You are currently viewing شرکت دارویی ناشتا پورعرب گستر در کم کاری تیروئید

شرکت دارویی ناشتا پورعرب گستر در کم کاری تیروئید


غذایی که می خورید بر توانایی شما در استفاده از غده تیروئید و هورمون های تیروئید تأثیر می گذارد. بنابراین اگر می خواهید کم کاری تیروئید خود را کنترل کنید ، از غذاهای زیر اجتناب کنید.
در خانواده کلم ، غذاهای خاصی مانند گوشت و سبزیجات پرچرب با تولید هورمون تیروئید تداخل دارند. کم کاری تیروئید (کم کاری تیروئید) می تواند یک بیماری پیچیده باشد که مدیریت و کنترل آن دشوار است. غذاهایی که می خوریم می تواند در درمان این بیماری اختلال ایجاد کند. برخی از غذاها بر عملکرد غده تیروئید تأثیر زیادی می گذارد و برخی دیگر ممکن است توانایی بدن را در جذب سایر هورمون های مورد استفاده در درمان تیروئید کاهش دهند.
به گفته انجمن تیروئید آمریکا ، بیش از 12 درصد از جمعیت آمریکا در مقطعی از زندگی خود به بیماری تیروئید مبتلا خواهند شد.

خطرات کم کاری تیروئید

مانند سایر بیماریها ، برخی عوامل ، از جمله سابقه خانوادگی و محیط ، خارج از کنترل شما هستند. اما از آنجا که غذا نقش مهمی دارد و وظیفه بشقاب شما را بر عهده دارد ، می توانید تصمیم بگیرید که برای عملکرد تیروئید چه غذاهایی بخورید.
برخی از غذاهای موجود در این لیست ممکن است عجیب به نظر برسند ، مانند فیبر و قهوه. این به این دلیل است که برخی از غذاها ناسالم تلقی می شوند. می توانید از این گروه های غذایی لذت ببرید. اما رژیم متعادل برای کنترل و کنترل کم کاری تیروئید بسیار مهم است. برخی از غذاهایی که به هیچ گروه غذایی تعلق ندارند باید حذف یا کاهش یابند. اینها شامل فست فود و غذاهای سرخ شده آماده خوردن است. نمک نوشابه ، کیک ، این موارد شامل پرخوری کوکی ها و بستنی و الکل است.
بنابراین هیچ کاری نمی توانید در مورد کم کاری تیروئید انجام دهید اما خوردن غذاهای مناسب ، حتی اگر به این بیماری مبتلا هستید ، باعث می شود احساس بهتری داشته باشید. در اینجا برخی از غذاهایی که باید برای کنترل و کنترل کم کاری تیروئید از آنها اجتناب کنید یا کاهش دهید.

کم کاری تیروئید

غذاهای سویا مانند توفو و میسو

نگرانی هایی در مورد عوارض جانبی ترکیب سویا به نام ایزوفلاوین بر تیروئید ایجاد شده است. برخی از محققان معتقدند که مصرف زیاد سویا ممکن است خطر کم کاری تیروئید را افزایش دهد. مطالعه ای که در شماره مارس 2019 در مجله Science منتشر شد نشان داد که سویا بر هورمون های تیروئید تاثیری ندارد ، اما سطح هورمون های تیروئید را افزایش می دهد.
بنابراین با وجود اینکه راهنمای رژیم غذایی خاصی وجود ندارد ، برخی تحقیقات نشان می دهد که خوردن سویا ممکن است جذب تیروئید را مختل کند. بنابراین ، قبل از مصرف دارو باید 4 ساعت پس از خوردن غذاهای سویا منتظر بمانید. بهتر است در مورد مصرف سویا با پزشک خود مشورت کنید.

سبزیجات کلم مانند کلم بروکلی و گل کلم

سبزیجات کلم مانند کلم پیچ و کلم پیچ غنی از فیبر و سایر مواد مغذی هستند. به خصوص اگر کمبود ید دارید. بنابراین اگر این سبزیجات را مصرف می کنید ، جوانه بروکسل ، کیلان گل کلم، تحقیقات نشان داده است که مصرف کلم پیچ و هویج کاهش می یابد. نمی تواند با توجه به کلینیک مایو ، خوردن سبزیجات خانواده کلم ، که بر جذب ید تأثیر می گذارد ، مهم است.
اگر کم کاری تیروئید و کمبود ید دارید ، می توانید سعی کنید این سبزیجات را به درستی بخورید تا خطر شما کاهش یابد. پختن این نوع سبزیجات می تواند تأثیر بر غده تیروئید را کاهش دهد و مصرف 150 گرم از این سبزیجات پخته شده در روز می تواند مفید باشد زیرا هیچ اثر جانبی بر عملکرد تیروئید ندارد.

نحوه مکمل کپسول اسید فولیک + ید

نان گلوتن در رشته فرنگی و برنج یافت می شود

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید می توانند گلوتن را در رژیم غذایی خود (از گندم ، جو و سایر غلات) بیابند. در صورت ابتلا به بیماری سلیاک ، گلوتن می تواند به روده ها آسیب برساند و جذب درمان جایگزینی هورمون تیروئید را متوقف کند.
در مقاله ای در سال 2017 ، کم کاری تیروئید و بیماری سلیاک اغلب دست به دست می شدند. هیچ تحقیقی نشان نداده است که غذاهای بدون گلوتن می توانند بیماری تیروئید را درمان کنند ، اما می توانید برای حذف گلوتن یا آزمایش بیماری سلیاک به پزشک خود مراجعه کنید.
اگر می خواهید غذاهای غنی از گلوتن بخورید ، باید نان و غلات غنی از فیبر و سایر مواد مغذی بخورید. غذاهایی که حاوی غلات کامل هستند ، مانند نودل و برنج مصرف کنید. نمی تواند حتماً قبل یا بعد از خوردن رژیم غذایی با فیبر بالا که مانع جذب هورمون تیروئید می شود ، داروی کم کاری تیروئید مصرف کنید.

غذاهای چرب مانند کره ، گوشت های چرب و غذاهای سرخ کرده

چربی ها توانایی جذب درمان جایگزینی هورمون تیروئید را تحت تأثیر قرار می دهند. چربی ها در عملکرد غده تیروئید در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد می کنند. برخی از متخصصان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند از غذاهای سرخ کرده و پرهیز از کره و دوغ خودداری کنید. مایونز؛ توصیه می شود مارگارین و گوشت بدون چربی را کاهش دهید.

غذاهای شیرین مانند شکلات و کیک

کم کاری تیروئید متابولیسم بدن را کند می کند. یعنی اگر مراقب نباشید ، به راحتی وزن خود را افزایش داده و پوندهای اضافی زیادی خواهید داشت. آنها کالری بالایی دارند و فاقد مواد مغذی هستند ، بنابراین از خوردن غذاهای شیرین خودداری کنید. بنابراین بهتر است میزان قند مصرفی خود را کاهش دهید یا این نوع غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

غذاهای فرآوری شده و منجمد

افراد دارای سدیم بالا در غذاهای فرآوری شده و افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید از سدیم خودداری کنند. کم کاری تیروئید خطر فشار خون بالا را افزایش می دهد و مصرف زیاد سدیم ممکن است این خطر را افزایش دهد.
برچسب “ارزش تغذیه ای” را روی بسته بندی غذاهای فرآوری شده بخوانید تا غذاهایی را که دارای کمترین سدیم هستند پیدا کنید. به گفته انجمن قلب آمریکا ، افرادی که در معرض خطر بالای فشار خون هستند باید مصرف سدیم خود را به 1500 میلی گرم در روز کاهش دهند.

حبوبات مصرف زیاد فیبر حبوبات و سبزیجات

دریافت فیبر کافی برای شما مفید است. با این حال ، پرخوری می تواند درمان کم کاری تیروئید را پیچیده کند. به گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده ، افراد 50 سال به بالا باید 25 تا 38 گرم فیبر در روز مصرف کنند. دانه سبزیجات ؛ میوه ها فیبر موجود در حبوبات و حبوبات می تواند به سیستم گوارش آسیب برساند و در جذب جایگزینی هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند.

قهوه: هنگام نوشیدن اولین فنجان قهوه هنگام صبحانه مراقب باشید

طبق مطالعه ای در مجله Thyroid ، کافئین جذب درمان جایگزینی هورمون تیروئید را مهار می کند. برخی از افرادی که برای صبحانه قهوه و تیروئید می نوشند ، سطح تیروئید کنترل نشده است. حالا باید به این افراد بگویم “داروهای تیروئید را فقط با آب مصرف کنید”. پس از مصرف دارو ، حداقل 30 دقیقه صبر کنید تا یک فنجان قهوه بنوشید.

الکل عملکرد تیروئید شما را مختل می کند

الکل می تواند سطح هورمون تیروئید و توانایی غده تیروئید در تولید هورمون تیروئید را تحت تأثیر قرار دهد. الکل به غده تیروئید آسیب می رساند و توانایی بدن در استفاده از هورمون تیروئید را کاهش می دهد. در حقیقت ، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید از مصرف الکل به طور کامل خودداری کنند.

تنظیم: زهرا محبی
منبع: سلامت روزانه

دیدگاهتان را بنویسید