تحلیل جوادی “خوشبختی در نگاه سهروردی” – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، سی امین نشست از سلسله سخنرانی های سهروردی با عنوان «خوشبختی از نگاه سهروردی: تأملی در سازگاری آن با مبانی و اصول اخلاق متعارف عقلایی» چهارشنبه ۷ اردیبهشت ماه برگزار می شود. با سخنرانی محسن جوادی در فرهنگسرای شهر کتاب.

سعادت گرایی یکی از ویژگی های اصلی اندیشه فلسفی اسلامی است. البته در مورد ماهیت آن یا امکان و نحوه مطالعه آن در زندگی دنیا که در جای خود اهمیت دارد، بحث و گفتگو زیاد است. اما موضوع این گفتار بررسی تفصیلی تعاریفی است که از سعادت در آثار سهروردی دیده می شود و اصل آن ربط دادن شادی به رهایی از قید و بند زندگی مادی است.

آیا چنین نگرشی به خوشبختی با مفروضات و اصول اخلاق متعارف سازگار است یا آن گونه که برخی استدلال می کنند با تفکر اخلاقی عقلانی متعارف منافات دارد؟

این نشست روز چهارشنبه ۶ مهرماه از ساعت ۱۵ توسط فرهنگسرای شهر کتاب برگزار می شود و علاقه مندان می توانند این نشست را از اینستاگرام فرهنگسرای شهر کتاب به آدرس ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه این مرکز در آپارات دنبال کنند.