تغییر ماموریت ارتش آمریکا در عراق / نکات کلیدی نشست ریاض – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری واع عراق، الینا رومانوسکی سفیر آمریکا در عراق ضمن تاکید بر تغییر ماموریت نظامیان آمریکایی در عراق، گفت: مسائل امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در نشست آتی کشورهای منطقه. سران کشورها با بایدن در ریاض.

سفیر ایالات متحده در بغداد تاکید کرد که مسئولیت اصلی وی تلاش برای حمایت از اهداف مشترک تعیین شده در توافقنامه چارچوب استراتژیک از جمله تبدیل ماموریت نیروهای مسلح ایالات متحده به یک ماموریت غیر جنگی است.

وی گفت: روابط امنیتی آمریکا با عراق مبتنی بر حمایت از تقویت توان نظامی و خدمات مستشاری نیروهای مسلح عراق برای تضمین شکست دائمی داعش است و این روند ادامه خواهد داشت.

رومانوسکی تاکید کرد: همکاری آمریکا و عراق در زمینه آموزش و تبادلات فرهنگی بین مراکز علمی و تحقیقاتی فعال شده است.

سفیر آمریکا در بغداد گفت: چالش داعش همچنان بزرگ است و تروریست ها همچنان در برخی مناطق عراق فعال هستند و تلاش می کنند نسل جدیدی را در سوریه پرورش دهند.

وی تصریح کرد که آمریکا از بازگشت آوارگان عراقی به شهرک های خود و اقدامات دولت عراق برای بازپروری پناهجویان ساکن در اردوگاه الهول حمایت می کند.

رومانوسکی تاکید کرد که آمریکا از مشارکت عراق در تجارت بین المللی حمایت می کند و این کشور به عنصری موثر در خاورمیانه تبدیل خواهد شد و همچنین بخش خصوصی و شرکت های کوچک اقتصادی عراق را تقویت خواهد کرد.

وی افزود: کشورش از همگرایی اقتصادی عراق با کشورهای منطقه در نشست آتی سران شورای همکاری خلیج فارس با حضور سران عراق، اردن، مصر و رئیس جمهور آمریکا در ریاض حمایت می کند. .

رومانوسکی تاکید کرد که در این نشست در ریاض موضوعات مختلف امنیتی و اقتصادی و روابط فرهنگی و آموزشی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و واشنگتن بر تعهد خود برای حمایت از این کشورها در صورت امنیت غذایی و تغییرات آب و هوایی تاکید کرد.