You are currently viewing دکتر انوشه متخصص تغذیه چرا وزن اضافه می کنیم؟

دکتر انوشه متخصص تغذیه چرا وزن اضافه می کنیم؟


بسیاری از افراد برای اطلاع از علل چاقی به متخصص تغذیه مراجعه می کنند. افراد چاق متفاوت هستند ؛ به دلیل فیزیکی ، تفاوت های زیادی بین دو فرد چاق ، چه از نظر ذهنی و چه از نظر جسمی ، در یک خانواده وجود دارد.

علل چاقی

شایع ترین علل چاقی وراثت است. چاقی و کم تحرکی. اما دلایل بی شمار دیگری نیز وجود دارد. من خواهم گفت

میزان متابولیسم سلولی

به گفته یک متخصص تغذیه ، بیشتر افراد چاق متابولیسم کندتری نسبت به افراد لاغر دارند. برخی از افراد چاق ورزش و ورزش کمی می خورند ، اما موفقیت کمی در چاقی و کاهش وزن داشته اند. آنها رژیم غیر طبیعی دارند. ناهنجاری های غده ای یا هورمونی می تواند باعث نقص در مکانیسم متابولیک آنها شود.

یکی از عوامل غده ای که در متابولیسم سلولی نقش دارد نحوه عملکرد غده تیروئید است. کم کاری تیروئید می تواند منجر به چاقی و پرکاری تیروئید منجر به کاهش وزن شود. بنابراین ، عملکرد این غده باید با آزمایشات لازم و در صورت لزوم داروهای مناسب کنترل شود.

ناهنجاری های هورمون های زنانه بر افزایش وزن زنان تأثیر مستقیم دارد. این زنان دارای نوعی مقاومت به انسولین هستند که به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث چاقی در زنان با توده های بزرگ رحمی می شود.

عدم رژیم غذایی

تعریف غذاها ؛ عدم مصرف برخی غذاها ؛ عدم خوردن همزمان غذا بر تنظیم متابولیسم تأثیر مستقیم دارد. یکی از این عوامل تأثیر ترموژنیک غذا است. هر وعده غذایی ما به بدن ما کمک می کند تا کالری بیشتری بسوزاند. برای جذب و احتراق استفاده می شود. اگر مقدار غذای مصرفی خود را افزایش دهیم. بدن می تواند کالری بیشتری بسوزاند (در صورت عدم افزایش مصرف روزانه). گرسنگی متابولیسم بدن را کند می کند تا منبع انرژی خود را حفظ کند. بنابراین ، افرادی که یک وعده غذا می خورند و معمولاً بیش از یک وعده غذا می خورند ، بیشتر در معرض چاقی هستند. وقتی بدن کالری خود را از دست می دهد ، کالری دریافتی را به چربی تبدیل می کند.

رژیم غذایی نادرست و شیوه زندگی ناسالم

بدون برنامه غذایی ؛ حتی وقتی گرسنه هستیم ، هنوز عادت داریم انگور و گلابی بخوریم. غذا خوردن؛ عصرها و شبها بیشترین کالری را هر روز دریافت کنید. الگوهای غیر طبیعی خواب ؛ غذا نخوردن به موقع ؛ عدم فعالیت بدنی ؛ ورزش؛ فشار غمگینی چاقی می تواند ناشی از حالات احساسی مانند شادی باشد.

قرص های ضد بارداری ؛ داروهای ضد التهابی ؛ هورمون ها و برخی داروهای تجویز شده برای درمان افسردگی و بیماری های روانی می توانند باعث چاقی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید