ترکیه آخرین کشوری است که عضویت ما در ناتو را تایید کرد – خبرگزاری ایرانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، رئیس جمهور فنلاند معتقد است که ترکیه هنوز مصمم به پیوستن این کشور و سوئد به ائتلاف ناتو نیست.

سائولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند روز شنبه اعلام کرد که احتمالا ترکیه آخرین کشوری خواهد بود که پروتکل های ویژه برای الحاق فنلاند و سوئد به ناتو را تصویب می کند.

رئیس جمهور فنلاند در گفت و گو با یکی از رسانه های این کشور با اشاره به تصویب این پروتکل ها در برخی از کشورهای عضو ناتو گفت: مصوباتی که شاهد بودیم خیلی سریع انجام شد. می توانم تصور کنم که در تابستان به طور منظم اخبار مثبتی وجود خواهد داشت.

نینیستو با یادآوری مخالفت دیرینه ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، تاکید کرد که در همان زمان، احتمالا ترکیه آخرین کشور در لیست خواهد بود.

با این حال رئیس جمهور فنلاند ابراز امیدواری کرد که نزدیک شدن احتمالی ترکیه و روسیه بر پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو تأثیری نداشته باشد.

پس از عملیات نظامی روسیه در اوکراین در اوایل سال جاری، سوئد و فنلاند استدلال کردند که پیوستن به ناتو ضروری است و سنت طولانی بی طرفی خود را شکستند. دولت های هر دو کشور اعلام کرده اند که ملزم به استقرار پایگاه های ناتو یا سلاح های هسته ای در قلمرو خود نیستند.. این تصمیم ابتدا با مخالفت ترکیه مواجه شد اما پس از نشست اخیر ناتو در مادرید، آنکارا با آغاز روند عضویت دو کشور در ائتلاف ناتو موافقت کرد.

پروتکل های الحاق دو کشور مذکور به ناتو باید به تصویب پارلمان هر ۳۰ کشور عضو برسد تا هلسینکی و استکهلم بتوانند بند دفاع متقابل ناتو مبنی بر اینکه حمله به یک عضو معادل حمله به همه اعضا است را در بر گیرند. تصویب این پروتکل ها ممکن است، یک سال طول می کشد

روز جمعه، ۱۵ کشور از ۳۰ کشور عضو ناتو درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به این اتحاد نظامی را تایید کردند.