You are currently viewing علائم کمبود ویتامین B12

علائم کمبود ویتامین B12


ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در تولید گلبول های قرمز خون و DNA و عملکرد سیستم عصبی نقش دارد. ویتامین B12 در گوشت یافت می شود ، ماهی، جوجه، این ماده به طور طبیعی در خوراک دام ، از جمله تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود. متأسفانه کمبود B12 به ویژه در افراد مسن شایع است. اگر از این منابع به درستی در رژیم غذایی خود استفاده نکنید ، ممکن است دچار کمبود باشید.

علائم کمبود ویتامین B12

پوست کم رنگ یا زرد

افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند اغلب رنگ پریدگی ، تهوع و استفراغ را تجربه می کنند. یا پوست و چشم آنها زرد است. این به این دلیل است که کمبود B12 می تواند مشکلاتی در تولید گلبول های قرمز ایجاد کند. ویتامین B12 نقش کلیدی در تولید DNA مورد نیاز برای ساخت گلبول های قرمز خون ایفا می کند. بدون آن ، سلول ها نمی توانند تقسیم شوند. این وضعیت می تواند منجر به کم خونی مگالوبلاستیک شود. گلبولهای قرمز بسیار بزرگتر از آن هستند که از مغز استخوان خارج شده و وارد جریان خون شوند. در نتیجه ، مقدار کمی گلبول قرمز در خون گردش می کند و پوست رنگ پریده می شود. قرمزی گلبول های قرمز باعث تجزیه و افزایش بیلی روبین می شود. بیلی روبین هنگام تجزیه سلول های قدیمی خون توسط کبد تولید می شود. بیلی روبین بالا می تواند باعث زردی پوست و چشم ها شود.

ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از علائم شایع کمبود ویتامین B12 است. این به این دلیل است که بدن به اندازه کافی ویتامین B12 ندارد تا گلبول های قرمز حامل اکسیژن را در بدن ایجاد کند. در افراد مسن ، این کم خونی معمولاً ناشی از یک بیماری خود ایمنی به نام کم خونی پرنیشیو است. افراد مبتلا به این کم خونی قادر به تولید پروتئین مهمی به نام هپاتوسیت نیستند. راه طبیعی جلوگیری از کمبود B12 ترکیب آن با ویتامین B12 در روده برای کمک به جذب است.

احساس خفگی

یکی از مشکلات جدی کمبود مزمن B12 ، آسیب عصبی است. ویتامین B12 نقش مهمی در مسیر متابولیک تولید چربی میلین دارد. میلین اعصاب را به عنوان سپری احاطه کرده است. بدون B12 ، سیستم عصبی به درستی عمل نمی کند. شایع ترین علائم احساس سوزش در دست و پا است. جالب اینجاست که علائم عصبی مرتبط با کمبود B12 با کم خونی شایع تر است.

ویتامین B12

تغییرات در حرکت

در صورت عدم درمان ، کمبود B12 می تواند به سیستم عصبی آسیب برساند و راه رفتن را تغییر دهد. حتی تعادل و هماهنگی بدن را مختل می کند و احتمال سقوط فرد را بیشتر می کند. کمبود B12 بیشتر در افراد بالای 60 سال شایع است و کمبود B12 در افراد مسن بیشتر بدون هیچ علائمی شایع است. با این حال ، پیشگیری یا درمان عیوب می تواند تحرک را بهبود بخشد. این را می توان در افراد بسیار جوان یافت.

گلوکوسیت ها و زخم های دهان

Glossite اصطلاحی است که برای توصیف یک زبان التهابی استفاده می شود. در گلوسیت ، تغییر رنگ و شکل زبان می تواند باعث درد و تورم شود. قرمز و متورم می شود. همچنین می تواند باعث ریختن زبان شود. با از بین رفتن تمام برآمدگی های زبان ، از جمله جوانه های چشایی ، می تواند زبان را صاف کند. گلوسیت علاوه بر درد می تواند نحوه غذا خوردن و صحبت کردن شما را نیز تغییر دهد. مطالعات نشان می دهد که می تواند نشانه اولیه التهاب زبان و کمبود ویتامین B12 باشد. علاوه بر این ، برخی از افراد مبتلا به کمبود B12 ممکن است در دهان دچار زخم شوند. ممکن است علائم دهانی دیگری مانند سوزش و خارش دهان را تجربه کنید.

تنگی نفس و سرگیجه

اگر به دلیل کمبود B12 کم خونی دارید ، ممکن است دچار تنگی نفس و سرگیجه خفیف شوید. این به این دلیل است که بدن به اندازه کافی گلبول قرمز برای حمل اکسیژن کافی ندارد.

اختلال بینایی

یکی از علائم کمبود ویتامین B12 تاری دید یا از دست دادن بینایی است. در صورت عدم درمان ، کمبود B12 می تواند به سیستم عصبی و عصب بینایی آسیب برساند. این آسیب می تواند به سیگنال های عصبی منتقل شده از چشم به مغز آسیب برساند و باعث از بین رفتن بینایی شود. به این بیماری بیماری عصب بینایی می گویند.

نگرش ها تغییر می کند

کمبود ویتامین B12 با اختلالات خلقی و مغزی مانند افسردگی و زوال عقل مرتبط است. سطوح بالای کمبود B12 هموسیستئین می تواند به بافت مغز آسیب برساند ، سیگنال های مغز را مختل کرده و باعث تغییرات خلقی شود. بر اساس برخی مطالعات ، درمان مکمل ممکن است علائم را در افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 معکوس کند.

کپسول Health Brest Complex B را بشناسید

افرادی که در معرض کمبود ویتامین B12 هستند

سالمندان ؛ افرادی که جراحی روده بزرگ انجام داده اند ؛ افرادی که متفورمین برای دیابت مصرف می کنند. گیاهخواران و کسانی که از داروهای ضد اسید استفاده می کنند ممکن است کمبود B12 داشته باشند. متأسفانه علائم کمبود ویتامین B12 می تواند چند سال بعد ظاهر شود و تشخیص را پیچیده کند. گاهی اوقات کمبود B12 باعث کمبود فولات و کمبود B12 سطح فولات را کاهش می دهد. کمبود ویتامین B12 به همراه کمبود فولات می تواند پنهان شده و مشکل اصلی را نبیند.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید