سوزاندن زن چون چای سرد بود!


همسرم برایم چای سرد آورد و من به اینگه گفتم آن را عوض کند، اما او گوش نکرد و من بیشتر عصبانی شدم، به همین دلیل روی او بنزین ریختم و او را آتش زدم.

سوزاندن زن چون چای سرد بود!

متأسفانه یکی از مشکلات رایج و جدی زن و مرد که پیامدهای تلخ غفلت و بی توجهی به آن بارها در اخبار مطرح شده است، حل نشدن اختلافات زن و مرد است. عدم یافتن راه حل و راه حل برای حل تعارضات در زندگی عادی آسیب های جدی به زوجین وارد می کند که از جمله آنها می توان به سرد شدن رابطه، طلاق عاطفی، خیانت، نفرت، عصبانیت و … اشاره کرد که متأسفانه گاهی منجر به قتل یکی از آنها می شود. چندی پیش مرد خشن که به دلیل سرد بودن چای روی همسرش بنزین ریخت و او را زنده زنده سوزاند در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد. در ادامه به تحلیل روانی این پرونده تلخ جنایی می پردازیم که شاید نکات قابل تاملی برای زوجین داشته باشد.

متهم در دادگاه چه گفت؟

قبل از اینکه این پرونده را تحلیل کنیم، برخی از اعترافات قاتل را مرور می کنیم. «محمود» که ابتدا ادعا می‌کرد همسرش خودسوزی کرده بود، در بازجویی‌های تکمیلی به قتل اعتراف کرد و گفت: من و لیدا سال‌ها پیش با هم ازدواج کردیم، از ابتدا با هم اختلاف داشتیم و درگیر بودیم… اما در نهایت همه چیز با آشتی تمام شد. تا روز حادثه لیدا برایم چای آورد چای سرد بود و من عصبانی شدم و گفتم عوضش کن این موضوع را با همسرم در میان گذاشتم وقتی لیدا جوابم را داد بیشتر عصبانی شدم و گاز ریختم بر سر او. البته من قصد کشتن او را نداشتم. او می‌دانست که وقتی عصبانی می‌شوم نمی‌توانم رفتارم را کنترل کنم. به همین دلیل به خشونت متوسل شدم. با این حال او به رفتار زشت خود ادامه داد.

باورهای اشتباه زوجین در مورد توسل به خشونت

متأسفانه و به دلایل مختلف، اغلب زوج ها از راه حل ها و توصیه های علمی مناسب برای حل تعارضات خود استفاده نمی کنند. یکی از راهبردهایی که زوج‌ها به اشتباه اتخاذ کرده‌اند این است که برای ابراز نارضایتی و ابراز عقیده‌های خود به سرعت به داد و فریاد و خشونت متوسل می‌شوند. آنها احساس می کنند اگر رفتار خشونت آمیز نداشته باشند، اقتدارشان زیر پا گذاشته می شود! از سوی دیگر، شکست درمان نیست. این اسکان موقت است که برای مدتی فضا را آرام می کند، همین. بدون شک روزی دوباره شروع خواهد شد و مشکلات جدی ایجاد خواهد کرد. قاتل در همین پرونده می گفت هر بار همه چیز با آشتی تمام می شد اما دیدی در نهایت اتفاق دیگری افتاد.

اجازه ندهید اختلافات حل نشده باقی بمانند

به گفته قاتل، او و همسرش از ابتدا بر سر این قتل تلخ که اخیرا اتفاق افتاده، اختلافات زیادی داشتند. واضح است که این اختلاف نظر و نظرات هرگز حل نشده و قطعا گفتگوی سازنده و صحیحی بین این دو صورت نگرفته است، اما باید بیشتر بدانیم که چگونه از این مشکلات جلوگیری کنیم. در ابتدا زوجین باید بپذیرند که اختلافات در زندگی مشترک کاملا طبیعی است و بدانند که به جای دوری از مشکل یا توسل به خشونت و خشونت، باید از راه حل های مناسب برای مدیریت آن استفاده کنند. همچنین زمان و مکان مناسب را برای صحبت و حل مشکلات اختصاص دهید، به عنوان مثال زمانی که گرسنه، خسته و عصبی هستید یا در مقابل دیگران و کودکان صحبت نکنید.

نیاز به ابراز احساسات منفی به همسر

برخی از زوج ها فکر می کنند اگر با شریک زندگی خود در مورد احساسات منفی خود صحبت کنند، اشتباه بزرگی مرتکب می شوند، در حالی که عواقب ابراز نکردن آنها جدی تر است. به همین دلیل است که توصیه می شود احساسات منفی خود را در زندگی مشترک بیان کنید. مثلاً بعد از یک اتفاق یا حادثه بگویید چه احساسات ناخوشایندی به سراغتان آمد، البته نه با داد و بیداد و توهین. همیشه مراقب توهین یا فحاشی باشید.

درمان پس از پذیرش اختلالات عصبی

قاتل در بخشی از اعترافات خود گفت: او (همسرم) می دانست که من در هنگام عصبانیت کنترلی بر رفتارم ندارم به همین دلیل به خشونت متوسل می شوم. متأسفانه قاتل هرگز نباید برای کنترل خشم و عصبانیت خود تحت درمان قرار گرفته باشد و نمی تواند همسرش را به خاطر این موضوع سرزنش کند. هر مرد یا زنی باید مشکلات مرتبط با اختلالات عصبی خود را بدون تعصب بپذیرد و سپس به دنبال درمان باشد.

ای کاش این زوج به این توصیه ها عمل می کردند

هر چند الان دیر شده، اما ای کاش این زوج با هم در مورد اینکه هر کدام از آنها چه کمکی به مشکلات کرده اند صحبت می کردند. یعنی همه مشکلات را به دیگران منتقل نمی کنند و خود را پاک و آزاد نشان نمی دهند. ای کاش آنها در مورد موضوعی که در مورد آن اختلاف نظر داشتند، به یکدیگر می گفتند، تعریف دقیق و روشنی از مشکل بدون مرز و اجماع در مورد اینکه هر کدام از آنها برای حل مشکل چه کاری می توانند انجام دهند. ای کاش در زندگی مشترکمان تا دیر نشده مواظب حرف هایمان باشیم، به خواسته های خودمان و همسرمان توجه کنیم، سعی کنیم مشکل را از دید همسرمان ببینیم و در صورت لزوم حتما از آن استفاده کنیم. از مشاوره و راهنمایی خوب

نویسنده: فریبا البرز کارشناس ارشد مشاوره خانواده