عضویت رسمی ایران در شانگهای مشخص شد؟


به گزارش تجارت نیوز، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در آستانه سفر روز چهارشنبه ابراهیم رئیسی به ازبکستان برای شرکت در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای گفت: عضویت رسمی ایران در شانگهای در سازمان همکاری های شانگهای مشخص می شود. برخورد سمرقند.

به گزارش ایرنا، مهدی صفری عصر دوشنبه در گفت و گو اظهار داشت: وزارت امور خارجه با هماهنگی سایر سازمان ها ۴۰۰ تا ۵۰۰ قرارداد در این حوزه منعقد کرده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه رئیس جمهور علاوه بر حضور در اجلاس سازمان همکاری شانگهای، سفری دوجانبه به ازبکستان نیز خواهد داشت، گفت: روابط با ازبکستان رشد بسیار خوبی داشته است و حدود ۱۸ مورد وجود دارد. به ۲۳ سند در بخش انرژی و … امضا در حال آماده شدن است. البته تعداد این اسناد می تواند بیشتر باشد.

صفری یادآور شد: این سفر می تواند بسیار مثمر ثمر باشد و شرکت ما پس از این سفر جهش بزرگی در ترانزیت خواهد داشت.

وی تصریح کرد: ازبکستان یکی از کشورهای واسطه حمل و نقل ریلی و جاده ای است و می توانم بگویم بیشتر کامیون های ما به مقصد قزاقستان، ازبکستان و قرقیزستان از ازبکستان عبور می کنند.

معاون وزیر دیپلماسی اقتصادی ادامه داد: ما دو خط ریلی داریم که یکی مسیر قزاقستان-ترکمنستان-ایران و دیگری مسیر قزاقستان-ازبکستان-ترکمنستان و سرخس است و به همین دلیل ازبکستان در حوزه راه آهن برای ما اهمیت دارد. حمل و نقل ریلی، اما مهمتر از آن در حوزه کامیون (جاده ای) و توافقات بسیار خوبی در این زمینه صورت گرفته و خواهد شد و ما می توانیم محصولات خود را در بخش فولاد و مصالح ساختمانی به آنجا صادر کنیم.

صفری درباره عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت: حضور ما به عنوان عضو پس از این سفر مشهود خواهد بود. این بار مهمانان زیادی از جمله آذربایجان دعوت شده اند و اکنون چندین کشور به عنوان ناظر و میهمان ویژه به آن می پیوندند. حدود ۱۹ کشور نیز در این اجلاس حضور خواهند داشت. اگر شانگهای را حتی با ناظران مقایسه کنیم، از نظر وزن، جمعیت، مساحت زمین و سهم اقتصادی، هیچ جا پیدا نمی شود. از نظر جمعیت به عنوان مثال هند و چین، از نظر انرژی ایران و روسیه و از نظر ترانزیت چین، روسیه و قزاقستان اعضای این پیمان هستند.

وی ادامه داد: در این اجلاس بدون توجه به تنگناهای مالی دو عامل اصلی یعنی ترانزیت و انرژی برای ما اولویت بالایی دارد و اولویت اول ما ترانزیت است.

وی ادامه داد: در سال های اخیر هیچ قطار چینی از ایران به اروپا سفر نکرده است. این می تواند یکی از نکات مثبت باشد. به همین دلیل موضوع ترانزیت به ویژه از شمال به جنوب برای ما مهم است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه افزود: بحث انرژی نیز برای ما بسیار مهم است زیرا مشتریان خود را خواهیم داشت. چین، هند و پاکستان مصرف انرژی بالایی دارند و ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان نیز مشتریان انرژی ما هستند.