تشکیل کمیته تخصصی بررسی دستورالعمل های مدیریت بازار در بورس – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی ایران، مجید عشقی در جلسه کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران گفت: برای مقابله با مشکلات، ضروری است نمایندگان اتاق ایران بازرگانی برای ارتباط با بدنه بورسیه ها و متخصصان این حوزه به گونه ای که پس از چکش کاری و بررسی دقیق پیشنهادات موجود، جمع بندی نهایی برای تصمیم گیری در اختیار سازمان بورسیه قرار گیرد.اما می خواهیم سازمان بورسیه را در بحث اجراست و کارها را به خود بورس ها بسپارید.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره جایگاه بورس کالا در اقتصاد کشور اضافه کرد: امروز بیش از ۹۰ درصد محصولات پتروشیمی و بخشی از انواع فلزات وارد بورس کالا شده است و تلاش می کنیم حرکت کنیم. به جلو در این جهت، اگرچه مقاومت های بسیار بالایی وجود دارد.

عشقی تجربه فروش خودروهای مختلف در بورس کالا را بسیار مهم دانست، اما ایجاد شفافیت در بازار کالا و سود بورس از دسترسی کالاهای مختلف به بورس کالا را بسیار مهم توصیف کرد.

وی همچنین به استفاده از انبارها، قبض انبار و گواهی سپرده اشاره کرد و به این ابزارها پرداخت و گفت: به طور جدی به دنبال تکمیل زنجیره کالا در بورس کالا هستیم. ما تجربه خیلی خوبی از زعفران داشتیم و امروز کل زنجیره را پوشش می دهیم.

رئیس سازمان نمایشگاه ها درباره قیمت گذاری دستوری نیز گفت: فراموش نکنیم که خود صنایع نمی توانند جریان قیمت ها را تحمل کنند و سیستم را از جایی به بعد خراب می کنند زیرا این نظام دستوری مانع از سرمایه گذاری جدید و توقف صنعت می شود. بنابراین قیمت ها باید معقول باشد و ما به دنبال همین شرایط هستیم. ما قیمت ها را در بورس کالا با قیمت های واقعی دنبال می کنیم و همه معاملات بر اساس رقابت واقعی انجام می شود.

عشقی افزود: تلاش می کنیم بورس کالا را تعمیق کنیم و دغدغه اصلی سازمان شفاف سازی هر چه بیشتر معاملات است. بنابراین نگاهی خواهیم داشت به پیشنهاداتی که ارائه شده است. به زیرساخت های فناوری اطلاعات نیز توجه کرده ایم و معتقدیم مدیریت سیستم هر بورسی را باید به حال خود واگذار کرد.

او دستورالعمل فعالیت را اصلاح کرد بازار یابی وی همچنین در نمایشگاه ضروری دانسته و تقاضا دارد پیشنهادات در این خصوص در چارچوب کمیته کارشناسی مورد بحث و بررسی قرار گیرد و پس از تکمیل به سازمان ارائه شود.

رئیس سازمان نمایشگاهی درباره فعالیت ناظران نیز گفت: آنچه امروز مورد انتقاد فعالان بازار نسبت به ناظران است به عدم ارتباط مستمر بین آنها است. در صورت مشورت منظم بین این دو گروه، اکثر سوء تفاهمات برطرف خواهد شد. این در مورد معاملات الگوریتمی نیز صدق می کند. توجه به سیستم فعالیت معاملات الگوریتمی در جلسات با ناظران ضروری است تا آشنایی لازم با این بخش نیز بین طرفین بازار شکل گیرد.