رنگ قرمز کرونا به نقشه گیلان بازگشت / ۵ شهر نارنجی شدند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانفردین محرابیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین رنگ بندی ویروس کرونا که از سوی وزارت بهداشت اعلام شده است، گفت: با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، پیش بینی می شد رنگ شهرهای استان گیلان تغییر کند.

وی با بیان اینکه در ابلاغیه جدید شهرستان های لاهیجان و رودبار از وضعیت نارنجی خارج و در وضعیت قرمز قرار گرفتند، افزود: شهرستان های رشت، خماممن دیدملنگرود و فومن که قبلاً از شهرهای زرد بودند، به رنگ نارنجی درآمدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطرنشان کرد: املشآستارا، آستانه اشرفیه، بندر انزلی، رضوانشهر، سیاهکل، رودسر، صومعه سرا و ماسال به رنگ زرد هستند، گفت: تالش تنها شهرستان آبی استان گیلان است.

وی رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی، عدم استفاده از ماسک در اماکن عمومی، بی‌توجهی به توصیه‌ها و هشدارها و افزایش مسافران در گیلان را از عوامل اصلی افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در هفته گذشته برشمرد.

محرابیان همچنین به نقش واکسیناسیون در افزایش سطح ایمنی اشاره کرد و افزود: شهروندان باید نوبت های واکسیناسیون خود را تکمیل کنند و در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از شهروندان گیلانی نوبت سوم واکسن را دریافت نکرده اند بنابراین باید سریعتر اقدام کنند.

وی با اشاره به آسیب پذیری کودکان و نوجوانان و افزایش تعداد بیماران در این گروه های سنی، افزود: والدین باید فرزندان خود را واکسینه کنند.