خانه حسینی چطور است؟


علاوه بر شرکت در هیئت ها و مجالس عزاداری، توصیه هایی به خاندان حسینی برای بهره مندی بیشتر معنوی در این شب و روز داریم.

خانه های حسینی چگونه باید باشد؟
با فرا رسیدن ماه محرم، کوچه ها و خیابان های شهر سیاه پوش شده و اکنون نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای جهان عطر حسینی پیچیده است. خیلی خوب است که در این عصرها و روزها در مجلس بند یا دیگر عزاداری ها شرکت می کنیم، اما حیف است که برای آموختن درس عاشورا از خانه و خویشان خود غافل شویم. در زیر چند پیشنهاد برای استفاده حداکثری از ایام محرم در رختخواب خانواده آورده شده است.

این سیاهی نور حیات بخش است

محرم آمد و غم و سیاهی را بیرون آورد، اما نه سیاهی که زندگی را می سوزاند، بلکه سیاهی سپیدی و نور حیات بخشی که ما را به یاد حماسه و جهاد و ایثار و شهادت در راه خدا می اندازد. در اولین قدم همه ما باید در صورت لزوم نگرش خود و اعضای خانواده را نسبت به این ماه اصلاح کنیم. باید بدانیم که نهضت امام حسین (ع) بر اساس جوانمردی و دلاوری با شکوه و اقتدار تاریخی بیش از هزار سال است که دل آزادگان جهان، عدالت خواهان و ستمگران جهان را به خود جذب کرده و فصل را به نمایش گذاشته است. بیعت با نماد نیکی اکنون وظیفه ماست مانند پدر و مادرمان به فرزندانمان مانند حسین بن علی (ع) اطمینان دهیم و راه روشنی را به آنها نشان دهیم و از آنها عاقبت بخیر کنیم.

گذاشتن پرچم و کتیبه در خانه و جلوی در

توصیه می کنیم اگر پرچم یا کتیبه ای در خانه دارید، از همین امروز با کمک سایر اعضای خانواده شروع به کار کنید و آن را نصب کنید. مراقب باشید از کار با کودکان غافل نشوید و سعی کنید بخشی از این مسئولیت را به آنها بسپارید. از سالمندان هم غافل نشوید، اگر پدر و مادرتان سال های پیر و ضعیف خود را می گذرانند، شانس بیاورید و حسینی را با پرچم در خانه شان مهمان کنید. همچنین بهتر است برای رواج این فرهنگ حسینی در بین همسایگان و یادآوری مصیبت ابا عبدا(ع) کتیبه ای بر درب منزل خود بزنید.

چرا خانه هایمان را سیاه می پوشانیم؟

مرحوم آیت ا… سید محمدکاظم طباطبایی یزدی صاحب کتاب شریف «عروه» و از علمای بزرگ نجف، سیاه پوشی خانه در ماه محرم را دلیل بر پیامبر اکرم معرفی می کند. (ص) ) ص) لذت می برد و می فرماید که باید در روایات همراه با روایت معروف ریان بن شبیب بنگریم. از امام رضا (علیه السلام) که به این عزاداری در این ماه سفارش کردند، سیره و شیوه زندگی شیعه در مورد ماه محرم روشن شده است. از این رو امروزه باید در چشم کودکان تمایز قائل شد و با نصب مشکی بر سر و پوشیدن پیراهن مشکی در منازل و منازل، ذهن کنجکاو و پرسشگر آنان را با قدم زدن بر خاکسترهای این مهم دینی آگاه کرد. امام حسین (ع) باید در راه راست قدم بردارند و تعالیم دینی را که جانش را برای آن فدا کرده، با دل و فکر بپذیرند. بدانند که حسین(ع) برای امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح دین اجدادش از کژی ها و کاستی ها، جان و مال و فرزندان و دوستان خود را فدا کرد تا این که پس از هزار سال ایستاده ایم. در این قسمت از تاریخ تا حقیقت را از هر انحرافی با پرچمی سیاه بر اساس خون آن تشخیص دهیم.

بحث خانوادگی درباره اهداف قیام عاشورا

لزوم توجه به اهداف قیام عاشورا مورد تاکید همه بزرگان دین بوده است. در این ایام والدین می توانند با ایجاد کتاب، پوستر، عکس، فیلم و سایر محصولات فرهنگی متناسب با سن فرزندان، آنان را با نام و یاد حسین (ع) و یاران باوفایش آشنا کنند و از طریق جوایز و جوایز تشویق به اطلاع از حادثه جانسوز کربلا، تسخیر مفاهیم عزت و غیرت، جوانمردی، ایثار و شهادت در ذهن پویا. همچنین اقوام می توانند گزیده هایی از کتاب های معروفی چون «هماسه حسینی» شهید مطهری، «آه» بازگویی وفات حسین بن علی (ع) و… را مطالعه کرده و بین خود به بحث و گفتگو بپردازند. اگر سوالی دارند از روحانیون و علما و کارشناسان دینی کمک بگیرند تا شک و شبهه ای برایشان پیش نیاید.

پیشنهاداتی برای خانواده های حسینی

رفتن به مجالس عزاداری و توجه به این امور و یا حتی تشکیل مجلس عزاداری خانوادگی کوچک با چای روضه و خواندن برخی از کتاب های معتبر امام و واقعه عاشورا در منزل و شرکت در تهیه نذورات از جمله آنچه مرسوم است. توزیع غذا بین نیازمندان و… شاید از دیگر برنامه های خانواده حسینی باشد که برکات آن را در زندگی احساس کنند. با تغییر رفتار مثبت والدین نسبت به یکدیگر، خانواده و جامعه و توجه به شعائر دینی و امثال آن، خاطره خوبی از این ماه محرم و عزاداری حسین (ع) در ذهن فرزندان می گنجد. ضبط شده است که تصویر خوبی از کودکی آنها در آینده خواهد بود.همانطور که بخشی از خاطرات زیبای ما از حضور در محافل خاکسپاری در دوران کودکی با والدینمان بود.

نویسنده: جواد رستمی کارشناس مذهبی