فرانشیز ملی مسکن؛ ۶۰۰ میلیون تن؟! – تجارت نیوز


زینب مختاری | به گزارش تجارت نیوز، تاریخ در حال تکرار است و نهضت مسکن روستایی که قرار بود جایگزینی بهینه برای طرح مسکن مهر باشد، در ابتدای راه متزلزل است! کمبود زمین و پول کار را به جایی رسانده است که مدتی است متقاضیان اولیه مسکن دولتی به دنبال فرصتی برای خروج از این طرح هستند و چه بهتر که بتوانند در مسیر خود سود کنند. از این مخمصه خارج شوید!

بررسی های میدانی تجارت نیوز حاکی از آن است که بازار مسکن شهرهای جدید اطراف تهران بسته به موقعیت پروژه تنها با «حقوقی اولیه» بین ۲۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان معامله می شود.

از همان روزهای اول ثبت نام طرح ملی مسکن زمزمه فروش امتیاز و حتی تبلیغات آن در سایت هایی مانند دیوار و شیپور دیده می شد. اما پس از اظهارات مسئولان وزارت راه و شهرسازی و تاکید رگولاتوری شرکت عمران پردیس مبنی بر ممنوعیت معاملات فرانشیز ملی مسکن، این آگهی ها از روی سایت ها حذف شد.

حالا اما بررسی ها نشان می دهد که خرید و فروش حق الامتیاز مسکن ملی در بازار داغ ادامه دارد و قیمت حق الامتیاز واحدهای ساخته نشده به ۶۵۰ میلیون تومان رسیده است!

مسکن ملی در مسیر مسکن مهر

بررسی ها از بازار املاک نشان می دهد که اگرچه آگهی های فروش امتیاز در سایت ها دیده نمی شود، اما مشاوران املاک در این حوزه سوابق زیادی برای خریداران دارند. مشاوران املاک می گویند مسئولان برای قطع دست بنگاه های عمده املاک از این بازار و جلوگیری از تکرار مواردی مانند آنچه در مسکن مهر رخ داد، فروش مسکن ملی را ممنوع اعلام کرده اند. با این حال، معامله در بنگاه های معاملات ملکی همچنان قوی است و در مسیر مسکن مهر ادامه دارد.

در تجربه گذشته، امتیاز مسکن مهر از ابتدا قابل فروش نبود، اما به تدریج با افزایش هزینه های ساخت و کاهش همزمان توان مالی فرنچایزها، این ممنوعیت برداشته شد و مسکن مهر برای فروش در دسترس قرار گرفت. تمام مراحل ساخت این روند منجر به افزایش قیمت مسکن مهر شد و این پروژه را کاملا فراتر از اهداف خود کرد. اکنون هم به نظر می رسد مسکن ملی همان مسیر مسکن مهر را طی می کند که زمزمه لغو امتیاز متقاضیانی که پول کافی نداشتند به گوش می رسد. این اقدام ممکن است منجر به تلاش برای فروش امتیاز شود.

هر چند در حال حاضر گفته می شود که فروش امتیاز در این طرح ممنوع بوده و به صورت مخفیانه انجام می شود. اما کمبود منابع مالی برای ساخت و ساز به تدریج مدیران را برای رفع این ممنوعیت متقاعد می کند. به این ترتیب مسکن روستایی نیز مانند مسکن مهر نه تنها از گروه هدف اولیه فاصله می گیرد و وارد بازار آزاد مسکن می شود، بلکه باید با افزایش قیمت نیز دست و پنجه نرم کند.

مبادله مبالغ کلان در معاملات کاغذی

همانطور که بررسی های تجارت نیوز از بازار مسکن شهرهای جدید نشان می دهد متاسف،فرانشیز مسکن ملی از ۶۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان معامله می شود که بسته به درآمد متقاضی اصلی و مدت زمان پول در پروژه می تواند افزایش یابد. مشاوران املاک می گویند این رقم برای شهری مانند دماوند بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان در نوسان است.

اما در پرند روش معامله کمی متفاوت است و تعداد پرونده های مسکن روستایی کمتر از شهری مانند پردیس است. برخی از مشاوران املاک قیمت هر متر مسکن مهر آماده در این شهر را ۱۰ میلیون تومان می گویند. این در حالی است که هر متر مسکن عمومی توسعه نیافته در سال های ۷۵، ۸۵، ۹۵ و ۱۲۰ متری حداقل ۱۳ میلیون تومان قیمت دارد. آن هم در منطقه فاز ۷ که به گفته مشاوران املاک هنوز “لخت” است!

دور زدن قوانین نقل و انتقال اموال

این در حالی است که قیمت حق الزحمه مسکن ملی به ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است، برخی بلوک ها در حد گودبرداری و برخی در مرحله اسکلت هستند و هنوز به مرحله دیوارسازی نرسیده اند. ضمن اینکه هنوز ساخت واحدها و قرارداد متقاضیان در مرحله انتخاب واحد نیست و طبقه و تعداد واحد نیز مشخص نیست. دارندگان حق امتیاز مسکن ملی می گویند در مرحله انتخاب واحد هر خریداری که پیش پرداخت بزرگ تری داشته باشد در اولویت قرار می گیرد. این همان وضعیتی است که در مسکن مهر مشاهده شد.

در مورد سپرده ها نیز گفته می شود مابقی سپرده گذاری بسته به پیشرفت پروژه انجام می شود. در صورت تاخیر مانند مسکن مهر پس از سه مرحله تاخیر در پرداخت، اخطار کتبی به متقاضی ارسال می شود و در صورت عدم پرداخت، فرد از پروژه حذف می شود. اما نکته مهم دیگر روش معامله است. در این مورد نیز مانند معاملات مسکن مهر (زمان ممنوعیت حق الامتیاز واحد معاملاتی) تعهد مبنی بر سفته از متقاضی اول (فروشنده) برای حضور علاوه بر متقاضی دوم مسیرهای قانونی و تا زمان ثبت قرارداد.

این در حالی است که مشاوران املاک تاکید می کنند که چون انتقال حق الامتیاز طبق قانون ممنوع است، این نوع معاملات با خطرات زیادی همراه است.

آیا دولت شکست می خورد؟

هر روز هزینه ساخت مسکن در حال افزایش است حتی در مورد مسکن های ارزان قیمت مانند پروژه های مهر و نهضت ملی. امیرحسین جباری انصاری سرپرست شرکت عمران پردیس با بیان اینکه بر اساس قرارداد با پیمانکاران، هر متر مسکن ملی با هزینه ای بالغ بر ۴.۵ میلیون تومان ساخته می شود، گفت: این پروژه در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید. این در حالی است که اکنون گفته می شود کف هزینه مسکن امسال به ۹ میلیون تومان رسیده است!

این محاسبه سرانگشتی نشان می دهد که دولت در مخمصه تامین مالی ساخت و ساز مسکن گرفتار شده است. این در حالی است که گروه هدف جنبش ملی مسکن توان مالی برای پرداخت هزینه ها را ندارد. به این ترتیب یا امتیاز می فروشد یا به دلیل کمبود نقدینگی اصلا پروژه ای را شروع نمی کند.