طلاق در صدر پرونده های ورودی در اردبیل


معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل خشونت و طلاق را در راس پرونده های ورودی این مجموعه برشمرد و خواستار حمایت رسانه ای در بحث پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی شد.

فراق

جلال آفاقی در جمع خبرنگاران گفت: جرایم اولویت دار در استان اردبیل به ترتیب جرایم مربوط به خشونت و سپس سرقت، اعتیاد و سایر جرایم است و در بحث دعاوی حقوقی یکی از موضوعات اولویت دار اختلافات خانوادگی و به عبارتی طلاق است.

وی افزود: پیش از این مشکلات مربوط به فقر و اعتیاد از عوامل اصلی طلاق در جامعه محسوب می شد، اما با قضاوت های کارشناسی درباره پرونده های طلاق، متاسفانه علت اصلی در شرایط کنونی فضای مجازی، خیانت، ضعف مهارت های ارتباطی و سپس اقتصادی و… مشکلات معیشتی، ناتوانی جنسی، معاشرت و خیلی چیزهای دیگر که قبلاً به آنها توجه نمی شد اما رسانه ها این زمینه را پر می کردند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل با تاکید بر اینکه رسانه یکی از عوامل کمکی در پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی است، گفت: بر اساس بند ۱۵۶ اصل ۵ قانون اساسی، اقدامات مقتضی برای صیانت انجام شود. به عبارت دیگر آسیب های اجتماعی یکی دیگر از پیشگیری از وقوع جرم بر عهده قوه قضائیه است که هم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و هم سند تحول اجتماعی را بر عهده دارد.

وی ترکیب سند تحول و تعالی قضایی توسط قوه قضائیه در سال ۱۳۹۹ را یادآور شد و افزود: در این سند مأموریت هایی برای معاونت های قوه قضاییه مشخص شد که به تایید و امضای مقام ارشد استان می رسد.

آفاقی گفت: در پنجمین ماموریت این سند، موضوع پیشگیری از وقوع جرم و دادرسی به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم محول شده است و هدف آن دسترسی آسان به عدالت و از همه مهمتر افزایش و تقویت اعتماد مردم به نظام است. قوه قضائیه مشارکت کند». جست‌وجو و مردم‌مدار قوه قضائیه است.

وی ادامه داد: اگر امروز اصحاب رسانه بخواهند دلسوزانه و بر اساس قانون در موضوعی که در جامعه به عنوان معضل و آسیب اجتماعی وجود دارد مشارکت کنند، بدون شک می توان آن آسیب را برطرف کرد و بر این اساس نقش از رسانه ها به عنوان کمک کننده». و ساعت پیشگیری غیر قابل تعویض است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل تصریح کرد: در این معاونت با همدلی همکاران و اعتقاد به نقش بی بدیل مطبوعات و فضای مجازی، امسال شعار تعامل با رسانه به عنوان زبان جامعه یا در به عبارت دیگر مدعی العموم دوم و چشم مردم در زمینه کشف صدمات و منشاء جرم برای تعامل بیشتر با این گروه انتخاب شده ایم.

مطالبه گری یکی از وظایف ذاتی رسانه است

وی افزود: زمانی که یکی از خبرگزاری ها یا رسانه های معتبر موضوعی را مورد توجه قرار می دهد، بلافاصله با مراجعه به قوه قضائیه مشکلات برطرف می شود؛ در این راستا مطالبه حق مسلم اصحاب رسانه از وظایف ذاتی آنهاست.

آفاقی گفت: همانطور که یک قاضی باید در قضاوت در پرونده ها شجاع باشد، در بحث رسانه ای نیز نباید شجاعت و نفوذ وجود داشته باشد. چرا که رسانه ها و مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند و در صورت عدم حمایت، فساد زیادی در جامعه از جمله در حوزه اداری انجام نمی دهند و خود را مسئول انتقال آن و افزایش آگاهی عمومی نمی دانند. و جنایات پیش بینی شده است.

وی رسانه ها را دارای مسئولیت قانونی در این زمینه دانست و گفت: رسانه ها و مطبوعات در شکل دهی به افکار عمومی، حفظ ارزش ها و موازین نقش بی بدیلی دارند و در نهایت موفقیت قوه قضائیه به منزله ارتقای اجتماعی است. و امنیت روانی در جامعه».

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل افزود: دادگستری استان بر اساس تاکید رئیس کل دادگستری، حمایت از رسانه ها را در دستور کار قرار داده است تا با کمک توانمندی آنان در انجام ماموریت ها؛ در این راستا، اهتمام به عمل آورد. به عنوان یکی از محورهای سند تحول قضایی در بحث آسیب های اجتماعی، کاهش جرم و جنایت و حتی ادعای حداکثرسازی ظرفیت رسانه ها و فضای مجازی.

وی گفت: پیشگیری مهم ترین و مهم ترین پیشگیری فرهنگی و اجتماعی است که بر عهده متولیان فرهنگی است و زمانی می تواند در پیشگیری موفق باشد که زیرساخت های اقدام و پیشگیری اجتماعی فراهم شود و آگاهی عمومی نسبت به مسائل قانونی افزایش یابد.

آفاقی تاکید کرد: تا زمانی که این اتفاق نیفتد و رسانه ها وارد نشوند موفقیت چندانی نخواهیم داشت؛ در این راستا وظیفه قوه قضائیه پیشگیری قانونی و قضایی است که تعریف خاص خود را دارد و صدور به موقع، قاطع و احکام متناسب برای اصلاح مجرم، اجتماعی کردن مجدد او و جلوگیری از تکرار جرم.
تجربه نشان داده است که پیشگیری حقوقی و قضایی در اولویت های بعدی قرار دارد و با توجه به خلأها یا عدم بازدارندگی برخی مجازات ها، موفقیت در بحث حقوقی و قضایی چندان ملموس نیست.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل افزود: امروز دغدغه مقام ارشد استان، ریاست محترم قوه قضائیه و رئیس کل دادگستری این استان اقدامات پیشگیرانه در مسائل اجتماعی است و لذا کمک می شود. به رسانه ها نیز تعمیم داده شده است.»

برای ارج نهادن به مقام والای قوه قضائیه، به پاس ارج نهادن به مقام شامخ شهید مظلوم آیت الله بهشتی به عنوان اولین رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران که در حمله بمب به مقر جمهوری اسلامی به شهادت رسید. قضاوت و افتخار حزب جمهوری در تاریخ ۷ تیر ۱۳۶۰ از ۱ تا ۷ تیرماه هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است.

طلاق در صدر پرونده های ورودی در اردبیل

طلاق در صدر پرونده های ورودی در اردبیل