روسیه: آمریکا از فنلاند درخواستی برای استقرار تجهیزات ناتو نمی کند


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که آمریکا در صورت تصمیم به استقرار زیرساخت های ناتو در فنلاند، نظر این کشور را نخواهد پرسید.

به گزارش خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به اظهارات پکا هاویستو وزیر امور خارجه فنلاند مبنی بر عدم نیاز به استقرار نیروهای ناتو در این کشور گفت: اگر آمریکایی‌ها تصمیم بگیرند زیرساخت‌های نظامی ناتو را در آنجا مستقر کنند، نمی‌دانم. فکر نمی کنم آنها با وزیر خارجه فنلاند مشورت کنند.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: ما از نزدیک اوضاع را زیر نظر داریم، مجدداً تاکید می کنم که در حال حاضر هیچ تهدیدی برای امنیت ما وجود ندارد، ما مطمئناً هر اقدام بعدی فنلاند را ارزیابی خواهیم کرد.

وزیر خارجه فنلاند جمعه گذشته گفت که احتمال سرایت جنگ به اروپا وجود دارد.

وی در مصاحبه با شبکه خبری «سی ان ان» افزود: احتمال سرایت جنگ به اروپا وجود دارد، بنابراین حمایت از اوکراین بسیار مهم است.

وزیر خارجه فنلاند افزود: ساختار امنیتی در اروپا به دلیل جنگ در اوکراین فروپاشیده است.

در نشست سال ۲۰۱۶ در ورشو، کشورهای عضو ناتو با گسترش نیروهای مسلح در شرق اروپا از جمله لهستان، استونی، لتونی و لیتوانی موافقت کردند. در ماه های اخیر و پس از حمله روسیه به اوکراین، آمریکایی ها نیروی خود را در اروپا از ۷۰ به ۱۰۰ هزار نفر افزایش داده اند.

رئیس جمهور ترکیه، از جمله مخالف اولیه پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، که در روزهای اخیر کمی عقب نشینی کرده است، جمعه گذشته گفت که پارلمان ترکیه باید عضویت سوئد و فنلاند در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را تایید کند.

رجب طیب اردوغان در پاسخ به سوالی مبنی بر اعلامیه های خود مبنی بر پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو در نشست سران این ائتلاف در مادرید، توضیح داد: کار برای پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو بدون پیش نخواهد رفت. تصویب مجلس ترکیه و جای نگرانی نیست.» (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید