حرکت سازمان ملل از آمریکا به کشوری دیگر با جدیت دنبال می شود – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، یک مقام وزارت خارجه روسیه گفت که مسکو فعالانه پیشنهاد داده است. عمل مقر سازمان ملل متحد در حال انتقال از ایالات متحده به مکان دیگری است.

در همین راستا «الکسی در آن نگاه کنید“، مدیر بخش برنامه کم اهمیت وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است که موضوع انتقال مقر سازمان ملل از نیویورک به کشوری دیگر در حال بررسی است زیرا ایالات متحده تعهدات خود را به عنوان کشور میزبان به درستی انجام نمی دهد.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه روسیه افزود: در سال های اولیه تاسیس سازمان ملل، زمانی که همه توافق کردند که مقر سازمان ملل در نیویورک باشد، آمریکا تعهدات کشور میزبان را بر عهده گرفت و توافقنامه مربوطه را با دبیرخانه سازمان ملل متحد امضا کرد. اکنون در بسیاری از موارد، آمریکا به عنوان کشور میزبان از اجرای این توافق طفره می رود و به مسئولیت خود در میزبانی از مقر سازمان ملل عمل نمی کند.

در آن نگاه کنید وی همچنین تصریح کرد: روسیه در حال حاضر برای دریافت روادید برای اعضای هیئت روسیه در سازمان ملل در نیویورک با مشکلاتی مواجه است، این در حالی است که ایالات متحده موظف است بدون تأخیر و بدون موکول کردن صدور ویزا به موارد دیگر، این گونه ویزاها را صادر کند.

این مقام وزارت خارجه روسیه همچنین گفت: مسئولیت آمریکا برای میزبانی مقر سازمان ملل انجام نخواهد شد. مسائل دیگری نیز وجود دارد و من می توانم تأیید کنم که مسکو در مورد انتقال مقر سازمان ملل جدی است.

به گفته این دیپلمات روس، نه تنها روسیه چنین مشکلاتی دارد، بلکه سایر کشورهایی که آمریکا را کشورهای متخاصم می دانند نیز وجود دارد. قادر بودن به دیدنبرای شرکت در سازمان ملل متحد در نیویورک با این مشکلات شما و محدودیت هایی وجود دارد. وی افزود: تعداد این گونه کشورها در حال افزایش است و به همین دلیل است که همکاران آمریکایی ما باید به نحوی تصمیم بگیرند که چگونه مسئولیت خود را برای میزبانی از سازمان ملل انجام دهند.

در سال ۱۹۴۵ که سازمان ملل به طور رسمی تأسیس شد، مقر آن مقر جامعه ملل بود که در سال ۱۹۲۴ در ژنو ساخته شد. اما پس از حل و فصل اوضاع پس از جنگ جهانی دوم و سرازیر شدن کمک های مالی آمریکا به اروپا از جمله طرح مارشال، همه نتوانستند هزینه های سازمان ملل متحد جدید را متقبل شوند، بنابراین ایالات متحده به طور یکجانبه حدود ۲۵ درصد از هزینه ها را پرداخت کرد. هزینه های این امر بر عهده سازمان و سایر سازمان های وابسته بوده است. در این میان تا سال ۱۹۵۱ آمریکا قصد داشت مقر سازمان ملل را از ژنو به نیویورک منتقل کند و به دلایل مختلف اعضا این پیشنهاد را پذیرفتند.