در اتاق روانشناس چه اتفاقی می افتد؟


در این مقاله من تجربه خود را به عنوان یک مشاور از پایان تلخ ۳ ارجاع مشاوره خود با روانشناسانی که برای من توضیح دادند، خواهم گفت.

در اتاق روانشناس چه اتفاقی می افتد؟

سازمان نظام های روانشناسی کشور سومین فهرست «غیرروان شناسان شناخته نشده» را منتشر کرد. چرا به مردم مراجعه نمی کنید؟

بسیاری از مشکلات و سختی های پیش روی مردم در این عصر و عصر باعث شده است که اختلالات روانی در کمین همه ما باشد. پاسخ برخی از ما مراجعه به روانشناس برای درمان این شرایط است، اما اگر در انتخاب مشاور دقت نکنیم مشکل ما آسیب زاتر می شود.

اخیرا سازمان نظام مشاوره و روانشناسی کشور سومین لیست «غیرروانشناسان شناسایی نشده» را منتشر کرده و گفته است: هدف ما اطلاع رسانی بود، سه سال شبانه روز برای شمردن این اسامی کار کردیم و این افراد را فراخواندیم. به آنها اطلاع دهید که فعالیت آنها غیرقانونی است برخی پاسخ ندادند و به سازمان نیامدند» (منبع خبر: ایسنا). .

۱- از خودکشی تا طلاق به جای درمان

خانم تازه مادرش را از دست داده بود و خیلی ناراحت بود. مشکلات گذشته او با همسرش پس از مرگ مادرش بیشتر شد و چندین بار تصمیم به جدایی گرفتند و به دلیل همین ناسازگاری ها، پسرش دچار مشکلات روحی و روانی و ام اس شد. در ضمن خانم به سایت و صفحه یک روانشناس مراجعه می کند. این روانشناس می گوید: اتفاقات خوب زندگیتان را ببینید، به زیبایی های زندگیتان توجه کنید، به خودتان بگویید چقدر خوب است که من خوب هستم و فرزندم به بیماری بدتری مبتلا نشده است، هر روز با خودتان تکرار کنید، من “خوبم، خوبم، خوشحالم و غیره.” …» اما آیا این جملات حال او را بهتر می کند یا حتی اگر حالش را خوب کند، پوشاندن موقت زخم های زندگی او بدون توجه به ریشه مشکل و راه حل است؟ این خانم اکنون از هم جدا شده است. از همسرش، مشکلات روحی زیادی دارد، چندین بار خودکشی کرده و علاقه ای به دیدن و مراقبت از فرزندش ندارد.

یک مشاور اختصاصی چه کاری برای او انجام می دهد؟

اگر این خانم به مشاور خانواده یا روانشناس مجرب و مجرب مراجعه می‌کرد، به او کمک می‌شد تا ابتدا غم از دست دادن مادرش را پردازش کند و آن را جزئی از زندگی بپذیرد و خود را آرام کند. پس از آن او و همسرش باید مشکلات خود را با یکدیگر در میان بگذارند و برای حل مشکلات تلاش کنند و زندگی آرامی داشته باشند. مشاور همچنین به او کمک کرد تا یاد بگیرد چگونه با فرزندش خوب رفتار کند، مهارت های فرزندپروری خود را تقویت کند و با کودک بیمار رفتار کند.

۲- در به در در جست و جوی شوهرکشی!

این خانم دو فرزند ۴ و ۶ ساله دارد و به تازگی متوجه خیانت شوهرش شده و مشاجره مفصلی با هم داشته است اما زن پشیمان شده و آن را اشتباهی می داند که از روی سهل انگاری مرتکب شده و می خواهد جبران کند. او پیش یک روانشناس مجازی رفت و به او گفت: “اگر همسرت در زندگی به شخص دیگری فکر می کند، او لیاقت تو را ندارد، ارزش تو بیشتر از این است که خودت را فدای یک فرد نالایق کنی، پس او را رها کن و از رابطه خارج شو. “” “برو.” اما آیا آن شخص به سرنوشت دو فرزند کوچک فکر کرده است؟ به آینده یک زن تنها و شکست خورده و اینکه آیا رفتن نشانه ارزشمند شدن است؟ حالا بعد از طلاق این زن مشکلات زیادی دارد. او متاسف است، بچه هایش هم پیش پدرشان رفتند، او توهماتی دارد و فقط به کشتن شوهرش فکر می کند تا آرام شود.

یک مشاور اختصاصی چه کاری برای او انجام می دهد؟

اگر خانم به مشاور دارای مجوز مراجعه می کرد، به او کمک می کرد تا نقاط ضعف و کاستی های زندگی خود را شناسایی کرده و سعی در رفع آنها کند. اگر زن یا مردی مشکل شخصیتی و ضعف ذهنی داشتند، به سلامت روانی آنها کمک می کرد و رابطه خود را بهتر از قبل می کرد. سپس به خانم کمک می کرد تا آرام آرام شوهرش را که پشیمان شده بود ببخشد و از نو شروع کند. …

۳- دم به آتش وسواس!

خانم از یک وسواس فکری رنج می برد. او همیشه بدترین اتفاقات را برای همسر و فرزندانش تصور می کند. وقتی از خانه بیرون می‌روند فکر می‌کند هر لحظه ممکن است تصادف کنند یا ربوده شوند یا اتفاق دیگری بیفتد، از مرگ و از دست دادن فرزندانش می‌ترسد و صحنه مرگ آنها جلوی چشمش می‌ماند. پس از مراجعه به روانشناس معروف، این توصیه به او شد: «آنچه در ذهن خود می‌بافید، ایمان و دنیای بیرونی شما را شکل می‌دهد، بنابراین وقتی به چیزی فکر می‌کنید، آن را تصور کنید و غیره». … حتماً این اتفاق خواهد افتاد.» حالا این خانم علاوه بر وسواس، ترس و نگرانی مضاعف دارد و لحظه ای استراحت ندارد و در آستانه طلاق از همسرش است.

یک مشاور اختصاصی چه کاری برای او انجام می دهد؟

اگر این خانم به روانشناس یا مشاور مراجعه می کرد، به او کمک می شد تا علت مشکل خود را در گذشته و در اتفاقات زندگی خود بشناسد، با آن روبرو شود و حل کند. بعد از آن متوجه می شد که آنچه در ذهن خود تصور می کنید قرار نیست اتفاق بیفتد و اینها فقط تصورات ذهنی شما هستند و از ذهن ناآرام شما سرچشمه می گیرند نه از واقعیت بیرونی.

نویسنده: سیده زهرا جلیلی هاشمی روانشناس