شیوع ۳۰ درصدی ناتوانی جنسی در کشور


شیوع ۳۰ درصدی وضعیتی که معمولاً کمتر در مورد آن صحبت می شود، نیاز به پرورش دارد زیرا عدم درمان آن نه تنها بر سلامت فرد تأثیر می گذارد، بلکه خانواده و جامعه را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

شیوع 30 درصدی ناتوانی جنسی در کشور

نویسنده: Dr. مهدی سوداوری روانشناس و استادیار

موضوع روز: اخیراً رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه سلامت جنسی و سلامت روان با هم ارتباط مستقیم دارند، گفت: شیوع اختلالات جنسی در کشور بیش از ۳۰ درصد است که این حوزه باید با توجه به رویکرد جمعیت مورد توجه قرار گیرد، در غیر این صورت شانس باروری را کاهش می دهد. زیرا این موضوع ارتباط نزدیکی با سلامت روان دارد.” (منبع خبر: ایرنا). در ادامه به برخی نکات روانشناختی در این زمینه پرداخته می شود.

این وضعیت فقط مربوط به زوج ها نیست

وقتی بیشتر مردم به اختلالات جنسی فکر می کنند، به روابط زناشویی فکر می کنند، در حالی که اختلالات جنسی بسیار گسترده تر از روابط زناشویی است. اولین بحث در مورد جنسیت است. کودک از حدود دو سالگی جنسیت خود را می شناسد، اما معنای واقعی و تفاوت های جنسیتی را در سنین مدرسه می آموزد. در این سن بیان حقیقت و ارائه اطلاعات صحیح اما متناسب با سن کودک بسیار مهم است. در این سن شرم و شرم از جنسیت نیز ایجاد می شود. مرحله دوم رشد جنسی در دوران بلوغ و نوجوانی است. در اینجا توصیه می شود که نوجوان را نزد روانشناس همجنس گرا ببرید تا او مشکلات جنسی و تفاوت های جسمانی دوران بلوغ را برای نوجوان توضیح دهد. ارائه اطلاعات صحیح بسیار مهم است. به عنوان یک قاعده، مرحله مهم بعدی روابط زوجین است. شیوع اختلالات جنسی در این سن مشخص است، اما معمولاً ریشه آنها در دو مرحله قبل است.

اهمیت درمان به موقع این عارضه

بعد جنسی یکی از مهمترین جنبه های رشد شخصیت انسان است. با نادیده گرفتن آن به دلایل فرهنگی و نارسایی های فردی، آسیب های جبران ناپذیری به نسل آینده وارد می شود. بسیار مهم است که به طور واضح در مورد علایق و محدودیت ها با شریک زندگی خود صحبت کنید. در مرحله بعد نیز راه حلی برای مشکلات جنسی وجود دارد. معمولاً وقتی بحران شیوع پیدا می کند، زوجین به حوزه های دیگر زندگی مراجعه می کنند. در حالی که در ابتدا حل مشکل بسیار آسان بود. علاوه بر این، معیار اینکه چه رفتاری مشکل یا اختلال تلقی می شود تا حد زیادی به رضایت زن بستگی دارد. شاید یک رفتار یا نیاز برای یک زوج کاملاً عادی و برای زوج دیگر آزاردهنده باشد.

شخصیت جنسی باید به درستی شکل بگیرد

در نهایت باید گفت که هر یک از ما شخصیت جنسی داریم که در طول رابطه زناشویی خود را نشان می دهد. این شخصیت نتیجه تربیت مشکلات جنسی است. کسی که مشکلات جنسی را خارج از خیابان و با متلک های مبتذل آموخته است، احتمالاً نقش همان مجرم خیابانی را در ازدواج خود بازی می کند! چون آن سبک رفتاری در کودکی و نوجوانی به نماد مردانگی و مردانگی تبدیل شده است! قبل از اینکه فرزندان ما در مورد رابطه جنسی در خیابان یا از فیلم های مستهجن بیاموزند، والدین باید آموزش های مناسب را با همکاری متخصصان بهداشت روان دریافت کنند. در غیر این صورت انتظار رعایت ارزش های فرهنگی بیهوده است زیرا یکی از دیگری آموخته است. متأسفانه صحبت از مشکلات جنسی مترادف با بی ادبی و بی احترامی شده است. به همین دلیل، بسیاری از زوج ها حاضر به جدایی هستند، اما به دنبال درمان نیستند. زنان معمولاً به دلیل شرم و حیا از ملاقات خودداری می‌کنند و مردان نیز نمی‌خواهند چهره مردانه‌شان زیر سؤال برود. متأسفانه نبود آموزش خوب باعث شیوع اختلالات جنسی در جامعه (تقریباً ۳۰ درصد) شده است و باید برای رفع این مشکل چاره جویی کنیم.