تحریم های جدید آمریکا علیه خطوط هوایی ایران – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، جزئیات نهایی مذاکرات توافق را بخوانید

تحریم های جدید آمریکا علیه خطوط هوایی ایران

وزارت بازرگانی ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد که سه فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ شرکت های هواپیمایی ایرانی را در لیست سیاه قرار داده است که برخلاف قوانین کنترل صادرات ایالات متحده، خدمات باربری به روسیه ارائه می کنند.

فرانسه بار دیگر بر تاخیر ایران در دستیابی به توافق وین تاکید کرد

وزیر امور خارجه فرانسه که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود، بار دیگر بر ادعای تاخیر ایران در دستیابی به توافق وین تاکید کرد.

ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز «کاترین کولونا» در گفتگو با خبرنگاران، بدون اشاره به عدم اجرای تعهدات برجامی کشورش و نقش آمریکا در از بین بردن این توافق، مدعی شد که پیشنهاد بهتری برای دستیابی به توافق در وین وجود ندارد. و “این به ایران بستگی دارد.” بستگی به این دارد که آیا او تصمیمات درستی می گیرد یا خیر.»

وی با اشاره به پیش نویس توافقنامه پیشنهادی این مقام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، افزود: ابتکار دیگری برای خروج از بن بست در مذاکرات لغو تحریم ها وجود ندارد.

این مقام فرانسوی افزود: مواضع سه کشور اروپایی عضو برجام همانند آمریکا در مسائل امنیتی است.

کنعانی: فرصتی برای برگزاری نشستی برای رفع تحریم ها در نیویورک

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره احتمال برگزاری نشستی درباره مذاکرات لغو تحریم ها وی در نیویورک اعلام کرد: ایران هرگز از میز مذاکره خارج نشده و مذاکره را راهی مناسب، منطقی و معقول برای حل اختلافات می داند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) ۷ شهریور در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات سیاست خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا با اشاره به هفته دفاع مقدس افزود: وی یاد و خاطره همه شهدا را گرامی داشت و از جانبازان دوران دفاع مقدس قدردانی کرد.

کنعانی در این دیدار از شهدای دیپلمات وزارت خارجه نیز تجلیل کرد.

وی با اشاره به ایام اربعین حسینی ابراز امیدواری کرد این مراسم باشکوه موجب تقویت همدلی و همگرایی ملت های اسلامی و همه ملت های آزاده و پایبند به ارزش های انسانی و اسلامی شود و زمینه ساز صلح و همگرایی مبتنی بر ارزش های دینی شود. و اصول و اسلامی باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تحولات منطقه قفقاز جنوبی گفت: موضع صریح جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات منطقه قفقاز جنوبی بارها به صورت رسمی در سطوح مختلف بیان شده و هیچ ابهامی وجود نداشته است. متاسفانه از سه شنبه گذشته شاهد آغاز درگیری های مرزی جدید بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان بودیم که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از طرفین شد.

ایران بر اساس سیاست همسایگی و در تلاش برای کمک سازنده به حل بحران های منطقه ای، تلاش های سیاسی خود را در اسرع وقت آغاز کرد. در همین راستا نخست وزیر ارمنستان با رئیس جمهور ایران دیدار کرد و رئیس جمهور به بیان دیدگاه ها و مواضع ایران پرداخت و توصیه های سیاسی خود را به طرف ارمنی ابلاغ کرد. وزیر امور خارجه ایران سپس با همتای آذربایجانی خود تلفنی گفتگو کرد.

چرا شانگهای جایگزین برجام نمی شود؟

ابراهیم رئیسی صبح امروز (دوشنبه) پیش از خروج از تهران برای شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار داشت: ملت ایران ایستاده و ایستادگی کرده است و حضور من در این سفر صدای و نماینده این ملت خواهد بود.

به گزارش دنیای اکوستان، وی افزود: اگر ملت ایران با تحریم و تهدید متوقف می شد، حضور ما در سازمان ملل افتخارآمیز نبود، اما حضور من در این سفر افتخارآفرین و افتخارآفرین است.

رئیس جمهور ادامه داد: به دلیل قدرتی که ملت را به وجود آورده است، حضور من افتخارآمیز و افتخارآفرین است. قدرت مسئولان از قدرت مردم ناشی می شود و این قدرت مردم به ما این جسارت را می دهد که بدون لکنت حرف ملت را بزنیم و از حقوق ملت دفاع کنیم.

رئیسی با اشاره به اینکه سفر به نیویورک به دعوت دبیرکل سازمان ملل انجام شد، اظهار کرد: این سفر فرصتی برای بیان دیدگاه ها و تبیین دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران است.

همچنین فرصتی برای بیان جنایاتی است که بر مردم ایران و مردم مظلوم جهان وارد شده است. این سفر مکانی برای توضیح قساوت ها و بی عدالتی ها است. در واقع این سفر شاید یکی از مظاهر اعلامیه جهاد باشد.

وی افزود: در حاشیه این سفر دیدارهای دوجانبه با مقامات ارشد کشورهای مختلف برگزار خواهد شد. تا زمانی که فرصت وجود داشته باشد، این دیدار با کشورهایی که آن را درخواست کرده اند، برگزار می شود. ما هیچ برنامه ای برای مذاکره یا دیدار با آمریکایی ها نداریم.

رئیسی با بیان اینکه دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران در این سفر مطرح می شود، تصریح کرد: اگر فرصتی باشد با ایرانیان مقیم آمریکا و برخی شخصیت های دیگر دیدار خواهم کرد. اصل حضور در این اجلاس منطبق بر سیاست خارجی ایران یعنی عزت، حکمت و مصلحت خواهد بود.

چرا شانگهای جایگزین برجام نمی شود؟

به گفته خبرفوری، سازمان همکاری شانگهای نمی تواند جایگزین مناسبی برای: توافق دولت جمهوری اسلامی ایران باید ضمن نزدیک بودن به کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به مذاکرات هسته ای ادامه دهد و از پاره شدن آخرین سیم ها خودداری کند. توافق بودن

عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای یک دستاورد بزرگ اقتصادی برای دولت محسوب می شود. این خبر بسیاری از شهروندان، تحلیلگران اقتصادی و دولتمردان را به وجد آورد.

در این میان، گروهی شادتر از همیشه شدند. این افراد معتقد بودند و هنوز هم هستند که عضویت ایران در شانگهای و همجواری با چین، روسیه و کشورهای آسیای مرکزی می تواند جایگزین برجام شود و همجواری با غرب و پوچی آن را جبران کند.

این گروه که بیش از مخالفان برجام هستند، معتقدند عضویت رسمی در پیمان شانگهای منجر به از بین رفتن بن بست اقتصادی ایران پس از اعمال تحریم های آمریکا و نوعی گشایش اقتصادی برای ایران خواهد شد. کشور.

بازار محدود نفت کشورهای عضو شانگهای

مهمترین بخش تحریم های پس از خروج آمریکا توافق جلوگیری از فروش نفت ایران

در حالی که عضویت شانگهای خرید نفت ایران را برای چین و هند آسان می کند، دو نکته را نباید نادیده گرفت. اولاً همانطور که گفته شد، کشورهای عضو شانگهای همچنان از نظر امنیتی و سیاسی تابع سازمان ملل هستند و در صورت تصویب قطعنامه علیه ایران و لغو تحریم های بین المللی، خرید نفت از ایران را متوقف خواهند کرد.

دوم، روسیه که خود دارای ذخایر نفتی فراوانی است و اکنون با تحریم های مختلف مواجه است، در تلاش است تا نفت خود را به کشورهای عضو شانگهای (چین و هند) بفروشد.

حضور همزمان ایران و روسیه در سازمان شانگهای بازار انرژی را اشباع کرده و اجازه نمی دهد هر دو کشور نفت خود را بفروشند و درآمدهای نفتی کسب کنند.