You are currently viewing عواملی که خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهند

عواملی که خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهند


ارسال شده در 27 سپتامبر 2021

فشار خون بالا یکی از خطرناک ترین بیماری ها است. افراد مبتلا به این بیماری باید شیوه زندگی و عادات غذایی خود را تغییر دهند زیرا در معرض خطر هستند. در مجله پزشکی اپل ، علل و دلایل فشار خون بالا را بررسی خواهیم کرد.

علل فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا می تواند دلایل زیادی داشته باشد. ژنتیک خوردن غذاهای ناسالم ؛ این می تواند ناشی از سیگار کشیدن و شیوه زندگی ناسالم باشد. دو علت اصلی فشار خون بالا وجود دارد: غیرقابل کنترل و غیرقابل کنترل. برای پاسخ به این سوال که چه چیزی باعث فشار خون بالا می شود ، ما باید علل غیرقابل کنترل بودن را بررسی کنیم.

عوامل کنترل نشده فشار خون را افزایش می دهند

سن

پیری باعث سخت شدن عروق و کاهش عملکرد کلیه می شود که هر دو باعث افزایش فشار خون می شوند. بیش از 65 درصد آمریکایی های بالای 60 سال فشار خون بالاتر از حد طبیعی دارند. متأسفانه چاقی در کودکان و نوجوانان می تواند طول عمر شروع فشار خون را کوتاه کند. میزان فشار خون بالا در افراد جوان و میانسال نیز رو به افزایش است.

جنسیت

مردان قبل از 55 سالگی بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند ، اما زنان بعد از این سن بیشتر از مردان در معرض فشار خون بالا هستند.

ژنتیک

افرادی که فشار خون بالا دارند بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند. تحقیقات ژنتیکی این را ثابت کرده است. این افراد استعداد ژنتیکی بالاتری نسبت به نمک و سدیم دارند که به دلیل عملکردهای متفاوت سیستم کنترل نمک در کلیه های آنها خطر ابتلا به فشار خون بالا را نسبت به سایرین افزایش می دهد.

علل فشار خون بالا

علل فشار خون بالا در دوران قاعدگی

طبق تحقیقات زنان ، فشار خون زنان در دوران قاعدگی افزایش می یابد. آره، در بسیاری از موارد فشار خون فرد پس از یک فصل به حالت عادی برمی گردد. تحقیقات نشان می دهد که فشار خون بالا در دوران قاعدگی باعث افزایش سطح پروژسترون در زنان می شود.

همچنین بخوانید: راههای درمان فشار خون بالا

علل فشار خون ثانویه

فشارخون ثانویه زمانی رخ می دهد که فرد به دلیل برخی بیماری های دیگر دچار فشار خون بالا شود. بیماری قلبی و تنگی ؛ بیماری های کلیوی و مشکلات تیروئید دومین علت اصلی فشار خون بالا هستند.

عواملی که می توانند فشار خون بالا را کنترل کنند

برخی از علل فشار خون بالا را می توان کنترل کرد. این بدان معناست که شما می توانید با کنترل برخی عادات و رفتارهای غذایی خود خطر فشار خون بالا را کنترل کنید. برخی از این عوامل فشار خون قابل کنترل عبارتند از:

رژیم غذایی

پتاسیم کم ؛ پتاسیم کم و غذاهای کم پتاسیم از دیگر علل فشار خون بالا هستند. لازم به ذکر است که منابع اصلی سدیم اضافی امروزه غذاهای فرآوری شده و فست فودها هستند. برخلاف سدیم ، پتاسیم فشار خون را کاهش می دهد و در بیشتر موارد با رعایت رژیم غذایی سرشار از پتاسیم توصیه می شود.

فشار خون بالا بعد از غذا نیز ناشی از سطوح بالای سدیم در بدن است. سدیم به بدن در ذخیره مایعات و افزایش فشار خون کمک می کند. مهمترین علت فشار خون بالا بعد از غذا سدیم زیاد است.

علل فشار خون بالا

یکم ورزش کن

عدم فعالیت بدنی و عدم ورزش باعث سخت شدن عروق و افزایش فشار خون می شود. این می تواند خطر افزایش فشار خون را از طریق افزایش وزن افزایش دهد.

چاقی و چاقی

چاقی فعالیت قلب و کلیه ها را افزایش داده و به آنها آسیب می رساند. این دو اندام نقش کلیدی در کنترل فشار خون دارند ، بنابراین اختلالات می توانند باعث فشار خون بالا شوند. در افراد چاق ، کلسترول و تری گلیسیرید خون معمولاً زیاد است که باعث سخت شدن عروق و افزایش فشار خون می شود.

سیگار و الکل

نیکوتین موجود در سیگار عروق را تنگ می کند ، ضربان قلب را بالا می برد ، خون را غلیظ می کند و در نهایت فشار خون را بالا می برد. سیگار تولید دی اکسید کربن را در خون افزایش می دهد. این میزان اکسیژن را در خون به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و قلب برای جبران آن باید ساعت کار خود را افزایش دهد. به سیستم قلبی عروقی آسیب می رساند. مصرف زیاد الکل به سیستم عصبی مرکزی بدن آسیب می رساند و باعث تنگ شدن و تنگ شدن عروق خونی در قلب می شود.

همچنین بخوانید: بیماری پارکینسون چیست؟ مراحلش چیه؟

بسیاری از افراد دلایل زیر را برای فشار خون بالا پیدا می کنند: در زیر به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

علل فشار خون بالا در جوانان

جوانان بین 20 تا 30 سال به طور کلی از سلامت جسمانی خوبی برخوردارند. جوانان علل مختلفی برای فشار خون بالا دارند. به عنوان مثال ، هایپرآلدوسترونیسم یکی از عوامل اصلی افزایش بکارت در جوانان است. این هورمون میزان سدیم بدن را افزایش داده و فشار خون را افزایش می دهد. از جمله دیگر علل فشار خون بالا در نوجوانان می توان به بیماری کلیوی و تنگی عروق اشاره کرد که می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

علل فشار خون بالا

علل فشار خون گذرا

شروع فشار خون بالا یک علت اصلی است. استرس باعث تولید آدرنالین و کورتیزول می شود که فشار خون شما را بالا می برد. بنابراین با کاهش استرس خود می توانید علت زمینه ای فشار خون بالا را از بین ببرید.

نکات دیگر

علاوه بر این عوامل ، دیابت همچنین می تواند باعث بیماری کلیوی شود. علاوه بر این ، مصرف برخی داروهای حاوی ایبوپروفن و ویتامین D ممکن است خطر فشار خون بالا را افزایش دهد.

یک حرف آخر

ترکیب هر یک از عوامل فوق خطر ابتلا به فشار خون را دوچندان می کند. بنابراین ، ما باید از همه عوامل تحت کنترل خود آگاه باشیم.

my.clevelandclinic

ucsfhealth

usafibroidcenters

دیدگاهتان را بنویسید