سیگنال افزایش نرخ سود شهریور ۱۴۰۱ توسط بانک مرکزی


به گزارش تجارت نیوز، تزریق نقدینگی در بازار آزاد در هفته منتهی به ۱۵ شهریورماه ثابت ماند، اما برای دومین هفته متوالی رشد ۲۱ درصدی فراتر رفت. اتفاقی که می تواند منجر به رشد بیشتر نرخ سود بین بانکی شود.

به گزارش اختازانیوز، روند معاملات بازار بدون تغییر باقی ماند و در هفته منتهی به ۲۴ شهریورماه در سطح ۶۸ هزار میلیارد تومان ثبت شد.

بازار آزاد نام عملیاتی است که در آن بانک مرکزی با انتشار پول در بانک ها سعی در کنترل وضعیت نقدینگی در موسسات مالی دارد. وضعیت نشان داده شده توسط داده های بانک مرکزی در ماه جولای بدتر شد. بر اساس آمار این نهاد، بدهی بانک ها به بانک مرکزی ۵۰ درصد رشد داشته و در سال های اخیر رکورددار بوده است.

در همین راستا بانک مرکزی در هفته های متوالی میزان تزریق پول به بانک ها را تا سقف ۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش داده است، اما از سوی دیگر نرخ سود را بالا برده و برای دومین بار متوالی آن را بالای ۲۱ درصد نگه داشته است. هفته

ثبات نسبی تزریق پول در بازار آزاد

در هفته منتهی به ۲۴ شهریورماه ۱۹ بانک در مزایده بازار آزاد شرکت کردند و ۸۱ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان اوراق به بانک مرکزی عرضه کردند. بدهی دولت ابزار مهمی در بازار آزاد است که در آن موسسات مالی بدهکار نقدینگی را با ارائه آن به بانک مرکزی وام می گیرند. این عملیات عموما با تایید بانک مرکزی انجام می شود و نرخ سود این معاملات توسط این موسسه تعیین می شود.

در همین راستا در هفته منتهی به ۱۵ شهریور حدود ۶۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق از بانک مرکزی خریداری شد که نسبت به هفته قبل تقریبا ۰.۴ درصد کاهش داشت و تغییر چندانی را به ثبت نرساند.

این در حالی است که نرخ سود تزریق پول در این بازار برای دومین هفته متوالی در سطح بالایی معادل ۲۱ درصد قرار دارد. برخی بالا بودن نرخ سود بازار آزاد توسط بانک مرکزی را باعث بالا نگه داشتن نرخ های بین بانکی می دانند و معتقدند این شاخص کلیدی اقتصاد در مسیر صعودی قرار دارد.

علاقه

رشد تزریق پول در بازار بین بانکی

در بازار شبانه یا بازار بین بانکی، بانک‌های دارای کسری می‌توانند علاوه بر عملیات بازار آزاد، نقدینگی را با مازاد از بانک‌ها وام بگیرند. در این معاملات مدت پرداخت بین موسسات مالی ۷ روز و نرخ سود در این بازار بین ۱۴ تا ۲۲ درصد در نوسان است.

این کف و این سقف در اختیار بانک مرکزی است و با تامین اعتبار منظم به بانک های کسری با سود ۲۲ درصد به صورت هفتگی تزریق می کند.

در این هفته سطح اعتبارات عادی در بازار بین بانکی معادل ۳۵ همات بود که نشان از رشد بالای این شاخص در هفته های اخیر و در نتیجه تزریق بالای پول توسط بانک مرکزی دارد.

علاقه