خط ویژه روزنامه اعتماد: در رالی برلین نخندید / کتاب درسی «آشوب خیابان» در کانال تاج زاده


گروه ویژه فارس: خط ویژه رصد روزانه روزنامه های داخلی و عملیات رسانه های ضدانقلاب است. در این مشاهده می‌خواهیم خطوط مشترک برخی رسانه‌های داخلی و ضدانقلاب را تحلیل کنیم.

******

روزنامه اعتماد: با تجمع برلین شوخی نکنید

نشست اخیر عناصر ضد انقلاب در برلین باعث رسوایی بزرگی برای این طیف شد. در این گردهمایی که ادعا می شد بزرگترین گردهمایی ایرانیان خارج از کشور در تاریخ است، تعداد زیادی از اتباع کشورهای دیگر از اتباع آفریقا گرفته تا پناهندگان اوکراینی نیز حضور داشتند.

نکته بسیار مهم دیگر تعداد پرچم های تجزیه طلبان در این نشست است. اسناد حاکی از آن است که در این جلسه عناصر ضد انقلاب با بیش از ۱۶ پرچم مختلف حضور داشتند. از گروهک تروریستی کومله و گروه جنایتکار پژاک گرفته تا گروه های تروریستی پان ترکیست و گروه های جنایتکار تجزیه طلب بلوچ.

این طیف نشان داد که ایران را تکه تکه می‌خواهد و هدف اصلی آن تبدیل ایران متحد به «ایرانستان» است. همان آرزویی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی هرگز دشمن نتوانست آن را برآورده کند و بسیاری از دشمنان ملت ایران این آرزو را با خود به گور بردند و بقیه دشمنان هم همینطور.

اما این رسوایی بزرگ تقریباً در تمام رسانه های به ظاهر اصلاح طلب سانسور شد. نه فقط سانسور، که حتی برخی رسانه های ظاهرا اصلاح طلب از آن دفاع و از منتقدان انتقاد کردند، چرا در تجمع برلین بخندید – سیرک برلین را بخوانید!

در همین راستا روزنامه اعتماد مطلبی با عنوان «آیا تظاهرات برلین مهم بود یا نه؟» منتشر کرد. وی نوشت: راهپیمایی برلین و قبل از آن راهپیمایی تورنتو بازتاب زیادی در رسانه ها داشت، مخالفان آن را نماد یک پیروزی بزرگ قرار دادند و تصاویر را به طور گسترده منتشر کردند، بهانه این تظاهرات دفاع از حقوق ایرانیان بود. زنان، مرگ مهسا امینی و حمایت از ناآرامی‌های اخیر در برخی شهرهای ایران. از سوی دیگر رسانه‌های کشورمان و به‌ویژه حامیان دولت تلاش کردند تا این دو دیدار و به‌ویژه از برلین را روشن کنند.

علاوه بر این، این مقاله می‌گوید: «کوچک‌شدن و تمسخر معترضان در برلین و تورنتو مصرف داخلی را افزایش داده است – که شامل بخش‌های خاصی از جامعه می‌شود». باید بپذیریم ضربه ای که در یک ماه گذشته به صورت مشت های سنگین به ما وارد شد، در یک روند سریع جبران نشد. یک بوکسور حرفه ای در چنین شرایط آسیب پذیری تلاش می کند تا قدرت بدنی خود را بازیابی کند و بدون اتلاف وقت قوای ذهنی خود را بازسازی کند.

کتاب درسی «شورش خیابانی» در کانال تاج زاده

دشمن در اغتشاشات هفته های اخیر دو طیف دانشجویان و دانشجویان را به شکلی خاص و بسیار قوی تر از گذشته هدف قرار داده است. هدف اصلی این است که با ایجاد هرج و مرج در دانشگاه ها و مدارس، هم روند آموزشی مختل شود، هم به پروژه آشوب تنفس مصنوعی داده شود و هم زمان برای آن خریداری شود و ساختار حاکمیتی در برابر این دو طیف تحت فشار قرار گیرد و اخلالگران در دانشگاه ها و مدارس باید محافظت شوند.

این در حالی است که برخی رسانه های داخل با بازی پازل دشمن به دنبال تنفس مصنوعی به آشوب خیابانی هستند.

در همین رابطه کانال تلگرامی «فردای بهتر- مصطفی تاج زاده» در مطلبی با عنوان «عدالت و مشروعیت اخلاقی قوی جنبش زنان، زندگی، آزادی؛ گفت و گوی ایران فردا با علیرضا رجایی» نوشت: این اعتراضات مهم و بخش تعیین کننده ای از زنجیره جنبش های اجتماعی در ایران که جنبش اصلاحات را در سال ۱۹۸۸ یا بهتر است بگوییم در سال ۱۹۷۶ آغاز کرد. جنبش دانشجویی در ۱۸ ژوئیه ۱۹۷۸ و در سال ۱۹۸۸ در جریان جنبش سبز اوج گرفت.

همچنین در این مقاله آمده است: «خانم زینب توفیقچی، جامعه‌شناس آمریکایی ترک‌تبار و ستون‌نویس نیویورک‌تایمز، تحقیقات مفصلی درباره این گونه جنبش‌ها انجام داده است». او در کتاب خود با عنوان «توئیتر و گاز اشک‌آور؛ قدرت و آسیب‌پذیری مقاومت شبکه‌ای» معتقد است که جنبش‌های شبکه‌ای مدرن بدون اتکا به سازمان‌ها و تشکل‌های خاص و تشکیل اعتراض‌ها و راهپیمایی‌ها در خیابان‌ها می‌توانند به سرعت گسترش پیدا کنند. اما این سرعت عمل نیز نقطه ضعف آنهاست زیرا فاقد نهادها و چارچوب هایی هستند که می تواند حیات آینده جنبش را تضمین کند.»

این رسانه شبه اصلاح طلب در ادامه نوشت: نفوذ این جنبش ها یک مدار و فرآیند تدریجی است و باعث دگرگونی ذهنیت مردم و کاهش اضطراب آنها می شود و به طور کلی این گونه جنبش ها به صورت غیررسمی و فاقد رهبری سازمان یافته نسبت به جنبش های قبلی هستند.

این جنبش تحت عنوان جنبش جوانان تعریف می شود که اساساً یک گسست کامل با تمام ارزش های برخاسته از انقلاب ۵۷ است و خواهان نفی مطلق وضعیت موجود است… همچنین پایگاه دانشگاهی در این جنبش بسیار قوی است. و به زودی گروه های دانشجویی نیز اضافه خواهند شد.

لازم به ذکر است که «علیرضا رجایی» یکی از فعالان مذهبی به ظاهر ملی گرا است که در سال های اخیر به اتهامات متعددی به حبس محکوم شده است. یادداشت های او همواره مورد استقبال رسانه های مخالف مانند بی بی سی فارسی و اینترنشنال عربستان قرار می گیرد.

انتهای پیام/./ ت ۵۸
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید