حفظ و نگهداری: بستر همکاری پژوهشی پارلمانی چین و ایران باید ایجاد شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، چانگ سلام سفیر چین در تهران امروز (سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱) با بابک نگهداری رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر دیدار و گفتگو کرد.

بابک نگهداری با اشاره به تعامل و همکاری جمهوری اسلامی ایران و چین یادآور شد: دو کشور روابط تاریخی و دیرینه ای دارند و این سابقه می تواند نقش مهمی در طراحی همکاری های جدید داشته باشد.

وی با اشاره به روند فعالیت ها و کارکردهای مرکز پژوهش های مجلس، تصریح کرد: کمتر مجلسی در کشور وجود دارد که مرکز پژوهش های مجلس داشته باشد و می خواهیم با کشورهایی که مراکزی مشابه مرکز پژوهش های اسلامی دارند، مذاکره کنیم. ایران به زمینه های همکاری اهمیت می دهد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد کرد: در صورت بهره مندی مجلس چین از مرکز پژوهش های مجلس یا نهادی مشابه مرکز پژوهش های مجلس، زمینه گفت و گو و تعاملات دوجانبه و فرصت تبادل تجربیات در زمینه تقویت پژوهش در حوزه های علمیه فراهم شود. حوزه قانون گذاری

وی همکاری های دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و چین را برای دو طرف مفید خواند و تاکید کرد: تعاملات دوجانبه در بخش های مختلف می تواند منافع و رشد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و چین را به صورت موازی و برابر تقویت کند. افزا تجارت

نگهداری تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از پروژه هایی مانند کمربند و جاده، توسعه جهانی و امنیت جهانی استقبال می کند و این موارد را در راستای دستیابی به نظم چند قطبی جدید مبتنی بر مشارکت بیشتر کشورهای مستقل مفید می داند.

وی با اشاره به اهمیت جاده ابریشم و نقش جمهوری اسلامی ایران در این زمینه خاطرنشان کرد: مطابق با با توجه به پیشینه تاریخی جاده ابریشم، جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش ویژه ای در ترانزیت های منطقه ای و فرامنطقه ای ایفا کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر توانمندی‌های خود در زمینه‌های مختلف، آمادگی دارد در کنار چین نقش ویژه‌ای در تکمیل زنجیره ارزش کالاهای صادراتی شرق به غرب و همچنین چین داشته باشد. توان عملیاتی آنها

چانگ سلام سفیر چین در تهران با اشاره به همکاری راهبردی جمهوری اسلامی ایران و چین، ایجاد زمینه برای اجرای این تعاملات را ضروری دانست و بر نقش مجالس دو کشور در این زمینه تاکید کرد.

وی از پیشنهاد رئیس مرکز پژوهش های مجلس برای ایجاد تعامل بین این مرکز و مرکز پژوهش های مجلس چین استقبال کرد و ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک این همکاری ها ایجاد شود.

وی با اشاره به توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در زمینه حمل و نقل، بنادر و ترانزیت کالا، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در احیای جاده ابریشم ایفا می کند و چین می خواهد جایگزین نقش جمهوری اسلامی ایران در این مسیر شود. ترانزیت کالا از شرق به غرب و امیدواریم بتوانیم با افزایش همکاری های دوجانبه، زمینه تحقق این وظیفه را فراهم کنیم.