داروی آزمایشی سرطان ممکن است به درمان آسیب نخاعی کمک کند – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از: سلامتی دی نیوز، دانشمندان دانشگاه بیرمنگام در بریتانیا با استفاده از مدل‌های سلولی و حیوانی نشان دادند که این دارو که با نام AZD1390 شناخته می‌شود، می‌تواند پاسخ بدن به آسیب DNA در سلول‌های عصبی را مسدود کرده و عملکرد را پس از آسیب نخاعی بازیابی کند.

دکتر. ریچارد توکسورث“، رئیس تیم تحقیقاتی، در این بار او می گوید: «این مطالعه اولیه نشان می دهد که AZD1390 می تواند به عنوان درمانی برای تغییر وضعیت افراد مبتلا به ضایعات نخاعی استفاده شود.

این آزمایش همچنین بررسی می کند که آیا این دارو می تواند به سیستم ترمیم DNA بدن کمک کند یا خیر. این سیستم گاهی در پاسخ به سرطان های رایج و آسیب های نخاعی فعال می شود.

محققان به ویژه در مورد AZD1390 هیجان زده هستند زیرا می توان آن را به صورت خوراکی مصرف کرد و به مقدار کافی به محل آسیب دیده می رسد تا بازسازی عصب را بهبود بخشد و عملکرد از دست رفته را بازیابی کند.

پس از بررسی اثربخشی داروی اخیر (AZD1390) در کشت های آزمایشگاهی، محققان به مدل های حیوانی روی آوردند.

تیم تحقیقاتی دریافتند که درمان‌های خوراکی با این دارو، اعصاب آسیب‌دیده را قادر می‌سازد تا سیگنال‌های الکتریکی را در سراسر محل آسیب و در بازسازی عصب، فراتر از محل آسیب حمل کنند.

اگرچه یافته‌ها امیدوارکننده به نظر می‌رسند، اما نتایج مطالعات حیوانی اغلب برای انسان‌ها قابل ترجمه نیست. از جانب این طرف محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.