ساخت اولین مجتمع پرورش ماهی قزل آلا/ضد سرطان نروژ در این کشور در حال تولید است


محمود صیاد بورانی مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی استان زنجان در گفت وگو با فارس اظهار داشت: با درخواست شرکت بکتاش ماهنشان برای اجرای طرح تلفیقی در ۴۴ هکتار از اراضی متعلق به این شرکت، دارای مجتمع پرورش ماهی است. ماهی سالمون نروژ در زمینی به مساحت ۵ هکتار و مجتمع گلخانه ای به مساحت ۳۰ هکتار در دستور کار این اداره قرار گرفت و پس از مطالعه طرح و ضوابط بهداشتی و عملیاتی محل مورد نظر، از زمین و تاسیسات موجود در مکان از.

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی زنجان گفت: ماهی ماهی سالمون نروژی با نام علمی سلام حقوق؛ این یکی از اعضای خانواده ماهی آزاد است که به عنوان ماهی آزاد اقیانوس اطلس شناخته می شود. وی افزود: ویز ماهی سالمون نروژ به دلیل جنبه های مختلف آشپزی، سلامتی و خوشمزگی و گوشت ماهی طرفداران زیادی در جهان دارد ماهی سالمون رنگ طبیعی آن صورتی-نارنجی است و سرشار از رنگدانه های کاروتنوئیدی است که یک آنتی اکسیدان قوی و عامل ضد سرطان است.

وی دو ویژگی متمایز کننده این ماهی که ارزش آن را بیشتر می کند، رنگدانه های طبیعی گوشت و محتوای بالای اسیدهای چرب مخصوص پتاسیم و ید است و این ماهی حاوی ویتامین های زیادی به ویژه ویتامین های A و B است.

بورانی افزود: تخم ریزی طبیعی ماهی سالمون نروژی از اواسط اکتبر تا اواسط فوریه ادامه دارد و بعد از ۷۰ تا ۱۶۰ روز بسته به دمای آب، نوزاد از تخم بیرون می آید.

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه نروژ بهترین و با کیفیت ترین محصولات را با تکنولوژی روز پرورش و فرآوری این ماهی به سراسر جهان صادر می کند، ادامه داد: این ماهی به صورت کامل، فیله و … صادر می شود.

وی افزود: محصولات متعددی در کشور ما وجود دارد ماهی سالمون را می توان یافت از جمله کامل، فیله، قسمت(قطعه)، سوشی، دودی، طعم دار، استیک و غیره که به صورت تازه و گرم و همچنین منجمد وارد کشور می شود.

بورانی بیان کرد: با آغاز به کار این مجتمع در استان، در فاز اول ۱۰ میلیون تخم مرغ جوجه کشی تولید و آماده تحویل به مزارع میانی استان می شود و حداقل ۳ میلیون دلار به سرمایه گذاری خارجی اختصاص می یابد. وی تصریح کرد: همه ساله از برداشت ۶۰۰ هزار دلاری ارز برای خرید تخم مرغ های جوجه کشی خودداری می شود و تحویل این نهاده مهم با روش های دانش بنیان در شهر زنجان پایتخت کشور انجام می شود. تولید ماهی سردآبی

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی استان زنجان افزود: در نظر گرفته شده است تا بخشی از آب مزارع آبزی پروری برای کشت کاهو سرد در ۳۰ هکتار گلخانه استفاده شود و برای این طرح ۶ میلیارد ریال سرمایه گذاری و حداقل ۴ هزار تومان در نظر گرفته شده است. تن کاهو نیز تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.

وی درباره اشتغالزایی این طرح افزود: همچنین حدود ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در اجرای این طرح ها مشغول به کار خواهند شد.

انتهای، آخر پیام/۲۳۰۸
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید