فرانسه: همه راکتورهای هسته ای در زمستان فعال می شوند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزیر انرژی فرانسه از فعال شدن تمامی نیروگاه های هسته ای این کشور در فصل زمستان خبر داد.

بر اساس این گزارش وزیر انرژی فرانسه گفت: تعداد راکتورهای هسته ای فرانسه ۵۶ راکتور است که از این تعداد ۳۲ راکتور به دلیل مشکلات نگهداری و فرسودگی است.

در همین حال، شرکت گازپروم روسیه روز جمعه اعلام کرد که صادرات گاز به اروپا از طریق این خط که یکی از خطوط اصلی انتقال گاز است، به دلیل نشتی در خط لوله نورد استریم ۱ به طور کامل قطع شده است.

بر اساس اعلام این شرکت روسی؛ قطع جریان گاز به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم ۱ تا رفع کامل نقص تجهیزات به حالت تعلیق در خواهد آمد.

از سوی دیگر بلومبرگ گزارش داد: توقف حمل و نقل گاز از طریق نورد استریم ۱ خانواده ها و کارخانه ها و اقتصاد کشورهای اروپایی را در معرض خطر قرار می دهد.

اوایل روز جمعه، این شرکت روسی اعلام کرد که تحویل گاز از طریق یکی از مسیرهای اصلی تامین گاز به اروپا، خط لوله نورد استریم ۱، به دلیل داشتن تنها یک توربین فعال در خطر است. موضوعی که با توجه به فرا رسیدن فصل سرما، نگرانی اروپا در مورد تامین انرژی را افزایش می دهد.

روسیه برای مقابله با تحریم‌های گسترده غرب، علاوه بر محدود کردن عرضه، پیش از این تهدید کرده بود که تمامی کشورهای واردکننده گاز روسیه با روبل روسیه موافقت خواهند کرد. مسکو تاکنون صادرات گاز به لتونی، بلغارستان و لهستان را به دلیل عدم پرداخت به روبل متوقف کرده است.