رویای از دست رفته ایجاد ۱۰۰۰ شغل/چرخ های تولید لاستیک همچنان صاف است! – بیشتر خبرگزاری ایران و اخبار جهان


خبرگزاری بیشتر – گروه استان ها: کارخانه تایر خرم آباد یکی دیگر از پروژه های نیمه تمام شهرستان خرم آباد در حوزه صنعت به شمار می رود، پروژه ای که در صورت اجرا و تکمیل آن می تواند زمینه اشتغال مناسبی را برای جوانان مرکز لرستان فراهم کند.

چرخ لاستیک خرم آباد همچنان پنچر است!

این در حالی است که امروز «تولید لاستیک» و هزاران شغلی که قرار بود برای مردم لرستان ایجاد کند، خاطره ای بیش نیست. یک رویا در سال ۱۳۹۲ در سفر رئیس جمهور به لرستان عنوان “بزرگترین پروژه صنعتی” لرستان در اذهان جوانان بیکار این استان نقش بست.

تولید لاستیک خرم آباد قرار بود تا ۳۶ ماه دیگر به اتمام برسد اما امروز پس از ۸ سال به صورت زمینی خالی در دامنه خرم آباد دیده می شود و اکنون در انتظار دولت سیزدهم است. کاملش کن .

رویای از دست رفته ایجاد 1000 شغل/چرخ های تولید لاستیک همچنان صاف است!

بهمن جعفری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از مصوبات دولت تدبیر و امید در سال ۹۴ احداث واحد صنعتی با ظرفیت ۵۰ هزار تن لاستیک سبک و سنگین در سال بود. در شهر خرم آباد بود.

تامین منابع ارزی پروژه لغو شده است

وی گفت: از آنجایی که اجرای این مصوبه به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران محول شد و این سازمان با مشارکت بخش خصوصی به نسبت ۸۱ به ۱۹ تصمیم به راه اندازی شرکت جدید گرفت. در این راستا و سپس تاسیس شرکت و اخذ پروانه سکونت و خرید زمین از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در شهرک صنعتی خرم آباد. ۳.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان ادامه داد: این زمین به مساحت ۶۰ هکتار ایمن سازی شد و در نهایت بر اساس تامین اعتبار با نمایندگی بانک صنعت و معدن ۱۹۷ میلیون دلار تسهیلات پرداخت شد. مورد تایید صندوق توسعه ملی برای این طرح صنعتی است.

جعفری ادامه داد: در فاز قرارداد و تحویل اسناد متاسفانه بحث تحریم های ظالمانه مطرح شد و بحث تامین ارز لازم برای این پروژه منتفی شد.

رویای از دست رفته ایجاد 1000 شغل/چرخ های تولید لاستیک همچنان صاف است!

پیگیری برای اجرای مرحله ای از پروژه

او گفت که در سال بعد قرارداد مطابق بین صندوق توسعه ملی و بانک صنعت و معدن لغو شد.وی افزود: در نهایت برای تامین منابع ارزی مورد نیاز پروژه با مشکل مواجه شد که نقطه عطف پروژه نیز بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در ادامه سخنان خود تاکید کرد: سرمایه گذاران این طرح و همکاران ما در سازمان گسترش و نوسازی صنایع تصمیم گرفته اند تا ارز مورد نیاز تامین شود، در حال حاضر فاز اول با ظرفیت ۶۰۰۰۰۰ حلقه لاستیک در سال با سرمایه گذاری Start 500 میلیارد تومان از منابع خصوصی و ۱۷۰ میلیارد تومان ریال.

جعفری بیان کرد: در سفر اخیر رئیس بانک صنعت و معدن به لرستان و پیگیری های استانداری مقرر شد تشکیل پرونده و پذیرش و تایید ۱۷۰ میلیارد ریال به صورت انجام شود. هر چه زودتر منجر به انعقاد قرارداد و شروع اجرای فاز اول شود، این طرح است.

رویای از دست رفته ایجاد 1000 شغل/چرخ های تولید لاستیک همچنان صاف است!

بر اساس این گزارش، به گفته رئیس سابق سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، احداث کارخانه لاستیک در خرم آباد یکی از ۱۲ پروژه بزرگ سفر دولت سیزدهم به لرستان در حوزه صنعت است. در این دولت رنگ عملیاتی شدن به خود می گیرد یا نه!