لیتوانی ورود اتباع روسیه به کشور خود را ممنوع کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، بر اساس تصمیم برای بدست آوردن مقامات لیتوانی، شهروندان روسیه با ویزای فعال شینگن آنها از ساعت ۰۰:۰۰ روز دوشنبه اجازه ورود به لیتوانی را ندارند.

از دوشنبه فرمان بحث برانگیز shm در لیتوانی اجرا می شود بر اساس این وضعیت فوق‌العاده تا ۱۵ دسامبر تمدید می‌شود و همزمان ورود اتباع روسیه از جمله آنهایی که ویزا دارند. شینگن فعال بودن نیز ممنوع است.

لهستان و سایر کشورهای حوزه بالتیک نیز از این فرمان حمایت می کنند. در همین حال، لیتوانی برای گروه‌های خاصی از روس‌ها از جمله دیپلمات‌ها، نمایندگان مخالفان، کارکنان شرکت‌های حمل‌ونقل که محموله‌ها را به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا حمل می‌کنند و اعضای خانواده افرادی که دارای مجوز اقامت دائم یا تابعیت اتحادیه اروپا هستند، استثنا قائل شده است.

به گفته مقامات لیتوانی، بیش از ۸۳۰۰۰ شهروند روس در حال عبور از مرز لیتوانی هستند، از جمله کسانی که به منطقه کالینینگراد روسیه سفر می کنند.

در مقابل بر اساس صدور این تصمیم؛ لیتوانی اولین کشور عضو اتحادیه اروپا است که ورود شهروندان روسیه را ممنوع کرده است.

ممنوعیت ورود اتباع روسیه به اتحادیه اروپا نیز در آخرین نشست وزرای خارجه این اتحادیه مطرح شد اما در این باره توافقی حاصل نشد. در واقع، وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشستی در پراگ تلاش کردند تا وحدت اتحادیه اروپا را در مجازات روسیه به دلیل حمله نظامی به اوکراین نشان دهند، اما در مورد ممنوعیت صدور ویزا برای شهروندان روسیه به توافق نرسیدند.

با این حال، روز چهارشنبه ۹ سپتامبر، کشورهای عضو اتحادیه اروپا مقررات مربوط به سفر شهروندان روسیه به اروپا را تشدید کردند. طبق مقررات جدید، درخواست روادید برای سفر به اروپا برای شهروندان روسیه دشوارتر و پرهزینه تر خواهد بود. این تصمیم در واقع لغو قرارداد ۲۰۰۷ روسیه و اتحادیه اروپا است که سفر شهروندان آن کشور را تسهیل می کرد.

در ماه می، اتحادیه اروپا نیز صدور ویزا برای بازرگانان و مقامات دولتی روسیه را به شدت محدود کرد.

علاوه بر اوکراین، کشورهای همسایه روسیه از جمله لهستان و جمهوری های بالتیک و همچنین دانمارک طرفدار ممنوعیت گسترده سفر شهروندان روسی به اروپا هستند.