب های هنری خریدم و در اتاقم را بستم و شروع به درس خواندن کردم در کنکور و تئاتر قبول شدم پدرم یک روز به من گفت دخترم نمی گذارم بازیگر شوی. خیابان! اگر واقعاً می‌خواهی بازیگر شوی، هدف داری، دنبال هدفت برو و تلاش کن تا به آن برسی، حرف خیلی خوبی بود و قصد داشت آن را مطالعه کند.»

تعریف چارچوب ها به جای منع آنها

در مورد واکنش پدر و مادر طناز طباطبایی به درخواست دخترشان برای بازیگر شدن، شاید به عنوان پدر و مادر سخت باشد که بگذارید فرزندتان بر اساس علایقش تصمیم بگیرد. با این حال، نوجوان شما کسی است که باید تصمیم بگیرد چه چیزی را دوست دارد و چه چیزی را دوست ندارد. بهترین راه این است که به فرزندتان اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد و مسیر خودش را با مشخص کردن کادرها و خطوط قرمز انتخاب کند، نه اینکه فرزندتان را از انجام یک فعالیت یا چیزی مشابه منع کنید. در ابتدا ممکن است با تصمیمات فرزندتان مخالف باشید یا از دست او عصبانی باشید، اما در نهایت این فرزند شماست که متوجه می شود آیا از راهی که انتخاب کرده لذت می برد یا خیر. پس به نوجوان اطلاع دهید و در مورد مزایا و معایب انتخاب او صحبت کنید. این دقیقا همان کاری است که پدر و مادر «طناز طباطبایی» انجام دادند.

تسلط بر عشق یک نوجوان به شهرت

البته این را هم بگویم که برای کشف علایق کافی نیست که نوجوان در فعالیت های مختلف شرکت کند. بنابراین باید فرزندتان را تشویق کنید تا فعالیت های مختلف را امتحان کند و راه های جدیدی برای لذت بردن از آنها کشف کند. مثل مادر طناز که به دخترش گفت برو تجربه. همچنین توجه داشته باشید که نوجوانان دوست دارند دیده شوند و مشهور شوند، اما وظیفه والدین است که به درستی این نیاز را راهنمایی و کمک کنند. نکته آخر اینکه باید مانند پدر طناز، نوجوان را با اصول و تحصیلات آکادمیک به دنبال علاقه اش راهنمایی و تشویق کنیم. با این کار او زمان کافی برای فکر و تحقیق گسترده در مورد این علاقه دارد و در عین حال بهای انتخاب خود را به بهترین نحو بپردازد و آینده بهتری در انتظار اوست.

نویسنده: Dr. الناز علوی متخصص روانشناسی