درگیری شدید مرزی بین نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز; بر اساس اعلام وزارت دفاع جمهوری آذربایجان و ارمنستان، دوشنبه شب درگیری های دسته جمعی بین نیروهای مسلح دو طرف در مرز مشترک رخ داد.

گزارش ها حاکی از آن است که توپخانه و هواپیماهای بدون سرنشین جمهوری آذربایجان در این کشور شعبه دارد واردنیسمن گوریمن سوتک و جرموک متمرکز در ارمنستان شرقی بودن.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شد که نیروهای مسلح ارمنستان اقدامات خرابکارانه گسترده ای را انجام داده اند. داشکسانمن کلباجار و لاچین این کار را کرد بودن از جمله در مناطق خاصی مین گذاری کرده بودند. تلفات جانی و مالی از سوی طرف آذربایجانی گزارش شده است که هنوز جزئیات دقیقی در دست نیست.

همچنین وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرده است که نیروهای آذربایجان با توپخانه و پهپاد نیروهای ارمنستان را در این مناطق شلیک کرده اند. گوریمن سوتک و جرموک به شدت هدف گرفتند.

جمهوری آرتساخو قره باغ کوهستانی یک جمهوری خودمختار است که در سطح بین المللی به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته شده است. در سال ۲۰۲۰ منطقه ای که این جمهوری در آن واقع شده است به اشغال آذربایجان در خواهد آمد دوباره برگشتن گرفته شده و روی زمین جامویک آذربایجان پیوست.

در همین حال، وزارت دفاع آذربایجان مدعی شد که شبه‌نظامیان ارمنی از آن زمان به‌طور مستمر به مواضع آذربایجان در منطقه لاچین شلیک می‌کنند و اخیراً در نتیجه این گلوله‌ها یک سرباز آذربایجانی کشته شده است.

وزارت دفاع آذربایجان سپس اعلام کرد که عملیاتی به نام «انتقام» را علیه تعدادی از گروه‌های نیروهای مسلح ارمنستان در منطقه انجام داده است. این وزارتخانه همچنین مدعی شد که گروه های مسلح ارمنی در تلاش برای تصرف تپه مجاور و ایجاد مواضع جنگی جدید در آنجا بودند.

در پایان ماه مردادنیروهای آذربایجان به لاچین حمله کردند و جایگزین صلحبانان روسی مستقر در آن شدند. ورود نظامیان آذربایجان به لاچین بر اساس سال گذشته با ارمنستان آتش بس حاصل شد.

اتهامات ارمنستان و جمهوری آذربایجان در حالی علیه یکدیگر مطرح می شود که «الهام علی fرئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در ۹ سپتامبر سال جاری در بروکسل دیدار و گفتگو کرد.

این نشست به میزبانیچالش میشل» رئیس شورای اروپا.

در این دیدار رئیس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان درباره تحولات قره باغ کوهستانی و وضعیت قفقاز جنوبی گفتگو کردند.

این دیدار تنها یک روز پس از تماس تلفنی رئیس شورای اروپا با علی بود f در مورد عادی سازی روابط بین باکو و ایروان.

“نیکول پاشینیانچارلز میشل، نخست وزیر جمهوری ارمنستان، رئیس شورای اروپا و الهام علی f» رئیس جمهور آذربایجان فردرین آنها در این ماه یک نشست سه جانبه در بروکسل داشتند.

در این دیدار نیکول پاشینیان به وضعیت آرتساخو وی به مشکلات انسانی ناشی از اقدامات اخیر یگان های نظامی آذربایجان اشاره کرد.

موضوعات مربوط به اجرای بیانیه های سه جانبه ۹ نوامبر ۲۰۲۰، ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱ و همچنین توافقات حاصله در نشست سه جانبه ۱۴ دسامبر در بروکسل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.