حجت الاسلام حاج ابوالقاسم دولابی: زندگی بر اساس توحید نیاز به تمدن دارد/عید قربان روز فداکاری در آتش خداست.


به گزارش خبرگزاری فارس از قم، حجت الاسلام والمسلمین محمد حاج ابوالقاسم دولابی طی سخنانی در شب عید سعید قربان در حرم حضرت امام خمینی (ره) در حرم بانوی بزرگوار اظهار داشت: : خداوند در قرآن کریم در سوره مبارکه فجر سوگند یاد کرده است که طلوع فجر و آغاز روزی بزرگ باشد مفسران این روز را عید قربان می دانند.

وی بیان کرد: در شب عید قربان زائران از سرزمین عرفات به سمت مشعر حرکت می کنند که شب عاشقی ابراهیم خلیل الله با خداوند است.

استاد حوزه خاطرنشان کرد: در نماز عید قربان خداوند را در قنوت خود می خوانیم که این روز برای مسلمانان عید است و روزی است که خداوند آن را برای امت پیامبر خدا قرار داده و منشأ آن است. عزت و شرف برای مسلمانان

حاج ابوالقاسم تاکید کرد: عید قربان یادآور یکی از بزرگترین امتحانات پیامبر خدا و سوره ابراهیم شناسی است و باید در این عید پیامبر را بشناسیم.

سخنران حرم بانوی کرامت یادآور شد: عید سعید قربان روز تقرب به درگاه الهی و روز قربانی در آتش عشق الهی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: حضرت ابراهیم علیه السلام در روز عید قربان کاری کرد و امتحان الهی را به قدری با موفقیت پشت سر گذاشت که خداوند همه مسلمانان را به پاسداشت این روز بزرگ و پیامبر سفارش کرده است.

وی بیان کرد: نام پیامبر ۶۹ بار در قرآن آمده است و در حدود ۱۸۰ آیه زندگی حضرت ابراهیم (ع) بیان شده است و خداوند او را به عنوان دوست خود برگزیده است که نشان از عظمت پیامبر دارد. موقعیت در نزد خداوند

حاج ابوالقاسم در ادامه گفت: خداوند در سوره نحل، حضرت ابراهیم (ع) را امت نامید، زیرا او مطیع خدا بود و پیوسته سعی می کرد از جریان کفر و شرک فاصله بگیرد.

وی تاکید کرد: خداوند پیامبر گرامی اسلام را به عنوان خاتم انبیا امر کرده است، او باید در جهت حرکت حضرت ابراهیم(ع) باشد که در سوره نحل آمده است.

سخنران حرم بانوی کرامت خاطرنشان کرد: خداوند به پیامبر اسلام دستور داده است که یاد و نام حضرت ابراهیم (ع) زنده نگه داشته شود.

استاد حوزه یادآور شد: خداوند مسلمانان را امر کرده که پیرو این پیامبر و مرد الهی باشند.

وی افزود: بر اساس آیات قرآن کریم اگر از مسیر زندگی حضرت ابراهیم خارج شود جاهل و جاهل است چرا که حضرت ابراهیم (ع) برگزیده دنیا و آخرت است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: سیره حضرت ابراهیم(ع) بر اساس آیات قرآن دارای ۶ جلوه و ویژگی جهاد است که در نوع خود بی نظیر است.

وی تاکید کرد: اولین ویژگی زندگی پیامبر طبق آیه آخر سوره حج، جهادی و جهادی بودن است، زیرا وقتی متوجه شد قومش ماه و خورشید را از روی نادانی می پرستند، با جهل مبارزه کرد. و جهل در میان قومش از کودکی

حاج ابوالقاسم خاطرنشان کرد: دومین مظهر جهاد حضرت ابراهیم (ع) فساد ستیزی و مقاومت و مقابله با موج فساد و بت پرستی است.

وی یادآور شد: سومین ویژگی زندگی جهادی حضرت، استکبار ستیزی و قیام با مستکبران است. نمرودیان بدون ترس در مقابل آنها می ایستد.

سخنران حرم بانوی کرامت تصریح کرد: شفقت و همدلی با فقرا و نیازمندان چهارمین ویژگی زندگی جهادی حضرت ابراهیم (ع) است چرا که ایشان فردی بودند که شادی خود را با دیگران تقسیم می کردند و در این راه شریک بودند. غم دیگران، از این رو در خدمت خلق الگوی مناسب بود.

استاد حوزه تاکید کرد: پنجمین ویژگی سیره جهادی پیامبر، جهاد تهذیب است. (صلی الله علیه و آله و سلم) الگوی آنان، چون پیامبر خانه خدا را ساخت و بازسازی کرد و آن را مرکز جامعه توحیدی قرار داد، از این جهت نمونه و شاخصی در مسیر احیای تمدن اسلامی جهاد است.

وی در پایان به ششمین ویژگی زندگی جهادی حضرت ابراهیم (ع) اشاره کرد و گفت: ششمین جلوه زندگی جهادی آن حضرت در عرصه ایثار و از خود گذشتگی است چرا که همه چیز را می بخشد. . اموالش در راه خدا و آماده ذبح است. پسرش به فرمان خداست

انتهای، آخر پیام/۷۸۰۲۳
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید