روشی اساسی برای انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی


در این مقاله مهم ترین توصیه را به داوطلبان کنکور برای انتخاب رشته می کنیم تا در آینده ای نزدیک از این تصمیم خود پشیمان نشوند.

انتخاب رشته برای دانشگاه چگونه است؟

این روزها سوالات زیادی برای داوطلبان کنکور که مجاز به انتخاب رشته هستند وجود دارد.

اهمیت انتخاب رشته بیش از کنکور نیست، قطعا کمتر از آن نیست.

شما دفترچه انتخاب رشته را نمی خوانید

از آنجایی که انتخاب رشته فعالیت اساسی است، بهتر است از تجربیات مشاورانی که در این زمینه تخصص کافی دارند استفاده کنید، زیرا اطلاعات مفیدی در مورد معرفی رشته ها، ظرفیت دانشگاه ها و … به شما می دهند. دفترچه راهنمای دوره های تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که شامل کلیه شرایط اختصاصی دوره های مختلف تحصیلی، روزانه، نوبتی (عصر)، مجازی، پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد، دانشگاه پیام نور، موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی و در سایت سازمان سانسه منتشر شده است، با دقت بخوانید.

شما ویژگی های شخصیتی خود را در نظر نمی گیرید

مهم ترین عاملی که در انتخاب رشته موثر است ویژگی های شخصیتی است که اغلب نادیده گرفته می شود. هر فرد دارای الگوهای منحصر به فردی از تفکر، ادراک، احساسات و رفتار است. ویژگی های شخصیتی معمولاً در طول زندگی ثابت می ماند. بسته به تفاوت های شخصیتی، افراد می توانند عجول یا صبور، برونگرا یا درونگرا، مضطرب یا آرام و غیره باشند. رشته و در نتیجه شغل باید به گونه ای انتخاب شود که با ویژگی های شخصیتی شما همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت در زمان تحصیل و ساعات کاری خود با شرایط ناسازگار خواهید بود.

با دقت انتخاب کن!

از آنجایی که برخی از داوطلبان انتخاب رشته را به روزهای پایانی موکول می کنند، در آخرین لحظات با سهل انگاری و با استرس زیاد این کار را انجام می دهند و این امر می تواند باعث بروز خطا در پرکردن فرم شود. البته واضح است که ابتدا باید بررسی های لازم را انجام دهید، اما سعی کنید در اسرع وقت به نتیجه برسید.

شما در مورد اهمیت علاقه اغراق می کنید

سعی کنید یک رشته را بر اساس علاقه فردی انتخاب کنید، زیرا تجربه نشان داده است که اگر فردی به یک رشته علاقه مند باشد، شانس موفقیت در دانشگاه و سپس در بازار کار بیشتر از فردی است که علاقه کافی و صرفا به داشتن یک رشته را ندارد. موقعیت اجتماعی بالاتری دارند و تحت تأثیر کلمات قرار می گیرند دیگران بدون بررسی علایق خود رشته ای را انتخاب می کنند. علاقه مندی به این رشته باعث می شود با پشتکار بیشتری مطالعه کنید و مشکلات احتمالی در مسیر را با جان و دل تحمل کنید. البته باید در نظر داشته باشید که علاقه به تنهایی کافی نیست و باید امکانات فردی را نیز در نظر گرفت.

شما ۳ حالت را برای انتخاب رشته در نظر نمی گیرید

برای اولویت بندی رشته ها در سه موقعیت خوش بینانه، واقع بینانه و حتی بدبینانه، باید شرایط را در نظر بگیرید. در رشته های خوش بینانه شانس قبولی کم، در رشته های واقع گرایانه شانس قبولی بیشتر و در رشته های قابل قبول شانس قبولی زیاد است پس رشته هایی را انتخاب کنید که در هر سه گروه قرار می گیرند. با این فکر که احتمال پذیرش برخی رشته ها کمتر است، انتخاب را رها نکنید.

شما خود را از امتحان سال بعد محروم می کنید

نکته آخر اینکه باید مراقب باشید از کنکور سال آینده محروم نشوید، زیرا داوطلبان در صورت انتخاب و قبولی دروس روزانه، تحت هیچ شرایطی حق شرکت در آزمون سراسری سال آینده برای شرکت روزانه برای انتخاب رشته را ندارند. همچنین توجه داشته باشید که با تایید نهایی کد رشته های انتخابی توسط متقاضی، یک عدد ۱۵ رقمی به عنوان رسید انتخاب رشته توسط سامانه در اختیار متقاضی قرار می گیرد. فرآیند انتخاب رشته شما تا زمانی که این کد را دریافت نکنید کامل نمی شود.

نویسنده: فرزانه عطاران مشاور تحصیلی