خرید دام از مراکز غیرمجاز در چابهار تب کریمه کنگ را افزایش می دهد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان چابهار، دکتر همایون دادگر یکشنبه: تب کریمه کنگو از طریق تماس با اجساد آلوده (گوشت ذبح شده حیوانات)، تماس و یا از کنه و مصرف گوشت تازه به صورت خام و نیمه پخته به انسان منتقل می شود.

وی بیان کرد: در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی از جمله خرید دام از مراکز غیرمجاز، ذبح دام در منزل، خیابان و اماکن عمومی و مصرف گوشت تازه، احتمال ابتلا به این بیماری را در خود و راه رفتن افزایش می دهند. روی دیگران

مدیر شبکه بهداشت و درمان چابهار تاکید کرد: مصرف گوشت تازه ۲۴ ساعت پس از ذبح دام توصیه می شود. دل و روده به مدت ۴۸ ساعت در یخچال با دمای ۲ تا ۴ درجه نگهداری کنید و سپس مصرف کنید.

وی بیان کرد: هماهنگی و تشدید نظارت های بهداشتی در سایت های عرضه دام توسط مراکز بهداشتی و درمانی با همکاری دامپزشکی و سایر نهادهای مرتبط برای جلوگیری از شیوع این بیماری در حال انجام است.

دادگر راه های انتقال این بیماری را از دام آلوده به انسان بیان کرد و گفت: تماس مستقیم با لاشه، ترشحات و خون دام آلوده، مصرف گوشت و دل و روده دام به صورت خام یا نپخته و انتقال از فرد مبتلا به افراد دیگر از راه های انتقال بیماری است.

وی گفت: آنچه نگران کننده است خرید گوشت از خیابان و اماکن غیرمجاز خارج از شبکه دامپزشکی است که با توجه به فصل گرما و افزایش فعالیت کنه بیماری زا می توان آن را تهدیدی جدی دانست.