سوئد: مذاکرات الحاق به ناتو ممکن است یک سال طول بکشد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، نخست وزیر سوئد در بیانیه ای گفت که مذاکرات بر سر الحاق این کشور به ناتو ممکن است یک سال طول بکشد.

بر اساس این گزارش، «مگدالنا اندرسون» در حاشیه نشست سران ناتو در مادرید اسپانیا افزود که ترکیه اعلام کرده است که کشورش به قوانین بین المللی در مورد استرداد افراد تحت تعقیب پایبند است.

در همین حال، آن لیندا، وزیر خارجه سوئد در مصاحبه ای گفت که کشورش نگرانی های ترکیه در مورد تروریسم را جدی می گیرد.

وی افزود که کشورش و فنلاند با ترکیه به توافق رسیده اند که از پ.ک.ک، پ.ک.ک و حامیان فتح الله گولن، مخالفان ترکیه حمایت نکنند.

در همین حال، کاخ سفید اعلام کرد، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای استقبال از توافق آنکارا با فنلاند و سوئد، که راه را برای پیوستن آنها به ناتو هموار کرد، دیدار کرد.

رجب طیب اردوغان روز سه شنبه قبل از عزیمت به مادرید برای شرکت در نشست ناتو گفت که اگر سوئد و فنلاند بخواهند به ناتو بپیوندند، باید نگرانی های امنیتی ترکیه را در نظر بگیرند.

رئیس جمهور ترکیه یادآور شد که عضویت در ناتو با مسئولیت هایی همراه است و اگر سوئد و فنلاند به ناتو بپیوندند، باید نگرانی های امنیتی ترکیه را به عنوان یک عضو ۷۰ ساله ناتو در نظر بگیرند.

لازم به ذکر است که از فنلاند و سوئد پس از دهه‌ها بی‌طرفی، در ماه مه، به بهانه امنیت و جنگ بین روسیه و اوکراین، درخواست عضویت در ناتو را کردند. با این حال، ترکیه به دلیل حمایت دیرینه هلسینکی و استکهلم از پ‌ک‌ک که آن را تهدیدی جدی برای امنیت ملی خود می‌داند، روند رسیدگی به درخواست‌های عضویت هر دو کشور را مسدود کرده است.