حساسیت بیش از حد باعث مرگ می شود


برداشتی روانشناختی از ماجرای مرگ زن جوانی که تلاش برای کاهش وزن برایش تلخ بود.

حساسیت بیش از حد باعث مرگ می شود

مطالعات روانشناختی متعددی نشان داده است که چاقی و افسردگی دست به دست هم می دهند و میزان افسردگی در افراد چاق بسیار بیشتر از افراد با وزن طبیعی است. چند روز پیش دادسرا برای مرگ زن جوانی که برای کاهش وزن زیر چاقو رفته بود اما به هوش نیامد پرونده تشکیل داد. همسرش گفت: همسرم ۱۵ پوند اضافه وزن داشت و همین موضوع باعث افسردگی و اضطراب او شد، او تلاش زیادی برای کاهش وزن با ورزش و رژیم غذایی انجام داد، اما بی فایده بود، بنابراین با دیدن تبلیغات لاغری تصمیم به کاهش وزن گرفت. عملیات در فضای مجازی» (منبع خبر: همشهری آنلاین).

در این مقاله می خواهیم در مورد رابطه چاقی و افسردگی و نحوه مقابله با آن برای اینکه منجر به حوادث تلخ نشود صحبت کنیم.

زنانی که در معرض بروز همزمان چاقی و افسردگی قرار دارند

تحقیقات نشان می دهد که شیوع چاقی و افسردگی در دهه جاری افزایش یافته است و به ویژه زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به چاقی و افسردگی قرار دارند. سوال مهم اینجاست که آیا اضافه وزن باعث افسردگی می شود یا افسردگی منجر به چاقی می شود؟ در حالی که پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد، برخی از متخصصان معتقدند که بیمار قبل از درمان اضافه وزن باید افسردگی و سایر اختلالات خلقی را درمان کند. تلاش آگاهانه برای کاهش وزن در میان افسردگی بالینی درمان نشده مانند شروع یک ماراتن با پای شکسته است! بنابراین، اگر از افسردگی رنج می برید و حتی وزن شما باعث افسردگی بیشتر می شود، ابتدا باید مشکل روحی خود را درمان کنید.

ناامیدی این خانم نشانه افسردگی است

یکی از علائم اختلال افسردگی اساسی، احساس ناامیدی است، به طوری که بیمار احساس می کند برای بهبود وضعیت کاری نمی توان انجام داد. در این مورد خاص، همسر زن فوت شده گفت: «او تلاش زیادی کرد تا با ورزش و رژیم لاغر شود، اما بی فایده بود». این حس بیهودگی ثابت می کند که اگر او برای درمان افسردگی تلاش می کرد، نتیجه بهتری می گرفت.

چرا چاقی باعث افسردگی می شود؟

بیایید همه احتمالات را برای ارتباط بین افسردگی و چاقی در نظر بگیریم. چاقی دوران کودکی معمولا منجر به تمسخر و طرد شدن از فعالیت های همسالان می شود که می تواند مشکلاتی در رابطه با تصویر بدن، انزوای اجتماعی و عزت نفس ایجاد کند. چاقی شدید در هر سنی منبع اصلی نارضایتی، ناراحتی و ناامیدی است. از سوی دیگر، اضافه وزن معمولا باعث درد مزمن در مفاصل و اندام ها می شود و ممکن است فرد نتواند از رفت و آمد، زندگی یا ورزش لذت ببرد. در این میان پیروی از رژیم غذایی سخت باعث عود افسردگی می شود.

چند توصیه برای افراد چاق افسرده

پیشگیری از چاقی و افسردگی متفاوت است، اما بسیاری از آنها همپوشانی دارند. مثلا:

فعالیت بدنی ورزش یک راه عالی برای تقویت اندورفین طبیعی، مبارزه با افسردگی، کاهش وزن و به طور کلی احساس بهتر است. ورزش در دوران افسردگی به دلیل کمبود انگیزه می تواند چالش برانگیز باشد. با برداشتن گام های کوچک در ابتدا، به عنوان مثال حتی ۱۰ دقیقه ورزش روزانه، می توانید به طور منظم حرکت کنید.

برنامه درمانی پیگیری اگر متخصص تغذیه، روانپزشک یا روانشناس هر دو بیماری را برای شما تشخیص داده باشد، ممکن است برنامه درمانی، دارو و تغییرات رژیم غذایی برای شما تجویز شود. رعایت این دستورالعمل ها و صداقت در جلسات درمانی تنها راه برای به حداقل رساندن عوارض و رفع مشکلات است.

مشاوره درمان و مشاوره می تواند یک رویکرد عالی برای بسیاری از مشکلات، از جمله بروز همزمان چاقی و افسردگی باشد. یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا عوامل عاطفی را که در هر دو بیماری نقش دارند، پردازش کنید.

نویسنده: Dr. الناز علوی روانشناسی