سهشنبه؛ مراسم تحلیف نخست وزیر بریتانیا


بر اساس بیانیه کابینه نخست وزیر انگلیس، مراسم تحلیف ریشی سوناک، نخست وزیر جدید این کشور، فردا به وقت محلی برگزار می شود.

به گزارش مهر، دفتر نخست وزیری انگلیس اکنون با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است: مراسم افتتاحیه «ریشی سوناک» عصر فردا سه شنبه (به وقت محلی) با حضور شاه «چارلز» در کاخ باکینگهام برگزار می شود.

«گراهام برد» رئیس فراکسیون حزب محافظه کار حاکم بریتانیا ساعاتی پیش اعلام کرد که «ریشی سوناک» به دلیل کناره گیری «پنی موردانت» وزیر سابق، از رقابت برای تصدی پست نخست وزیری کناره گیری می کند. دفاع از این کشور به این دلیل که حد نصاب لازم را برای نامزدی کسب نکرده است. این مرد ۴۲ ساله تنها نامزد نخست وزیری این کشور شد.

پیش از «پنی موردانت» وزیر دفاع سابق انگلیس، «بوریس جانسون» نخست وزیر سابق این کشور از رقابت برای این سمت کناره گیری کرده بود.

بر اساس قوانین بریتانیا، نامزد پست نخست وزیری باید از حمایت حداقل ۱۰۰ نماینده این کشور برخوردار باشد. این در حالی است که «پنی موردانت» تنها توانست حمایت ۹۵ نماینده را جلب کند.

پیش از این، بوریس جانسون، نخست وزیر سابق بریتانیا، که به عنوان رقیب اصلی سوناک شناخته می شود و گفته می شود از سوی ۱۰۲ نماینده حزب محافظه کار حمایت می شود، اعلام کرده بود که از رقابت برای رهبری این حزب کناره گیری می کند.

در ادامه بی ثباتی سیاسی و افزایش مشکلات اقتصادی در انگلیس، لیز تراس، نخست وزیر ۴۴ روزه، پنجشنبه گذشته پس از انتقادات شدید و از دست دادن قدرت سیاسی از سمت خود استعفا کرد و اکنون نبرد برای جایگزینی او آغاز شده است.