شوهرم نگاه خاصی به نوه ام دارد


راهنمایی شخصی: شوهرم می گوید نوه شلوغ ما اجازه ندارد به خانه ما بیاید.

شوهرم نگاه خاصی به نوه ام داردپرسیدن:

عروس ما یک دختر ۲ ساله دارد که سرش شلوغ است. شوهر من هم به نظافت حساس است. حالا می گوید اگر می خواهید آنها را به خانه ما دعوت کنید، به عروس خانم بگویید دست از خرابکاری بچه ها، نوه های ما بردار وگرنه دیگر آنها را به خانه ما دعوت نمی کنی. باید چکار کنم؟

پاسخ:

رفتار کودکان به ویژه در سنین ۲ تا ۳ سالگی بر اساس تمایلات، غرایز و تمایلات طبیعی آنهاست و کاملاً عاری از قصد است. بنابراین با پذیرش این اصل می توان حدس زد که والدین چه مسئولیتی در قبال فرزندان خردسال خود دارند. اینجا چندتا پیشنهاد برای شما هست.

به نوه خود برچسب “مشغول” نزنید.

همسر عزیز شما نیاز مبرمی به تغییر نگرش نسبت به برچسب “مشغول” نوه خود دارد، یعنی کنجکاوی، میل به بازی، برقراری ارتباط کودکانه پرمشغله و گاه بی ادبانه تلقی می شود و والدین را به بی ادبی وادار می کند. سعی کنید آن را اصلاح کنید، اگر والدین باید خودشان آن را اصلاح کنند. فرزندان عزیزمان به دلیل زندگی شهری و آپارتمانی کمترین تحرک و کمترین کنجکاوی را دارند، بنابراین سعی می کنند با توجه به تمایل طبیعی خود به کشف محیط و یادگیری مهارت های اجتماعی بپردازند. در این راستا محیط را به شیوه خود می شناسند و با مردم ارتباط برقرار می کنند که البته این سبک برای برخی از والدین به خصوص پدربزرگ ها و مادربزرگ ها خوشایند نیست، زیرا خود این عاشق ها نیز از کسالت و عجله آزرده می شوند.

راه حل آشتی بین والدین و فرزندان است

به طور کلی، راه حل ایجاد توافق بین والدین و فرزند خردسال است، نه به گونه ای که کودک آپارتمان را پارک می بیند و نه به گونه ای که والدین خانه را به عنوان یک پادگان تصور می کنند که همه طبق دستور خود عمل می کنند. و سلیقه ها

این توافق از یک سو با تغییر نگرش والدین و از سوی دیگر با فراهم آوردن فضای مناسب برای بازی کودک حاصل می شود. زوج های جوان باید تمام هوش و ذکاوت خود را به کار گیرند تا والدین نوه هایشان را ببینند و از آنها لذت ببرند و با هماهنگی ها، کودک کمتر مورد آزار پدربزرگ و مادربزرگ خود قرار گیرد.

در داستان سرایی کمک کنید

یکی از بهترین راه های ارتباط با نوه ها قصه گویی است که این روزها کمتر دیده می شود. قصه گویی به تخیل و رشد فکری کودک کمک می کند و به خصوص وقتی با شخصیت های داستان روایت می شود برای کودک بسیار جذاب است زیرا مغز جوان فکر می کند واقعی است و با آن ارتباط عمیقی دارد. هم والدین و هم پدربزرگ و مادربزرگ کودک می توانند از چنین روش های بی صدا برای رشد کودک و داشتن آرامش بیشتر در خانه استفاده کنند.

قطع کردن برق مضرترین انتخاب است

شما در پیامک خود نوشته اید که شوهرتان به شما گفته فرزندان و نوه های ما را به خانه ما دعوت نکنید. به طور کلی راه حل های زیادی برای حل این مشکل وجود دارد، اما مضرترین آن قطع ارتباط با فرزندان دوست داشتنی تان است که فرزندانی به اصطلاح شوخ طبع و پرمشغله دارند. نمی دانم از این موضوع راضی هستید یا نه، اما گاهی واقعا حوصله و تحمل نوه خود را ندارید و این قابل درک است، اما اگر به دوران کودکی خود برگردید و مقایسه کنید، متوجه خواهید شد باطن نوه بهتره حالت. بازیگوشی نوه شما نشانه بارز سلامت جسمی و روحی اوست و فکر نمی کنم بتوانید با بردن او به پارک قدر سلامتی او را بدانید یا از بازی با او کمی خسته شوید.

نویسنده: رضا زیبایی | کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی