رژه سگ های ولگرد اعصاب مردم را به هم می زند/ وقتی سلامتی قربانی طرفداری عاطفی حامیان حیوانات می شود


خبرگزاری فارس لرستان – پریسا قربانی نژاد مهم نیست در چه ساعتی از روز و در هر کجای شهر و روستا باشید، امروز پرسه زدن سگ های ولگرد و خطر گاز گرفتن توسط آنها، آرامش و امنیت را از کودکان، زنان و مردان سلب کرده است.

حیواناتی که در گذشته نقش ویژه ای در نگهبانی از اموال مردم داشتند، اما اکنون با افزایش جمعیت و کمبود غذا، خود بهانه ای برای تهدید حیات جامعه بشری شده اند.

در حالی که حمایت از حیوانات در اسلام و جامعه ما ایرانیان امری پسندیده است، امروزه این موضوع به طور غیرعادی در بین حامیان افراطی و عاطفی محیط زیست گسترش یافته است.

ثبت ۲ هزار و ۲۸۷ مورد حیوان گزیدگی

بر اساس گزارش اورژانس لرستان از ابتدای سال تاکنون ۱۶۶ مورد گزش به این مرکز گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش نشان می دهد.

البته این آمار فقط برای کسانی است که پس از گاز گرفتگی با اورژانس تماس گرفته و درخواست کمک کرده اند، زیرا بسیاری از افراد به مراکز درمانی مراجعه کرده و خواستار واکسیناسیون هاری هستند.

از سوی دیگر، بر اساس اعلام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، از ابتدای سال تاکنون ۲ هزار و ۲۸۷ مورد حیوان گزیدگی در این مجتمع به ثبت رسیده است که این آمار در کل دوره قبلی ۶ هزار و ۲۴۷ مورد بوده است. سال . .

همچنین آمارها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری در جراحات و گازگرفتگی سگ‌های ولگرد در بین کودکان و نوجوانان و همچنین زنان وجود داشته که منجر به کاهش سطح امنیت اجتماعی و سلب آرامش شهروندان شده است.

مدیرکل پدافند استانداری لرستان گفت: سگ ولگرد واژه درستی نیست و باید از واژه سگ کشف نشده استفاده شود. وی به فارس گفت: با توجه به اهمیت بالای موضوع، جلسات متعددی در خصوص مدیریت سگ های ولگرد در کمیته های مختلف شورای دفاع برگزار شده است.

میلاد شرفی با بیان اینکه باید محل تجمع مناسب ایجاد شود افزود: مکان هایی توسط شهرداری ایجاد شده اما کافی نیست.

وی تصریح کرد: نگهداری از نوع سگ ها از نظر تغذیه و سلامت حائز اهمیت است، روند تولید مثل در سگ ها بالاست و این امر باعث افزایش جمعیت در جامعه شده است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری لرستان با اشاره به عقیم سازی سگ های ولگرد این اقدام را راهکاری موثر برای کنترل جمعیت این حیوانات دانست و گفت: تحویل به متقاضیان نیز می تواند در برخورد با سگ های ولگرد موثر باشد.

شرفی بر الحاق سازمان های مردم نهاد برای مدیریت سگ های ولگرد تاکید کرد و تصریح کرد: مراکز متعددی اعلام آمادگی کرده اند اما همه متولیان امر باید دور هم جمع شوند و در این زمینه اقدام موثری انجام دهند.

وی با بیان اینکه هزینه گزش سگ هار بسیار بالاست، خاطرنشان کرد: هزینه بالایی برای واکسیناسیون می شود در حالی که در برخی شهرها شاهد مرگ و میر افراد بر اثر این گزش ها هستیم.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری لرستان گفت: مدیریت سگ های ولگرد باید به صورت صحیح و اصولی انجام شود و اجرای این وظیفه را منوط به عزم و تلاش متولیان امر دانست.

نگهداری سگ در کمپ ها در کشورهای اروپایی زمان بر است

نایب رئیس شورای شهر خرم آباد در این خصوص سگ های ولگرد را یک معضل ملی و نه منطقه ای دانست و به فارس گفت: طی چند روز گذشته شاهد آسیب این حیوان به جامعه بشری بودیم. اولین بار نیست و اگر راه حلی وجود نداشته باشد، متاسفانه دوباره تکرار خواهد شد.

مجید دریکوند خاطرنشان کرد: از سوی دیگر حامیان عاطفی طبیعت و مدافعان حقوق حیوانات معتقدند که این موجودات باید به هر قیمتی زنده بمانند.

وی بیان کرد: اگر الگوهای موفق و آینده نگر را در نظر بگیریم، سگ ها در کشورهای اروپایی مدتی در کمپ ها نگهداری می شوند و در صورت نبود نامزد، با روش مرگ آهسته کشته می شوند.

نایب رئیس شورای شهر خرم آباد با تاکید بر اینکه سلامت و آرامش شهروندان قربانی حمایت عاطفی از حیات وحش نخواهد شد، افزود: طبق قانون بیش از ۱۵ دستگاه وظیفه مدیریت سگ های ولگرد را بر عهده دارند اما در واقع فقط چند دستگاه همیشه کار می کنند.

دریکوند ادامه داد: ابتدا باید سگ ها از مناطق مختلف شهری جمع آوری و سلامت آنها بررسی شود، واکسیناسیون، عقیم سازی، ایزوله سازی و نگهداری و در نهایت تحویل به متقاضیان مانند باغداران و کشاورزان و … از دیگر مراحلی است که هر کدام از آنها دارند. از یک مجموعه

سگ ها به پناهگاهی برای حیات وحش تبدیل شده اند

وی با بیان اینکه سگ ها از نظر اکولوژیکی به پناهگاه ایمن برای حیات وحش تبدیل شده اند، افزود: گاهی سگ ها مانند گرگ از گونه های وحشی عبور می کنند و گونه های دورگه ایجاد می کنند و این آسیب حیوانات در مناطق شهری را دوچندان می کند.

نایب رئیس شورای شهر خرم آباد بهترین راه مقابله با سگ های ولگرد را کشتار مسالمت آمیز آنها در شرایطی که متقاضی وجود ندارد بیان کرد و اظهار داشت: کشتن سگ ها آخرین گام مدیریتی و اولین اقدام کشتار آنهاست، جمع آوری و انتقال آنها به متقاضیان

دریکوند تصریح کرد: دوستداران طبیعت افراطی و هیجانی تنها با غذا دادن به سگ ها حمایت می کنند و کاری به واکسیناسیون و نگهداری حیوانات ندارند و این امر باعث شده است که زندگی موجود بدون توجه به شرایط دیگر ادامه پیدا کند.

نایب رئیس شورای شهر خرم آباد بر آموزش همه مردم برای حفاظت صحیح از حیوانات تاکید کرد و خاطرنشان کرد: قدم بعدی هدایت و هماهنگی همه نهادهای متولی کار است.

دریکوند با بیان اینکه شهرداری تنها متولی نگهداری از سگ های ولگرد است، گفت: با وجود اینکه ارگان های زیادی در این امر دخیل هستند بارها مکاتبه کرده ایم اما کاری انجام نشده است.

انتهای پیام