عشقیا خوانی در ۸۹ سالگی / میدان امان حسین (ع) پشتوانه دولت می شود – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانحاج مرتضی صفریان مجری پیشکسوت و فعال تعزیه در گفتگو با خبرنگار مهر درباره فعالیت های خود در ایام محرم و صفر گفت: ۱۰ روز اول محرم برای اجرای تعزیه در سبز من برای این مراسم تعدادی تعزیه خوان اصفهانی، سبزواری و بنده از تهران نیز حضور دارند که به عنوان همخوان و مخالف خوانندگان حضور دارند.اشکیا خوان) من دعوت شدم و البته قرار است چندین تعزیه اجرا کنیم چون روزها گرم است، شب اجرا می کنیم.

وی ادامه داد: در دهه دوم محرم در نهاوند برای برگزاری جلسات تعزیه دعوت شدیم و در دهه آخر صفر نیز در خوانسار به اجرای برنامه خواهیم پرداخت. تعزیه فاطمه زهرا(س) علاوه بر اجرای مجالس مختلف در شبانه روز نیز اجرا می شود.س)امام حسن (آ)امام رضا (آ) و ما یک بازار شام داریم. با دعای مردم و نظر سیدالشهداآ) او در ۸۹ سالگی همچنان فعال است کارایی من هستم

این هنرمند به لزوم رزرو مکان دائمی برای اجرای مجالس تعزیه اشاره کرد و اظهار داشت: پیشنهاد من این است که میدان امام حسین(ع)آ) مانند وابسته به تذابت را باید محل تعزیه دانست، زیرا محل مناسبی برای برگزاری مجالس تعزیه است و همچنین می توان در این مکان به جوانان علاقه مندی که از تهران تعزیه هستند و سایرین تمایل دارند تدریس کرد. فرا گرفتن. شهرستانها، زیرا من معتقدم اگر مشکل تمرین جدی گیر نده، سه چهار سال دیگر نماز خواندن در ایران از بین می رود.

صفریان یادآور شد: چندی پیش اولین عزاداری بین المللی شبیه همت بود حجت الاسلام محمدحسن اختری، مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا در تهران بازداشت شد. مجامع همچنین از نیجریه و عراق انجام شد و تبادل فرهنگی بسیار خوبی بین ایران و سایر کشورها ایجاد شد.

وی بیان کرد: این بنیاد در نظر دارد متون و اسناد قرائت و آموزش روخوانی را بازنگری و اصلاح کند و از سوی دیگر گروه ها قابل مقایسه خواننده به کشورهای مختلف برای اجرای برنامه. امیدوارم با کمک این بنیاد، جماعات تعزیه گرد هم بیایند بیاورید و تصحیح می شوند زیرا در طول سالیان متمادی دچار انحرافات زیادی شده اند، بنابراین باید متون غیر معتبر حذف شوند. در همین برنامه یکی از روحانیون طی سخنانی گفت که اگر ۲۰ سال منبر برویم به اندازه اجرای تعزیه روی مردم تأثیر نمی گذارد زیرا مردم با دیدن تعزیه خیلی با آن ارتباط برقرار می کنند. وقایع واقعه کربلا به صورت نمایشی.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: بارها دیده ام که وقتی برای طفلان مسلم یا حضرت سکینه تعزیه می کنیم، چند کودک متاثر می شوند، بنابراین با برگزاری مجالس تعزیه می توان از حادثه کربلای معلی در امان ماند. سر جوانان ما