You are currently viewing لخته شدن خون بعد از کرونا صحت دارد یا شایعه؟

لخته شدن خون بعد از کرونا صحت دارد یا شایعه؟


جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کروناویروس

آیا می دانید علت لخته شدن خون بعد از کرونا چیست؟ آیا این درسته؟ شایعات؟ اطاعت نکن راههای جلوگیری از لخته شدن خون بعد از کرونا چیست؟ لخته خون مجموعه ای از سلول های خونی و پروتئین های انعقادی است که با یکدیگر ترکیب می شوند و یک ماده ژل مانند در جریان خون ایجاد می کنند که جریان خون را مسدود می کند. لخته شدن خون می تواند باعث صدمه و آسیب شود. معمولاً به دلیل شرایط خاصی مانند جراحی یا عفونت ایجاد می شود. از زمان شروع عفونت کووید -19 ، لخته شدن خون به عنوان یک عارضه جانبی SARS-CoV-2 شناخته شده است و از آن زمان به عنوان عارضه جانبی نادر برخی از واکسن های COVID-19 شناخته شده است. در این مقاله ، ما رابطه بین واکسن و ویروس کرونا را در اطلاعات پزشکی مجله اپل بررسی می کنیم.

شایع ترین لخته های خون کجا هستند؟

ترومبوز ورید عمقی (DVT) در عروق خونی عمیق بدن (معمولاً در ساق پا ، ران یا باسن) ایجاد می شود. به آن آمبولی ریوی (PE) گفته می شود که از طریق شریان های عمیق جریان می یابد و عروق ریه ها را مسدود می کند. هر دو بیماری می توانند کشنده باشند اما می توان از آنها پیشگیری و به موقع درمان کرد. سالانه حدود 900000 لخته خون در ایالات متحده وجود دارد و 100000 نفر بر اثر لخته شدن خون می میرند.

چه رابطه ای بین انعقاد خون و کووید -19 وجود دارد؟

شیوع زودهنگام ویروس کرونا با انعقاد کووید -19 در بیماران بستری همراه بود. این بیماران گاهی دچار سکته مغزی و حمله قلبی در سیاهرگ های عمقی و عروق می شوند. این شرایط بیشتر در بیماران مبتلا به کووید -19 شدید مشاهده می شود ، اما برخی از افراد مبتلا به کووید -19 متوسط ​​ممکن است دچار لخته شدن خون شوند. بر اساس داده های اولیه از همه گیری ، خطر لخته شدن خون شدید در کووید -19 20 تا 40 درصد است. علاوه بر این ، افراد مبتلا به کووید -19 خفیف تا متوسط ​​3 تا 9 درصد احتمال ایجاد لخته خون را دارند.

لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

آیا برخی از افراد در صورت ابتلا به کووید 19 بیشتر دچار لخته شدن خون می شوند؟

بیمارانی که به دلیل عفونت Covid-19 دچار لخته شدن خون می شوند ، بیشتر در معرض ابتلا به Covid-19 شدید هستند (بستری در ICU). نارسایی تنفسی ؛ اکسیژن بالا یا سایر شرایط پس زمینه. سایر عوامل خطرساز لخته شدن خون عبارتند از: دیابت افراد مبتلا به چاقی و سرطان نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

بیشتر بهم خبر بده: نقش جدیدی را برای پلاکت ها در آسیب عروقی Covid-19 کشف کنید

پس از واکسیناسیون کرون ، لخته های خون ایجاد می شود

ارتباط بین انعقاد خون و برخی از واکسن های کووید -19 چیست؟ شایعات تشکیل لخته خون پس از واکسیناسیون کرونا؟ برخی از واکسن های کووید -19 با سندرم بسیار نادری به نام ترومبوسیتوپنی نقص ایمنی (VITT) همراه هستند.

در مارس 2021 ، این علامت نادر با واکسن Astraznka و سپس واکسن Johnson & Johnson کشف شد. در موارد نادر ، آنتی بادی های تولید شده توسط بدن به عنوان عارضه جانبی واکسن ممکن است باعث فعال شدن پلاکت های کنترل نشده شود. این باعث پایین آمدن شمارش پلاکت ها و لخته شدن خون در مناطق غیر طبیعی می شود ، که علت اصلی لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا است. VITT با واکسن های mRNA Moderna یا Pfizer-BioNTech سازگار نیست.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، تا 30 ژوئن 2021 ، 35 گزارش تأیید شده توسط VITT از 12 میلیون واکسن J&J در ایالات متحده وجود داشت. در بریتانیا ، بیش از 300 مورد تایید شده توسط VITT مربوط به واکسن Astrazenka وجود دارد. VITT بسیار نادر اما شدید است. این بیماری قابل درمان است. پزشکان اکنون نحوه تشخیص و درمان VITT را می دانند و بیمارانی که واکسن J&J را دریافت می کنند ، نحوه تشخیص عوارض جانبی آن را نیز می دانند.

پس از واکسیناسیون کرون ، لخته های خون ایجاد می شود

علائم لخته شدن خون بعد از کرونا چیست؟

علائم لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا عبارتند از:

  • سردرد شدید یا مداوم
  • تنگی قفسه سینه
  • مشکل در تنفس
  • تورم / درد در پاها
  • درد شدید شکم
  • گیجی
  • تغییرات بصری
  • بالا رفتن

هر فردی که این علائم را در چهار هفته اول پس از واکسیناسیون داشته باشد ، باید بلافاصله برای درمان با پزشک خود تماس بگیرد.

این واقعیت را پشتیبانی می کند که VITT یک عارضه جانبی بسیار نادر است.

از بیش از 12.5 میلیون نفر در ایالات متحده که واکسن J&J را دریافت کرده اند ، 35 نفر VITT را به CDC گزارش کرده اند. از هر دو میلیون نفر در این آمار یک نفر از این عارضه رنج می برد. هم مردان و هم زنان می توانند VITT را تجربه کنند ، اما زنان بین 20 تا 50 سال به احتمال زیاد VITT را از واکسن J&J دریافت می کنند. در این گروه ، حدود 10 نفر در هر میلیون نفر نادر هستند.

مزایای واکسیناسیون بسیار بیشتر از خطرات احتمالی است. CDC تخمین می زند که یک میلیون دارو از 60 تا 140 مرگ و 400 تا 1000 بستری شدن در بیمارستان جلوگیری می کند.

بیشتر بهم خبر بده: اثرات واکسیناسیون علیه عفونت ویروس SARS-CoV-2 در خانواده ها

آیا می توانیم چند ماه پس از دریافت عفونت کووید -19 یا واکسن کرونا لخته خون داشته باشیم؟

بر اساس اطلاعات بدست آمده از VITT ، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد لخته شدن خون چهار هفته پس از واکسیناسیون ایجاد می شود. با این حال ، افراد کم تحرک یا چاق بیمارانی که سابقه بیماریهای زمینه ای مانند دیابت یا لخته شدن خون را دارند ، ممکن است برای چند ماه دچار لخته شدن خون شوند. بسته به بیمار و مدت بیماری متفاوت است.

بیشتر بهم خبر بده: در مورد تفاوت بین مراحل توسعه واکسن و واکسن های ژنتیکی و سنتی چه می دانید؟

راههای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

آیا واکسن Astraznka برای افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند بی خطر است؟

واکسن AstraZeneca Quid-19 ، که در حال حاضر توسط واکسن Astrazenka (کمیته مشترک واکسن ها و واکسن ها) تحت نظارت است ، سابقه ترومبوز ندارد.

توصیه علمی متخصص JCVI این است که مزایای واکسن استرازنکا را افراد بالای 30 سال و افرادی که دارای سلامت ناخودآگاه زیر 30 سال هستند ، و همچنین اثرات سوء کووید -19 احساس می کنند. هرچه ریسک بیشتر باشد ، قوی تر.

آیا آسپرین در جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا م effectiveثر است؟

اکثر مردم به دنبال راه هایی برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا هستند. متداول ترین سوالی که این پزشکان می پرسند این است که آیا قبل یا بعد از واکسن کرونا یا بعد از آن آسپرین مصرف کنند یا خیر. ننوش؟ در مورد داروهای ضد انعقاد خون چطور؟

متخصصان خون توصیه می کنند که ترومبوز و ترومبوسیتوپنی (VATT) مربوط به واکسن در برابر ترومبوز نادر و ترومبوسیتوپنی (VATT) محافظت کند. Astrazenka تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

علاوه بر این ، مشکل VATT می تواند خطر خونریزی را به دلیل تعداد کم پلاکت افزایش دهد. آسپرین وضعیت را بدتر می کند.

به استثنای VATT ، آسپرین برای افراد سالم مضرتر از کاهش لخته شدن خون است. با این حال ، آسپرین تأثیر مثبتی بر کاهش خطر تصلب شرایین در افرادی دارد که سابقه لخته شدن خون دارند.

نهنگ های بهداشت عمومی آسپرین را قبل یا بعد از واکسیناسیون توصیه نمی کنند. قبل از دریافت واکسن ، باید در مورد این نگرانی با پزشک عمومی خود صحبت کنید.

آیا مصرف داروهای ضد انعقاد برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا بی خطر است؟

همه شواهد و دستورالعمل های موجود برای افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند ، خطرناک نیست. مزایای واکسیناسیون ، به ویژه برای افراد بالای 30 سال ، باعث این علامت بسیار نادر می شود.

اما اگر کسی در این مورد مطمئن نیست ، باید با پزشک خود مشورت کند.

بهداشت عمومی ولز توصیه می کند افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند قبل از واکسیناسیون با پزشک خود مشورت کنند.

علل لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

من زیر 30 سال دارم و سابقه لخته شدن خون دارم. کدام واکسن را باید تزریق کنم؟

طبق مقررات انگلیس ، افراد زیر 30 سال باید یک واکسن جایگزین برای جایگزینی آسترازنکا ، که واکسینه کووید نشده است ، در نظر بگیرند.

JCVI توصیه می کند که بزرگسالان بین 18 تا 29 سال که هیچ مشکل بهداشتی اولیه ندارند واکسینه شوند تا خطرات و مزایای آن متعادل شود.

هیات بهداشتی ولز به واکسیناسیون برای سایر گروه های سنی ادامه می دهد ، در حالی که واکسن های دیگر به این گروه داده می شود.

آخرین شماره مجله اپل

هر زمان چیزی شبیه VITT اتفاق می افتد ، مردم را نگران می کند. لازم به ذکر است که واکسن کووید -19 در پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب بسیار مثر است. آنچه ما به مشتریان خود می گوییم این است که شما باید خطرات و پاداش ها را متعادل کنید. واکسن کرونا بسیار کم عوارض جانبی جدی دارد. افزایش بیماری های قلبی عروقی می تواند منجر به لخته شدن خون ، بیماری قلبی و سکته مغزی شود. این بیماری علائم و عوارض جانبی طولانی مدت مانند مرگ را به همراه دارد.

منابع: healthcare.utah ، bbc

دیدگاهتان را بنویسید