You are currently viewing دیابت چیست؟  – غذا

دیابت چیست؟ – غذا


دیابت
دیابت

دیابت چیست؟

دیابت یک اختلال متابولیکی است که با افزایش قند خون همراه است. هورمون انسولین قند را از خون به سلول های بدن منتقل می کند. با دیابت ، بدن انسولین کافی تولید نمی کند و بدن از انسولین کافی استفاده نمی کند.
در صورت عدم درمان ، قند خون بالا می تواند منجر به آسیب عصبی شود. چشم ها ممکن است باعث آسیب به کلیه ها و سایر اندام ها شود.

انواع دیابت
دیابت نوع 1 سیستم ایمنی یک بیماری خود ایمنی است که به سلول های لوزالمعده که انسولین می سازند حمله می کند. حدود 10 درصد از مبتلایان به دیابت به این نوع دیابت مبتلا هستند.

دیابت نوع 2 هنگامی که بدن در برابر انسولین مقاومت می کند ، قند خون افزایش می یابد.
دیابت (پیش دیابت) شرایطی است که در آن سطح قند خون در این زمان بالاتر از حد طبیعی است ، اما برای دیابت نوع 2 به اندازه کافی بالا نیست.

دیابت بارداری با افزایش قند خون در دوران بارداری ارتباط دارد. هورمون انسداد انسولین تولید شده توسط مجرای ادرار می تواند باعث این نوع دیابت شود.

علائم و نشانه های دیابت

شایع ترین علائم دیابت عبارتند از:
• افزایش احساس گرسنگی
• افزایش احساس تشنگی
کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود
تکرر ادرار
• خستگی شدید
زخم های لاعلاج

علائم دیابت نوع 1

• گرسنگی شدید
کاهش ناگهانی وزن
تکرر ادرار
• تاری دید
• خستگی
• در برخی موارد ، نوسانات خلقی

علائم دیابت نوع 2

• تشنگی و تشنگی را تشدید می کند
افزایش ادرار
• تاری دید
• خستگی
• روند بهبود را کند می کند
وقتی صحبت از دیابت بارداری می شود ، باید بگوییم که هیچ نشانه یا نشانه ای از این نوع دیابت وجود ندارد. تشخیص بین هفته های 24 تا 28 بارداری با آزمایش خون یا آزمایش تحمل گلوکز

چه چیزی باعث دیابت می شود؟

علت اصلی دیابت نوع 1 ناشناخته است. یکی از دلایل ممکن است این باشد که سیستم ایمنی بدن دچار اختلال در عملکرد و تخریب سلول های بتا سازنده انسولین می شود.
ژنتیک می تواند در برخی افراد دخیل باشد.

دیابت نوع 2 ترکیبی از ژنتیک و شیوه زندگی است. افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند. دیابت نوع 2 سابقه خانوادگی دارد.

دیابت بارداری نیز نتیجه تغییرات هورمونی در دوران بارداری است. قطر باعث تولید هورمون هایی می شود که حساسیت سلول ها به انسولین را کاهش داده و سطح قند خون را افزایش می دهد. احتمال ابتلا به دیابت بارداری در زنان باردار چاق بیشتر است.

عوارض دیابت

دیابت می تواند عوارض جانبی داشته باشد.
مشکلات قلبی ؛ سکته های قلبی و مغزی
نوروپاتی
• نفروپاتی
از دست دادن شنوایی
مشکلات پوستی مانند عفونت های قارچی و باکتریایی
افسردگی

درمان دیابت

دیابت را می توان به صورت خوراکی یا خوراکی درمان کرد. با تزریق قابل درمان است.

درمان دیابت نوع 1

انسولین پایه اصلی درمان دیابت نوع 1 است و نوعی جایگزین هورمون است که توسط بدن تولید نمی شود. انواع مختلفی از انسولین در اثربخشی و طول عمر آنها وجود دارد.
بعد از 15 دقیقه انسولین سه تا چهار ساعت عمل می کند.
بعد از نیم ساعت ، حدود شش تا هشت ساعت طول می کشد تا کار کنید.
یک تا دو ساعت بعد و دوازده تا هجده ساعت کار کنید.
انسولین چند ساعت پس از تزریق دوام می آورد و 24 ساعت یا بیشتر طول می کشد.

درمان دیابت نوع 2

رژیم غذایی و ورزش می تواند به کنترل دیابت نوع 2 کمک کند. اگر تغییر در شیوه زندگی باعث کاهش قند خون نشود ، ممکن است به دارو نیاز باشد.

درمان دیابت بارداری

شما باید در دوران بارداری قند خون خود را به طور مرتب چک کنید. اگر زیاد باشد ، تغییر در شیوه زندگی یا ورزش ممکن است کمی کمک کند. حدود 10 تا 20 درصد از زنان باردار مبتلا به دیابت به انسولین نیاز دارند. انسولین برای رشد جنین کاملاً بی خطر است.

دیدگاهتان را بنویسید