رویکرد دولت استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه است


به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، جواد اشرفی در جلسه افتخاری و معارفه مدیرکل گمرکات استان افزود: به همین دلیل در این حوزه وجود دارد.

وی اقدام دولت در جهت بهره برداری از ظرفیت کشورهای همسایه را ضروری توصیف کرد و گفت: با توجه به نقش و جایگاه ویژه گمرکات در این امر خطیر، انتظار می رود موارد مرتبط به سرعت رسیدگی شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: نشست ماهانه نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان با حضور سه استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان برگزار می شود.

وی افزود: در آخرین جلسه که مشهد مقدس بود، مقرر شد از این پس نماینده بخش خصوصی و نماینده گمرک نیز در جلسه حضور داشته باشند و نماینده مرزبانی سطح کشور نیز در جلسه حضور داشته باشد. حضور دارند.

اشرفی با اعلام اینکه نشست بعدی به همت سیستان و بلوچستان برگزار می شود، گفت: هدف از برگزاری این نشست ها رفع مشکلاتی است که در مرزهای سه استان با افغانستان وجود دارد.

وی تصریح کرد: در جلسه مشهد تاکید شد که خراسان جنوبی در حوزه افغانستان نسبت به دو استان همجوار دیگر دست برتر را دارد چرا که خراسان رضوی علاوه بر افغانستان با ترکمنستان و سیستان و بلوچستان در این زمینه همکاری می کند. علاوه بر افغانستان، خراسان جنوبی به صورت تخصصی با افغانستان همکاری می کند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی افزود: مرز خراسان جنوبی نسبت به دو استان دیگر تجاری تر است بنابراین گمرک ماهیرود برای ما اهمیت ویژه ای دارد.

وی گفت: در این هفته با حضور وزیر جهاد کشاورزی و سازمان های تابعه در خصوص آمار ظرفیت های کشاورزی افغانستان دیدار خواهیم کرد.

اشرفی گفت: استانداری ها برای پیگیری مسائل صفر تا صد افغانستان نماینده ویژه در امور افغانستان را به نماینده ویژه رئیس جمهور پیشنهاد می کنند.

وی افزود: تحریم ها فرصت هایی را برای کشور ایجاد می کند که باید از آن به طور کامل بهره برداری شود و یکی از آنها ترانزیت است، بنابراین با حضور پررنگ حوزه حمل و نقل باید فرآیند ترانزیت را فعال کنیم و بتوانیم زمینه ایجاد کنیم. تغییر در اقتصاد کشور و منطقه

سرپرست معاونت هماهنگی اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: در سفر اخیر معاون وزیر دیپلماسی اقتصادی به خراسان جنوبی و پیرو نامه ای به امضای استاندار، مطالبات استان به وزارت امور خارجه ارائه شد. وی همچنین در جلسه وزیر جهاد کشاورزی شرکت خواهد کرد.

وی گفت: عزم و حرکت دولت تدبیر و امید عقب افتادن از گذشته است لذا همکاری و همراهی در استان وجود دارد و این زمینه خدمت رسانی مهیا است.

اشرفی تاکید کرد: نیروهای گمرک به نوبت در مرز فعالیت کنند تا انرژی لازم را داشته باشند زیرا اگر نیرو مجبور باشد سال ها در مرز تردد کند منجر به فرسایش می شود بنابراین باید در این زمینه اقدامات لازم انجام شود.

وی در گفتگو با مدیرکل جدید گمرکات خراسان جنوبی بر لزوم استفاده از ظرفیت مرزهای چهارگانه استان تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد با معرفی مدیرکل جدید گمرک فصل جدیدی از توسعه و پیشرفت کشور ایجاد شود. تحول در حوزه اقتصادی استان ایجاد می شود.

در این جلسه ضمن تقدیر از حسن رحیمی زاده در دوران تصدی مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی، محمد کهگرد به عنوان مدیرکل جدید گمرک استان معرفی شد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید