حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام از عزاداران غریب کوفه پذیرایی کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوز


خبرگزاری مهر – گروه دین و اندیشه – فاطمه علی آبادی: هر ساله با فرا رسیدن ایام شهادت حضرت مسلم بن عقیل (ع) اولین شهید کربلا، طبق سنت دیرینه، مراسم مسلمیه در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با حضور هیئت های عزاداری همچنین ششم، هفتم و هشتم ذی الحجه با عنوان مسلمیه در تقویم مراسم عزاداری شیعیان گنجانده شده است.

گفته می شود که بانی این آیین مداحی از مردم کربلا به نام «حاج مرزوق» بوده است. حاج محمد مرزوق از طلبه های کربلا بود. حدود ۱۳۰ سال پیش اهالی اداره بزازه بازار تهران از او دعوت کردند که به ایران بیاید اما او قبول نکرد. غذا در ایران که توسط هیئت باززه ها، پیراتا و بنی فاطمه ادامه یافت.

حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) از عزاداران غریب کوفه پذیرایی کرد.

از این رو عزاداری مسلمانان در زمان حضور حاج مرزوق یعنی حدود ۱۳۰ سال پیش رایج شده است و از آن زمان تاکنون دسته های عزاداری با برپایی دسته عزاداری در این ایام به حرم عبدالعظیم حسنی (ع) می روند.

یکی از سنت‌های حسنه‌ای که از گذشته تا کنون ادامه داشته و همچنان در مسلمیه ادامه دارد، سنت خواندن با عصا است. این سنت در روزهای تاسوعا و عاشورا در بازار تهران نیز حفظ شده است

علت انتخاب حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برای برگزاری این مراسم معنوی را می توان در این روایت از امام هادی (ع) ذکر کرد که فرمودند: «من ذر عبدالعظیم الحسنی (ع) بری کمان زار سر الحسین (ع) در کربلا؛ زیارت قبر عبدالعظیم در شهر ری مانند زیارت امام حسین (علیه السلام) در کربلاست. برای عزاداری در حرم عبدالعظیم حسنی (ع) حضور دارند.

روزهای مسلمانی قبل از محرم

لازم به تاکید است ایام مسلمیه مقدمه ماه پیروزی خون بر شمشیر ماه محرم است که حضور جوانان و هیئات مذهبی نشان از ظرفیت بالای فرهنگی این مراسم دارد. مراسم برای دیدن و اصحاب وفادارند.

همه ساله از شب شهادت امام محمد باقر(ع) تا روز شهادت مسلم بن عقیل مراسم مسلمیه به مدت سه شب بعد از مغرب در حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی برگزار می شود. نماز عشاء و هیئت های مذهبی شهر تهران به یاد حضرت مسلم مراسم ترحیم اقامه می کنند. بن عقیل می گوید امسال نیز آستان حضرت عبدالعظیم (ع) پذیرای محبان اهل بیت عصمت و طهارت است. مجاوران، زائران و هیئت های مذهبی از سراسر کشور با شرکت در این مراسم موسوم به مراسم مسلمیه در کربلای معلی ایران عشق و علاقه خود را به اولین شهید قیام امام حسین (ع) ابراز می کنند و به عزاداری شهدای کربلا می پردازند. گروه های بانوان نیز در صحن های حرم تجمع کرده و مراسم باشکوهی را به یاد اولین شهید کربلای حسینی برگزار می کنند. با توجه به اقدامات قانونی و پیگیری های لازم انجام شده سال ها قبل توسط آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)، سرانجام مراسم عزاداری مسلمه شهر ری در سال ۱۳۹۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. ثبت ملی مراسم عزاداری مسلمانان با دستور و امضای وزیر وقت میراث فرهنگی انجام شد و این سند به شماره ۲۰ هزار و ۱۰۱ هم اکنون در مرکز بایگانی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) نگهداری می شود.

یکی از دلایل مهم ثبت ملی آئین ها، سنت ها و مراسم مذهبی، جلوگیری از سوء استفاده برخی از کشورهاست، گاهی مشاهده شده است که به دلیل سهل انگاری در ثبت ملی یک مراسم یا سنت، سایر کشورها آن مراسم را به ثبت رسانده اند. به نام خود با ترفندهای مختلف

حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) از عزاداران غریب کوفه پذیرایی کرد.

بر این اساس، با حاج مرتضی طاهری مداح اهل بیت (ع) برای تحلیل تاریخچه و فلسفه حفظ شعائر سنتی مسلمانان گفتگویی انجام داده ایم که نتیجه آن را در ادامه می خوانید:

مرتضی طاهری با بیان اینکه حضرت عبدالعظیم هر ساله پذیرای زائران کوفه است، اظهار داشت: مراسم مسلمانان که امروزه به یک سنت سالانه تبدیل شده است، از سالیان دور آغاز شده است. تا جایی که یادم می آید ۵۵ سال از این مراسم می گذرد. در زمان رژیم گذشته مراسم مسلمیه به عنوان یکی از مراسم مذهبی و شیعی توسط سه کلاس مداحی، تسبیح خوان و منبر برگزار می شد. به گونه ای که یک شب به خوانندگان، یک شب به تسبیحان و یک شب به خطبه و منبر اختصاص داشت. شبی که مراسم دعای مسلمین توسط روضه خوانان برگزار می شد به سادات شیرازی معروف بود و می گفتند سادات شیرازی برای اجرای این مراسم می آید. چندین هیئت نیز در مراسم مسلمانان شرکت کردند. تاریخچه این مراسم گرانبها با سر و صدا و جاری شدن سیل امروز با حضور چندین هیئت تا حدودی مبهم است.

وی افزود: الحمدلله مسلمه امروز گسترش یافته و جاری شده است. در واقع انگیزه اصلی مسلمه اعلام عزاداری محرم است. این روزها همچنین ایام شهادت امام محمد باقر (ع)، شهادت حضرت مسلم و روز عرفه است، اما هدف اصلی مسلمیه اعلام آمادگی برای ورود به ماه محرم است.

یکی از علایق بنده و برادرم حاج محسن آقا این بود که با مرحوم پدرم به مسلمه می رفتیم، می ایستادیم و اجراها را تماشا می کردیم. دیدن این صحنه ها برای ما بسیار زیبا و دلگرم کننده بود

این مداح معروف با بیان اینکه خاطرات زیادی از ایام مسلمه دارم، گفت: یکی از علاقه مندی های بنده و برادرم حاج محسن آقا این بود که با مرحوم پدرم به مسلمه برویم، برنامه هایی که پخش می شد می ایستادیم و تماشا می کردیم. اجرا شده. دیدن این صحنه ها برای ما بسیار زیبا و دلگرم کننده بود. تولیت حرم حضرت عبدالعظیم در زمان طاغوت از سوی دستگاه شاهنشاهی تعیین شد، بنابراین تولیت حرم دستور داد هرکس برای اجرای برنامه می آید در پایان مراسم برای شاه دعا کند و اگر کسی نیست. دعا کن برایش گران تمام شود

طاهری ادامه داد: مرحوم سید علی آقای. میرهادی که حاج منصور و برخی مداحان خود را شاگرد نماز او می دانند، برادری داشت که رئیس جامعه مداح معروف به آقا شاه بود. به دلیل فشاری که برای دعا کردن برای پادشاه وارد می‌کردند، وقتی می‌خواست دعا کند، دستش را روی سینه‌اش گذاشت و گفت: خدایا، شاه را از خطر نجات بده، او در واقع برای خودش دعا کرد و فکر کردند که برای شاه دعا می‌کند. پادشاه.

وی یکی از سنت های حسنه در دین اسلام را چهار کرسی خواندن دانست و گفت: یکی از سنت های حسنه ای که در گذشته ادامه داشته و همچنان در دین اسلام ادامه دارد، سنت چهار کرسی است. این سنت در روزهای تاسوعا و عاشورا در بازار تهران نیز حفظ شده است. مدفوع خوانی سنت بسیار زیبایی است، در این سنت مداحی را روی چهارپایه می گذارند تا همه بتوانند آن را ببینند و صدای آن را بشنوند، در گذشته به دلیل نبود وسایل کمکی مانند بلندگو، مداحی از این روش استفاده می کردند تا عزاداران. و هیأت ها می توانستند با برگزاری مراسم از آن استفاده بهتر و بهره مند شوند.

این مداح معروف در پایان خاطرنشان کرد: خوبی مراسم پرشور و باشکوهی که امروزه برگزار می شود این است که سنت های گذشته به نسل جدید و جوان منتقل می شود و جوانان تحت تأثیر سنت های حسنه ای قرار می گیرند. گذشته