You are currently viewing رژیم کتوژنیک چیست؟  جنبه های مهم رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟ جنبه های مهم رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم کم چرب و کم چرب است که برای کاهش وزن استفاده می شود. این یک غذای پرچرب است. در این مقاله به مزایا و معایب این نوع غذا می پردازیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

محدود کردن مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی می تواند منجر به کتوز شود. بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای تامین انرژی استفاده می کند. با این حال ، رعایت رژیم کتوژنیک بدون نظر پزشک برای برخی افراد نامناسب یا خطرناک است.

رژیم کتوژنیک

عوارض جانبی رژیم کتوژنیک و راههای جلوگیری از آن

ممکن است فردی به بیماری کتو مبتلا باشد

در رژیم کتو ، بدن در طول روز کمتر از 50 گرم کربوهیدرات در روز مصرف می کند. در نتیجه بدن می لرزد. باعث بیماری شبه آنفولانزا در بدن می شود. علائم ممکن است شامل سردرد ، تهوع و استفراغ باشد. سرگیجه ؛ خستگی اینها شامل تهوع و استفراغ است. برخی از این علائم به دلیل کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ها ناشی از رژیم کتو در بدن است. این علائم ممکن است پس از چند هفته بهبود یابد. بنابراین مقدار زیادی آب بنوشید و مقدار کافی سدیم و آهن دریافت کنید. غذاهای غنی از پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.

این نوع غذا به کلیه ها فشار وارد می کند

غذاهای چرب حیوانی مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر و… این بخشی از رژیم کتو است زیرا حاوی کربوهیدرات نیست. در دراز مدت ، مصرف زیاد این غذاها می تواند منجر به سنگ کلیه شود. مصرف زیاد محصولات حیوانی اسیدیته خون و ادرار را افزایش می دهد. به همین دلیل ، کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. علاوه بر این ، بیماران مبتلا به بیماری کلیوی باید توجه داشته باشند که هرگز نباید از رژیم های کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف اسید خون را تجزیه نمی کنند.

مشکلات گوارشی و تغییرات باکتریایی در روده می تواند رخ دهد

بدن کربوهیدرات ها را از دست می دهد که این امر نیاز روزانه به فیبر را مختل می کند. بدن به تمام فیبرهای مورد نیاز در این رژیم از جمله سبزیجات و حبوبات که کربوهیدرات بالایی دارند نیاز دارد. به همین دلیل رژیم های کتو می تواند باعث سوء هاضمه و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش میزان مواد مغذی در بدن می شود

محدودیت های غذایی میزان ویتامین ها و مواد معدنی را در بدن کاهش می دهد. برخی مطالعات نشان داده اند که رژیم های کتو سرشار از کلسیم و آهن هستند. ویتامین دی این عناصر مانند منیزیم و فسفر را پشتیبانی نمی کند. با گذشت زمان ، آثار این نقایص آشکارتر و حتی شدیدتر خواهد شد. بنابراین ، امگا 3 ، ویتامین B شما باید مکمل های حاوی C و E مصرف کنید.

رژیم کتوژنیک

قند خون را پایین می آورد

این به این دلیل است که کربوهیدرات را به قند خون می رساند. از چنین افرادی رژیم کتوژنیک آزمایش خون بدهید. کمبود هموگلوبین واضح است. هموگلوبین افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نسبت به سایرین کمتر است. خوردن رژیم کتو می تواند برای بیماران دیابتی بسیار خطرناک باشد و منجر به کما شود. به خاطر همین باید تحت نظر پزشک دنبال شود تا اطمینان حاصل شود که مواد مغذی لازم در بدن سطوح پایینی ندارند. اگر می توانید به پزشک مراجعه کنید رژیم کتوژنیک این فرد مبتلا به دیابت را درمان می کند و علائم او را بهبود می بخشد.

رژیم کتو می تواند بر سلامت استخوان ها تأثیر بگذارد

کمبود مواد معدنی باعث کاهش تراکم استخوان می شود. در نتیجه ، خطر شکستگی افزایش می یابد.

شما باید با پزشک مشورت کنید

در نهایت ، بیماری کلیوی. بیماری قلبی افرادی که از بیماری هایی مانند پوکی استخوان و دیابت رنج می برند ، قبل از خوردن هر غذایی باید با متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید