دیابت نوع ۲ – داروهای ضد روان پریشی و پیش دیابت

مشخص شده است که افراد در هر سنی که با داروهای ضد روان پریشی درمان می شوند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند و تصور می شود که این داروها با افزایش چربی شکم و مقاومت به انسولین مرتبط هستند. محققان در بیمارستان Zucker Hillside در گلن اوکس، نیویورک، ایالات متحده، به بررسی شاخص‌ها یا معیارهای مختلف پیش دیابت پرداختند تا تعیین کنند که آیا بیمارانی که برای روان پریشی تحت درمان قرار می‌گیرند، قبل از اینکه دیابت به طور کامل ایجاد شود، نیاز به درمان پیش دیابت دارند یا خیر.

مطالعه آنها در نوامبر ۲۰۱۱ در روزنامه منتشر شد مجله روانپزشکی بالینی این شامل ۷۸۳ بیمار روانپزشکی بزرگسال بدون سابقه دیابت بود که همه آنها با داروهای ضد روان پریشی درمان شدند. در طول حدود چهار سال …

  • ۴۱۳ بیمار سطح قند خون طبیعی داشتند.
  • ۲۹۰ دیابت پیشرفته و
  • ۸۰ نفر به دیابت نوع ۲ مبتلا شدند.

طبق انجمن دیابت آمریکا (ADA)، افرادی که سطح قند خون ناشتا ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر (۵.۵ تا ۶.۹ میلی مول در لیتر) یا سطح قند خون ۱۴۰ تا ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (۷.۷ تا ۱۱ میلی مول در لیتر) دارند. ). دو ساعت پس از خوردن ۷۵ گرم قند یا سطح HbA1c 5.7 تا ۶.۴ درصد باید پیش دیابت و در معرض خطر دیابت نوع ۲ در نظر گرفته شود.

ADA درمان پیش دیابت با متفورمین را قبل از ابتلا به دیابت نوع ۲ توصیه می کند. تنها ۱۹ نفر از بیماران در مطالعه فوق معیارهای ADA را برای درمان با متفورمین برآورده کردند.

از تحقیقات فوق، پیشنهاد شده است که بیماران دیابتی که داروهای ضد روان پریشی مصرف می کنند ممکن است به استانداردهای جدید درمان متفورمین برای جلوگیری از پیشرفت دیابت نوع ۲ نیاز داشته باشند.

اولانزاپین و کلوزاپین به عنوان داروهای ضد روان پریشی غیر معمول طبقه بندی می شوند. کلوزاپین برای درمان اسکیزوفرنی و جلوگیری از خودکشی استفاده می شود. اولانزاپین همچنین برای درمان اسکیزوفرنی و همچنین اختلال دوقطبی (افسردگی شیدایی) استفاده می شود.

در سال ۲۰۰۱ مجله روانپزشکی بالینی انتشار مروری بر ادبیات مربوط به سایکوز غیر معمول و سطوح گلوکز خون. بر اساس این مقاله، گزارش های بیمار، سوابق پزشکی و تجربیات دارویی با افزایش سطح قند خون هر دو دارو مرتبط است. حذف هر یک از داروها باعث کاهش سطح قند خون شد که با شروع مجدد دارو افزایش یافت.

کنترل روان پریشی با وجود احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ بسیار مهم است. هر فردی که داروهای ضد روان پریشی غیر معمول مصرف می کند باید با پزشک خود در مورد امکان اندازه گیری قند خون و سطح HbA1c یا آزمایش مقاومت به انسولین صحبت کند.

به همه توصیه می شود برای حفظ حساسیت به انسولین و کمک به پیشگیری از دیابت نوع ۲، وزن طبیعی خود را حفظ کنند، روزانه ورزش کنند و مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل مصرف کنند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر