درمان و پیشگیری از اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی یک بیماری روانی مزمن است که در آن تغییرات ساختاری در مغز یا عدم تعادل پزشکی باعث ایجاد حس عجیب یا تحریف شده واقعیت، رفتارها، احساسات و حرکات می شود و دوره هایی از هذیان و توهم را تجربه می کند. این نیاز به مهارت های مقابله ای و استراتژی های مدیریتی بر اساس بلندمدت دارد.

درمان یا درمان درمان بیماران اسکیزوفرنی به دو صورت با دارو و از طریق روان درمانی طبقه بندی می شود. روان درمانی به طور گسترده در درمان اسکیزوفرنی توصیه می شود، اگرچه مستقیماً بر علائم تأثیر نمی گذارد. درمان شناختی رفتاری (CBT) همچنین برای یادگیری تکنیک های جدید حل مسئله و کمک به غلبه بر هذیان ها و توهمات استفاده می شود. برای هدف قرار دادن علائم خاص استفاده می شود. مشاوره و خانواده درمانی یکی دیگر از درمان‌هایی است که هم برای مراجع و هم برای اعضای خانواده طراحی شده است تا راه‌هایی برای مقابله مؤثر با موقعیت یا مشکل پیدا کنند. برخی از بیماران با موارد شدید نیز به درمان با تشنج الکتریکی (ECT) یا تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) پاسخ می دهند.

داروهای آنتی سایکوتیک معمولی برای کاهش علائم مثبت روان پریشی استفاده می شوند و حدود ۷ تا ۱۴ روز طول می کشد تا اثر اصلی رخ دهد. آنها همچنین به عنوان “نسل اول آنتی سایکوتیک” شناخته می شوند. اما این نوع داروها بیشتر احتمال دارد عوارض جانبی مشابه بیماری پارکینسون ایجاد کنند.

در این میان، نسل جدید داروهای ضد روان پریشی به نام «آنتی سایکوتیک های آتیپیکال» مزایای بالایی به مراجعین می بخشید. این نه تنها علائم مثبت را کاهش می دهد، بلکه علائم منفی را نیز هدف قرار می دهد. علاوه بر این، بعید است که آنها اثری مشابه بیماری پارکینسون و دیسکینزی دیررس ایجاد کنند. به همین دلایل، به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته و مورد علاقه اکثر مردم قرار گرفته است.

حفاظت. از آنجایی که هیچ دلیل اثبات شده یا ثابت شده ای برای علت اسکیزوفرنی وجود ندارد، پیشگیری اولیه و ثانویه به عموم مردم آموزش داده شده است تا عوامل خطرزا را کاهش یا اجتناب کنند.

هدف از پیشگیری اولیه جلوگیری از ایجاد موارد جدید است. این را می توان از طریق بهبود مراقبت های دوران بارداری و زایمان، تغذیه و زندگی سالم انجام داد. اجتناب از مصرف داروهای روانگردان و توسعه راهبردهای کاهش استرس نیز از اقدامات پیشگیرانه است. کمپین های آگاهی عمومی در مورد عوامل خطر و علائم اولیه نوعی مراقبت بهداشتی پیشگیرانه است. از سوی دیگر، پیشگیری ثانویه مداخلات اولیه در روان پریشی برای جلوگیری از تشنج بیشتر و ایجاد ناتوانی طولانی مدت یا اسکیزوفرنی است.

همیشه به یاد داشته باشید که بیماران اسکیزوفرنی هر چه می گویند یا انجام می دهند، به هیچ وجه متوجه شما نمی شوند. این مشاهدات صرفاً محصول جانبی وضعیت ذهنی تحریف شده و گیج کننده آنها ناشی از اسکیزوفرنی است. اقدامات ایمنی نه تنها برای حفظ امنیت آنها، بلکه برای تضمین امنیت ما نیز باید همیشه رعایت شود.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر