دستورالعمل بانک مرکزی برای خرید بورس کالا – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، برای تسویه معاملات می توان از سفته، برات الکترونیکی و اعتبارات اسنادی داخلی بلندمدت استفاده کرد. تبادل کالا تهیه شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس دستورالعمل استفاده از ابزارهای اعتباری در معاملات بورس کالا، خریداران کالا از بورس کالا می توانند از ابزارهای تعهدی برای تسویه استفاده کرده و در سررسید مبلغ را به بانک پرداخت کنند.

این دستورالعمل بر اساس تکلیف مقرر در تبصره ۲ ماده الف قانون بودجه ۱۴۰۱ با همکاری بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و املاک و بورس کالا تنظیم شده است.

بر اساس دستورالعمل ارسالی به بانک ها، امکان استفاده از ابزارهای اعتباری مانند سفته، برات الکترونیکی و اعتبارات اسنادی داخلی بلندمدت برای تسویه معاملات وجود دارد. تبادل کالا ارائه شده است. این موضوع گام مهمی در جهت توسعه مالی است و می تواند پیامدهای اقتصادی بزرگی داشته باشد.

مزایای استفاده از ابزارهای تعهدی در بورس کالا

با این قابلیت جدید، خریداران کالا از بورس کالا می توانند از ابزارهای تعهدی تسویه استفاده کرده و مبلغ را در سررسید به بانک پرداخت کنند.

فروشنده کالا نیز می تواند اوراق دریافتی را در بازار ثانویه بفروشد یا از همان اوراق برای خرید کالا استفاده کند. در نهایت، دارنده نهایی اوراق گام می تواند با ضمانت بانک صادرکننده، وجه پرداختی را در سررسید دریافت کند.

این روش نه تنها به تامین مالی بنگاه های اقتصادی کمک می کند، بلکه می تواند به کاهش نارضایتی بانک ها نیز کمک کند. برای عملیاتی شدن این طرح، کارگروه عملیاتی ویژه ای در بانک مرکزی تشکیل می شود تا به صورت مستمر کارها را هدایت و موانع اجرایی را رفع کند.

اوراق گام در معاملات مبادله کالا

لازم به ذکر است از ابتدای انتشار اوراق گام در بهمن ماه ۱۳۹۷ تا به امروز، در مجموع نزدیک به ۲۶ میلیارد تومان اوراق گام توسط بانک ها منتشر شده است. در دو ماه گذشته حدود ۱۷ میلیارد تومان هزینه شده است. در ماه‌های اخیر با توجه به تغییر دستورالعمل‌های مرحله‌ای و اختیاری شدن انتقال به بازار سرمایه، افزایش سررسید اوراق، افزایش سقف اعتبار شرکت‌ها و اجرای برنامه‌های آموزشی و ترویجی توسط بانک مرکزی، پذیرش این اوراق افزایش یافته است.

علاوه بر روند رو به رشد انتشار اوراق گام، تنوع شرکت های متقاضی اوراق قرضه و عمق زنجیره ها نیز افزایش یافته است. در هفته های اخیر طیف وسیعی از صنایع مختلف از جمله خودروسازی، لوازم خانگی، الکترونیک، فلزات اساسی، شیمیایی، مواد غذایی و کشاورزی، داروسازی و زنجیره های خرده فروشی از این اوراق استفاده کرده اند.

این به دلیل قابلیت استفاده از اوراق Gam در تراکنش ها مورد انتظار است تبادل کالاسهم این ابزار در تامین مالی سرمایه در گردش تولید افزایش خواهد یافت.