You are currently viewing عوامل م affectثر بر متابولیسم را بشناسید

عوامل م affectثر بر متابولیسم را بشناسید


متابولیسم فرد میزان کالری است که بدن برای انرژی می سوزاند. میزان متابولیسم بستگی به سن دارد ، رابطه ی جنسی چربی بدن توده عضلانی این به عوامل زیادی بستگی دارد ، از جمله سطح فعالیت و ژنتیک.

روشهای متابولیسم

در حالی که کنترل جنبه های ژنتیکی متابولیسم فرد امکان پذیر نیست ، راه هایی وجود دارد که فرد می تواند کالری را سریعتر بسوزاند.

در این مقاله، شما نه راه برای بهبود متابولیسم خود خواهید آموخت.

1 به طور منظم غذا بخورید

خوردن منظم می تواند به متابولیسم فرد کمک کند. بدن به تعادل و نظم بستگی دارد. خوردن منظم می تواند متابولیسم را در تعادل نگه دارد.
در غیر این صورت ، اگر فردی برای مدت طولانی بیش از حد غذا بخورد ، بدن کالری بیشتری می سوزاند و سلول های چربی بیشتری ذخیره می کند.

خوردن منظم می تواند این میل را کاهش دهد. بهتر است وعده های غذایی کوچک با فاصله سه تا چهار ساعت بخورید.

2 کالری کافی بخورید

برخی از افراد از وعده های غذایی به عنوان راهی برای کاهش وزن خودداری می کنند. با این حال ، می تواند بر متابولیسم تأثیر بگذارد. خوردن غذاهای ناسالم نیز می تواند همین تأثیر را داشته باشد. خوردن کالری کمتر می تواند متابولیسم فرد را کند کرده و به بدن در حفظ انرژی کمک کند.

بسته به میزان فعالیت شما ، زنان بالغ بین 1600 تا 2400 کالری در روز و 2000 تا 3000 مرد نیاز دارند.

3 آب گرم بنوشید

مطالعات هنوز این موضوع را به طور کامل اثبات نکرده اند ، اما برخی منابع تحقیق معتبر نشان می دهند که ممکن است در افزایش فرایند تولید چربی چای سبز نقش داشته باشد.

چای سبز یک انتخاب خوب برای آب میوه های شیرین است و نوشیدن آن می تواند به شما در دریافت آب کافی در طول روز کمک کند. اگرچه فواید بیولوژیکی این چای نامشخص است ، اما 1-2 فنجان در روز می تواند به حفظ رژیم غذایی سالم کمک کند.

آموزش متابولیسم و ​​مقاومت

4 تمرینات مقاومتی انجام دهید

تمرینات مقاومتی می تواند متابولیسم را بهبود بخشد. ورزش به عضله سازی کمک می کند که متابولیسم را افزایش می دهد.

توده عضلانی بیشتر از چربی است. این بدان معناست که انرژی بیشتری برای حفظ توده عضلانی مورد نیاز است. بدن انسان با افزایش سن ، ماهیچه های خود را از دست می دهد. تمرینات مقاومتی منظم می تواند به مقابله با این اثر کمک کند.
تمرینات استقامتی شامل تمریناتی است که از وزنه یا تمرینات مقاومتی برای ایجاد وزن و عضله سازی استفاده می کند.

5 آب کافی بنوشید

هیدراته بودن برای عملکرد صحیح بدن مهم است. آب برای متابولیسم بهینه ضروری است و می تواند به کاهش وزن کمک کند. طبق یک مطالعه منظم ، افزودن روزانه 1.5 لیتر آب ، میانگین وزن و شاخص توده بدنی زنان چاق بین 18 تا 23 سال را کاهش می دهد.

6 استرس را کاهش دهید

استرس بر سطح هورمون ها تأثیر می گذارد و باعث می شود بدن بیش از حد طبیعی کورتیزول تولید کند. کورتیزول هورمونی است که اشتها را تنظیم می کند. در سال 2011 ، محققان سطح غیرطبیعی کورتیزول را در افراد مبتلا به سوء تغذیه پیدا کردند.

اختلالات خوردن ، از جمله محدودیت های غذایی و نگرانی های مربوط به وزن ، می تواند منجر به عادات غذایی ناسالم شود که متابولیسم را مختل می کند. استرس همچنین با کیفیت خواب ارتباط تنگاتنگی دارد. می تواند بر متابولیسم بدن تأثیر بگذارد.

متابولیسم شدید و ورزش

7 سعی کنید ورزش های سنگین انجام دهید

تمرینات تناوبی شدید (HIIT) ، مانند تمرینات قدرتی ، می تواند متابولیسم را بهبود بخشد. ممکن است مفید باشد که هر دو را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

HIIT جایگزین یک کاردیو ثابت است. در حال دویدن نمونه هایی از شنا یا دوچرخه سواری تمرینات قلبی منظم با سرعت منظم است. در عوض ، به شما کمک می کند تا یک برنامه منظم را که شامل فصول دیگر ورزش های شدیدتر و شدیدتر است ، امتحان کنید.

این شامل 1 دقیقه دویدن است. 2 دقیقه پیاده روی یا خروجی های کوتاه پشت سر هم و پیاده روی های بهبودی.

8 به اندازه کافی خوابیدن

هنگامی که فرد بسیار کم می خوابد ، بدن هورمونی به نام گرلین ترشح می کند که باعث گرسنگی می شود. هورمون لپتین را کاهش می دهد ، که به فرد کمک می کند احساس سیری کند.

خواب کافی می تواند به تنظیم این هورمون ها کمک کند. این کار از پرخوری جلوگیری می کند. خواب کافی در افراد مختلف متفاوت است ، اما تحقیقات نشان می دهد که بزرگسالان حداقل هفت تا هشت ساعت در شب نیاز دارند.

زیست شناسی و موز

9 ویتامین B کافی دریافت کنید

موز منبع خوبی از ویتامین B است. ویتامین B نقش مهمی در متابولیسم بدن ایفا می کند. حاوی برخی از ویتامین های ضروری گروه B است
B1 (تیامین) ، B2 (ریبوفلاوین) و B6 (پیریدوکسین)

ویتامین B در بسیاری از غذاهای زیر یافت می شود:

پرنده موز
سیب زمینی را بجوشانید
تخم مرغ
آب پرتقال
کره بادام زمینی
نخود فرنگی
از
ظروف سبوس دار

یک فرد می تواند با ایجاد تغییرات سالم در رژیم غذایی و شیوه زندگی ، متابولیسم خود را بهبود بخشد. راههای زیادی برای افزایش متابولیسم با استفاده از تمرینات قدرتی و HIIT در تمرین برای کاهش استرس وجود دارد. بهتر است قبل از تغییر رژیم غذایی یا تغییر برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

اولین مرکز پرستاری سلامت با سالها مجوز رسمی برای ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری تحت مجوز رسمی وزارت بهداشت ، با کادری مجرب و متخصص آماده خدمت رسانی به شهروندان عزیز می باشد.

پرستاران سالمند ؛ پرستاران و پرستاران اطفال با در نظر گرفتن آخرین خدمات مراقبت و پرستاری ، همواره خدمات خود را به پرسنل مجرب مرکز ارائه می دهند.

کافی است برای مشاوره رایگان با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید.
هشدار: این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید