صنعا: ۸۰ درصد درآمدهای نفتی یمن در بانک سعودی است


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از العهد، دولت صنعا می گوید کشورهای عضو ائتلاف متجاوز سعودی در حال سرقت ثروت نفتی یمن هستند که ۸۰ درصد بودجه دولتی این کشور را تشکیل می دهد.

دولت صنعا تأیید کرده است که ائتلاف متجاوز سعودی میلیون‌ها بشکه نفت از طریق کشتی‌های غول‌پیکری که تقریبا ماهانه به بنادر یمن می‌آیند، می‌فروشد، همانطور که در سایت‌های نظارت دریایی بین‌المللی دیده می‌شود، و بیش از ۱۲ میلیون بشکه نفت یمن می‌فروشد. از ابتدای امسال. سال ۲۰۲۲. ژوئن گذشته به سرقت رفت.

عصام التوکل، سخنگوی شرکت دولتی نفت صنعا گفت: یمن به عنوان یک کشور تولیدکننده نفت، مانند سایر کشورهایی که فاقد ثروت نفتی هستند، آسیب دیده است، زیرا از درآمدهای نفت خام بهره نمی برد. نزد بانک ملی عربستان سعودی سپرده شده است.

وی با تاکید بر اینکه ائتلاف تحت رهبری آمریکا مسئول بحران نفت یمن است، ادامه داد: ما کشوری تولیدکننده نفت هستیم در حالی که به عنوان کشورهایی که ثروت نفتی ندارند آسیب می بینیم.

المتوکل تصریح می کند که کشتی ای وجود ندارد که در جریان آتش بس کنونی توسط ائتلاف متجاوز توقیف نشده باشد.

المتوکل با اشاره به اینکه ائتلاف نمی‌خواهد پالایشگاه‌های صفر عملیاتی شود، گفت: در صورت بهره‌برداری از این پالایشگاه‌ها، بحران نفت یمن کاهش می‌یابد و هرگونه تمدید آتش‌بس بر جنبه اقتصادی متمرکز خواهد بود.

ائتلاف متجاوز سعودی از ۱۵ فروردین ۱۳۹۳ با چراغ سبز آمریکا یمن را هدف قرار داد اما در این هفت سال با مقاومت مردم یمن نتوانست به هیچ یک از اهداف تجاوزکارانه خود دست یابد. در نتیجه، مجبور شد آتش‌بس رمضان گذشته را بپذیرد، اگرچه در موارد بسیاری آن را نقض کرده‌اند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید